Za zabití neozbrojeného černocha 20 let. Policistu odsoudili za střelbu v americkém Charlestonu
Na 20 let do vězení poslal americký soud bělošského policistu, který předloni zastřelil neozbrojeného černocha ve státě Jižní Karolína. Policista, jehož případ se stal jedním ze symbolů protestů proti údajnému policejnímu násilí vůči menšinám, tvrdil, že jednal v sebeobraně. Soud to však neuznal.
Incident získal širokou publicitu díky videu, které natočil jeden ze svědků. Událost se stala v dubnu 2015 v jihokarolínském městě North Charleston.
Policista Michael Slager několikrát vypálil na padesátiletého Waltera Scotta, který podle videa zveřejněného na internetu prchal od svého vozu, který předtím Slager zastavil kvůli běžné silniční kontrole.
Scott zemřel, když jej policista několikrát zasáhl do zad. Na záznamu je vidět, že Scott upadl na zem a Slager mu pak nasadil pouta a položil k němu svůj paralyzér.
Demokratický senátor Franken oznámil rezignaci, důvodem jsou obvinění ze sexuálního obtěžování
Číst článek
Policista při vyšetřování tvrdil, že se mu Scott snažil paralyzér sebrat, proto na něj vystřelil. To ale prokuratura zpochybnila a verzi o sebeobraně nepřijal ani soudce.
„Je to tragédie, která se vůbec neměla stát," řekl podle agentury AP soudce David Norton, jenž vyměřil policistovi dvacetiletý trest za zabití. Slager, který byl nedlouho po události od policie propuštěn, se vyhnul obvinění z rasově motivované vraždy, za kterou by mohl dostat až doživotní trest.
Policista u soudu přiznal, že porušil Scottova práva a vyjádřil nad svým činem lítost.
„Kvůli tomu, co jsem onoho dne udělal, již Walter Scott není se svou rodinou. A za to jsem odpovědný já," řekl u soudu bývalý strážce zákona. Scottův bratr Anthony předtím v emotivním vystoupení řekl, že Slagerovi odpouští.
Slager se stal jedním z mála policistů, kteří byli odsouzeni v souvislosti s řadou sporných případů, jež v posledních dvou letech vyvolávaly ve Spojených státech protesty. Černošská menšina v USA obviňovala bělošské policisty z diskriminace a přílišného používání násilí, kvůli čemuž případy vyšetřovalo i federální ministerstvo spravedlnosti.