Záchranáři na východě Turecka nacházejí další raněné
Na východě Turecka pokračují po ničivém zemětřesení intenzivní záchranné práce. Tamní ministerstvo vnitra zatím potvrdilo 264 obětí a zhruba tisícovku zraněných. Záchranářům se ale podle tureckých médií daří v troskách nacházet i desítky přeživších.
Do prací jsou zapojeny speciální záchranné týmy, armáda i místní obyvatelé. Někteří s pomocí bagrů a jeřábů, jiní jen s lopatami se snaží odklízet trosky zhruba osmdesáti zřícených domů ve městech Erciš a Van.
Úsilí záchranářů na východě Turecka popsala v Dopoledním Radiožurnálu Julie Urbišová
Podle odhadů leží v troskách další desítky obětí. Záchranářům se ale také daří nacházet přeživší. Podle televizní stanice CNN Turk se během noci a v ranních hodinách podařilo záchranářům vyprostit z trosek ve městě Erciš na 200 raněných.
Turecká média aktualizovala počty zřícených domů. Má jich být zhruba 970. Nejvíce přeživších bylo pod troskami zdravotního centra v Erciš. Záchranářům pomáhají vojáci a lidé, kteří přijíždějí z jiných měst. Naopak z oblasti odjíždějí školáci, protože úřady tam vyhlásily týdenní volno pro školy. V postižených obcích vrostla stanová městečka postavená organizací Červený půlměsíc. Největší volání o pomoc zní z venkova, kde nefunguje elektřina, neteče voda. Tam také padly stovky nezpevněných domů.
ČTĚTE TAKÉ: Turecko sčítá oběti zemětřesení, Češi mezi nimi nejsou
Do Turecka zamířila i první mezinárodní pomoc. I když turecká vláda oznámila, že zahraniční týmy nepotřebuje, své jednotky už na místo zemětřesení poslal Ázerbájdžán, Írán a Bulharsko.
Boj s časem
Po troskách budov ve městě Van šplhají místní obyvatelé a pátrají po svých kamarádech, příbuzných a sousedech. Nemají ani základní vybavení a tak odhazují trosky rukama. Z pod sutin se ozývají hlasy lidí, kteří přežili. Ne vždy se k nim ale pomoc dostane včas.
Zemětřesení poničilo hlavní tahy vedoucí do zasažené oblasti a tak se profesionální záchranáři nemohou dostat všude včas. Tam kde už jsou jim v práci brání následné otřesy. Těch už přišlo přes 100 až o síle 6 stupňů Richterovy stupnice.
Epicentrum zemětřesení„Hodně nám to komplikuje práci. Sutiny se při každém následném otřesu sesedají, takže jsou nebezpečné pro záchranáře. A zároveň klesá šance, že lidé pod nimi přežijí. Naštěstí už otřesy ztrácí na síle,“ popisuje situaci na místě Alpev Uluca z tureckého Červeného půlměsíce.
Kvůli strachu z následných otřesů nikdo nechce být v domech, které sice zatím stojí, ale možná mají poničenou statiku a mohou každou chvíli spadnout. Většina lidí v celém regionu proto navzdory mrazivému počasí strávila noc venku.
Logistický problém
Petr Štěpánek, zástupce českého velvyslance v Turecku v Ozvěnách dne potvrdil, že počet obětí se neustále zvyšuje. „Tam je hlavní problém tom, což je podle svědků štěstí v neštěstí, že epicentrum je v relativně řídce osídlené oblasti, nicméně infrastruktura je jednak poničená, jednak na některých místech je její kvalita na některých trochu sporná. Problém je, jak pomoc rychle dostat tam, kde je jí nejvíce potřeba.“
Podle jeho názoru byla reakce úřadů rychlá. Problém je s odlehlostí oblasti a logistickou náročností transportu humanitárního materiálu z letiště k místům tragédie.
„Probíhá mimořádné zasedání vlády, na kterém se má rozhodnout, zda Turecko požádá o mezinárodní pomoc humanitární, technickou, či jinou,“ uvedl Petr Štěpánek, zástupce českého velvyslance v Turecku.
Zvětšit mapu