Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Zahraniční noviny o selhání amerických tajných služeb

Zahraniční noviny píší, že americké tajné služby selhaly, ptají se, zda ovlivní film Fahrenheit 9-11 prezidentské volby v Americe, a všímají si, že plot na západním břehu Jordánu je nelegální.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Americké tajné služby v informování o Iráku selhaly. Tak by se dala ve stručnosti shrnout zpráva zpravodajského výboru amerického Senátu, která byla včera zveřejněna. A jak na ni reagují americká média? Výbor předložil zprávu o úděsném stavu amerických tajných služeb, konstatují The New York Times. Senátoři vytýkají prezidentu Bushovi, že marnotratně zacházel s důvěrou veřejnosti. Kdo bude prezidentovi věřit, až přijde skutečná hrozba? Ptá se americký list.

Zpráva kritizuje CIA, ale nevšímá si mnohem více alarmujících souvislostí. Když je jednoduše shrneme, vychází nám, že experti z tajné služby plnili (anebo se domnívali, že plní) přání prezidenta Bushe, aby předložili veřejnosti důkazy, které poslouží vpádu do Iráku. Zpráva senátorů se touto skutečností však vůbec nezabývá.

Věnuje se totiž pouze kritice tajných služeb a ne tím, jakým způsobem je prezident Bush využíval. Otázka, proč tajné služby předkládali chybné zprávy o Iráku, tedy zůstává nezodpovězena, uzavírá americký deník The New York Times.

Také do českých kin přichází kontroverzní snímek režiséra Michaela Moorea "Fahrenheit 9-11", který ostře kritizuje amerického prezidenta Bushe a jeho politiku. Může tento film ovlivnit listopadové prezidentské volby? Ptá se International Herald Tribune.

Mánie kolem Mooreova filmu je už neúnosná, píše deník. Nemůžete si koupit magazín, aniž byste na obálce nespatřili režisérův obličej. V televizních zprávách se nepřetřásá nic jiného než jeho film. Ovšem mnohem důležitější než debaty o aktuálnosti nebo kritičnosti snímku je namístě otázka, zda tento dokument ovlivní listopadové volby.

Oba politické tábory by nejspíš odpověděly, že ano. Ale obě strany se filmu i trochu bojí republikáni toho, že tvrdá kritika Bushovi uškodí. A demokraté se zase příliš obávají nevýrazné kandidatury Johna Kerryho, a tak význam filmu naopak spíš přeceňují.

Volby jsou daleko i blízko, a je těžké odhadnout, zda film jejich výsledky ovlivní. Z jeho vysoké popularity zatím nelze dělat závěry. Protože pokud bychom výsledek voleb usuzovali z návštěvnosti filmů, výsledek by byl jasný v americkém žebříčku vede "Spiderman 2", konstatuje International Herald Tribune.

Podle Mezinárodního soudního dvoru OSN v Haagu je výstavba bezpečnostního plotu mezi Izraelem a palestinským územím na západním břehu Jordánu nelegální. Soud vyzval Izrael, aby již postavené části plotu zboural a poškozeným vyplatil kompenzace.

Jak ovšem upozorňuje německý list Berliner Zeitung, stanovisko haagského soudu není právně závazné a Izrael se jím nemusí řídit. Přesto však rozsudek poslouží jako munice pro další izraelsko-palestinské spory, protože de facto posiluje pozici Palestiny a naopak kritizuje kroky Izraele. Reakce obou států na sebe nedaly dlouho čekat, pokračuje německý list.

Jak se dalo očekávat, Izraelci výsledek soudu odmítají respektovat a naopak Palestina volá po zapojení Organizace spojených národů. Haagský tribunál tak na sebe vzal těžký úkol, v případě nových násilností na západním břehu Jordánu, mohou obě strany vinit právě jej, domnívá se německý deník Berliner Zeitung.

Situace na naší politické scéně si všímají také na Slovensku. Podle tamních médií může Stanislav Gross dát slovenskému premiérovi lekci z politické korupce. Deník Sme neopomněl komentovat skutečnost, že nová vláda bude postavena na stejném politickém půdorysu jako ta předchozí. Pozoruhodné jsou také zázračné přesuny v parlamentu, pokračuje slovenský deník.

Odhady, kolik stál odchod poslance Bielesze z parlamentu, kolísají v intervalu od 20 do 40 miliónu korun. Otevřeně se také diskutuje o křeslech pro loajalitu v ODS. Nejvíc zarážející je apatie veřejného mínění českých občanů, píše slovenský list. Ti už se ani nepohoršují, jen konzumují informace o politické korupci.

Hlavní proud mediální debaty se soustředí na otázku, zda Gross dobře nakoupí a všechno zaplatí tak, aby se mohlo další dva roky spokojeně vegetovat. Vidíme zde skvělý příspěvek do slovenské diskuze o tak zvaném kupčení s hlasy. Mikuláš Dzurinda by se mohl vypravit do Prahy na školení, uzavírá svůj komentář slovenský deník SME.

Petra Lazáková, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme