Zahraniční tisk o dalších obětech 11. září
Zahraniční noviny dnes píší o tom, že 11.září se podepsalo na zdraví obyvatel Manhattanu, ptají se, po kom se bude jmenovat válka v Iráku a zda se odhodlají Číňané k reformám.
Britský list Financial Times hledá odpověď na otázku, zda se Čína konečně pustí do potřebných reforem. Změnu politického systému země si vynucují tři mocné síly. Největší z nich je ekonomika, která je tržně orientovaná a tedy závislá na světových trzích. Na to ovšem nejsou připraveny čínské státní instituce, které do tržních procesů zasahují a snaží se je kontrolovat a řídit. Rovněž čínská byrokracie je příliš velká a neefektivní. Přestože od konce sedmdesátých let poklesl podíl státních podniků o šedesát procent, počet státních úředníků se ztrojnásobil. Přílišná byrokracie a její nekontrolovatelná síla přináší korupci. Politické reformy se tedy musí zaměřít také na snížení byrokracie.
Také měnící se čínská společnost vyvolává potřebu reforem. Vláda už nemůže tolik kontrolovat obyvatelstvo, protože lidé jsou nezávislejší, mají lepší přístup k informacím a jsou více mobilní. Největšími sociálními skupinami jsou v Číně rolníci a zaměstnanci státních podniků - a ti by mohli na reformách nejvíc ztrácet. Pokud stát při reformách neochrání jejich práva, může se dočkat demonstrací a sociálních nepokojů.
Třetí síla, která si vyvolává nutnost reforem, pochází ze samotné strany. Je pravděpodobné, že čínští vůdcové provedou v zemi určité omezené reformy. Pokusí se nejspíš snížit byrokracii a omezit korupci. Ale skutečným testem odhodlání čínských politiků k demokratickým reformám bude jejich ochota zmenšit vliv komunistické strany. K tomu však čínští představitelé ještě odvahu nemají, konstatují britské Financial Times.
K tradicím amerického politického života patří to, že války dostávají velmi rychle své jméno, píše německý list Frankfurter Rundschau. Kosovo bylo například "Madeleininou válkou". Bez energické ministryně zahraničí by se Pentagon asi nepustil do operace na Balkáně a váhající Clinton by obrátil. Hrozící válka v Iráku je také kandidátem na pojmenování. Je tu ovšem problém: v úvahu přichází příliš mnoho jmen. Existují přinejmenším tři kandidáti, kteří by mohli uplatňovat svá práva na pojmenování.
První přichází v úvahu ministr obrany Donald Rumsfeld. Tento vlivný veterán v Pentagonu, který minulý týden svými slovy o "staré Evropě" pobouřil Francouze a Němce, patří k přednímu protisaddámovskému triu ve Washingtonu. Dalším kandidátem je viceprezident Richard Cheney, pokračuje Frankfurter Rundschau. Když se diskutovalo o tom, zda by měly Spojené státy vyhlásit válku teroristické síti Al-Káida nebo terorismu obecně, argumentoval Cheney, že nesmějí být ušetřeny ani ty státy, které terorismus podporovaly.
Roli strategického myslitele však náleží Rumsfeldovu zástupci, Paulu Wolfowitzovi.Vojenská prevence je pro něj posedlostí. Američané musí podle něj potenciální protivníky zastrašit, aby ani nepomysleli na boj proti jediné světové supervelmoci. Tato idea je nyní součástí oficiální bezpečnostní doktríny.S tímto názorem je Wolfowitz možná nejrozhodnějším stoupencem války v Bushově vládě. Pokud by se mělo u Perského zálivu střílet, bude se asi hovořit o "Paulově válce", domnívá se německý deník Frankfurter Rundschau.
Zřícení budov Světového obchodního centra po sobě zanechalo stopy na zdraví obyvatel Manhattanu, uvádí ve svém komentáři německý deník Die Welt. Ve vzorcích říčního bahna objevili geologové vysokou koncentraci stroncia, síry a vápníku. Tyto prvky jsou součástí sádrokartonu, který byl použit při stavbě mrakodrapů a během katastrofy se rozdrtil na prach. Další chemický rozbor usazenin pravděpodobně potvrdí závěry o zdravotní závadnosti obrovského množství prachu, který 11. září zahalil New York.
Mezi usazeninami se nacházejí také znepokojivé složky jako rakovinotvorná azbestová vlákna. Mnoho obyvatel se proto strachuje o své zdraví. Hlavně pracovníci úklidových čet si stěžují, že nedostali žádné přístroje na ochranu před znečištěným ovzduším. Ani obyvatelé nebyli informováni o tom, jak mají postupovat při úklidu domácností, pokračuje Die Welt.
Měření prokázala v ovzduší koncentrace škodlivin, které představovaly až pětisetnásobek povolené hranice. Protože rakovinná onemocnění se projevují v dlouhém časovém rozpětí, budeme znát skutečné počty obětí 11. září až za desítky let, poznamenává německý Die Welt.