Zahraniční tisk o Libyi, Izraeli i Vánocích

Libye přiznala zbraně hromadného ničení. Znamená Šaronův plán naději nebo hrozbu? Švýcarské silnice jsou před Vánocemi ucpané. Vánoce podle slovenského tisku zvyšují agresivitu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Libye přiznala, že vlastní zbraně hromadného ničení, píše se na prvních stránkách britského deníku The Guardian. Britský premiér Tony Blair s nadšením ohlásil, že Libye souhlasí s vydáním dosud utajených zbraní. Po devíti měsících přísně tajného jednání k tomuto výsledku dospěli diplomaté z Velké Británie a Spojených států společně s libyjským vůdcem Muammarem Kaddáfím.

Zbrojní experti byli překvapeni množstvím a kvalitou zbraní - na deseti stranách seznamu se vyskytovaly jak jaderné, tak chemické prostředky, všímá si The Guardian. S nadějí na ukončení mezinárodní izolace rozhodli se Libyjci přiznat letecké bomby s chemickou náplní a množství nervového plynu. O jaderných zbraních sice nepadla zmínka, ale jak potvrdili experti na zbraně hromadného ničení, Libye už byla na cestě k jejímu dokončení. Tento program představoval skutečnou hrozbu Evropě i Blízkému východu, cituje diplomaty britský deník The Guardian.

Znamená Šaronův projev spíše naději nebo hrozbu? Nad důsledky izraelské deklarace se v dnešním vydání zamýšlí deník International Herald Tribune. Komentátoři návrhu izraelského premiéra teď přemýšlí, jaká je odpověď na otázku. Úvaha má totiž dvě základní části. Tou první je izraelský závazek dodržovat Američany navrhnutý mírový plán, známý pod jménem "cestovní mapa". To by nebylo nic nového, uvažuje International Herald Tribune.

Zajímavá je spíše druhá část plánu: jestliže nedojde k pokroku v jednání ze strany Palestinců, je Izrael odhodlán oddělit židovskou a arabskou komunitu i bez jejich souhlasu. Z tohoto pohledu je zřejmé, že Šaronův návrh slibuje dvě možné cesty vývoje. Buď dojde k vyjednávání mezi palestinskými a izraelskými úřady, anebo - pokud tento prostředek selže - stanoví Izrael podmínky míru sám. Jedná se o jasnou a konstruktivní nabídku, která chce zmírnit napětí, tvrdí izraelské úřady. Tolik z deníku International Herald Tribune.

V předvánočním nevlídném počasí jsou vkusně naaranžované dekorace konzumního zboží obzvláště v oblibě, komentuje prosincové dny švýcarský list Neue Zürcher Zeitung. Vánoční cenové supernabídky lákají do obchodů snad všechny Švýcary. Zvláště tento víkend je možné očekávat nápor těch nejvíce zaneprázdněných, kteří shánějí dárky na poslední chvíli. A v tom je právě problém - nadílka je přede dveřmi, lidé v časovém stresu proudí přetíženými silnicemi, uvažuje komentátor švýcarského deníku. Pokud nenajdou ten pravý dárek, vydají se k dalšímu obchodnímu centru.

Fenomén přeplněných dopravních sítí lze pravidelně pozorovat pouze o Vánocích. Podle průzkumů se na cestu do obchodu vydává v předvánočních dnech až 94 procent ze všech řidičů. Je zřejmé, že tento způsob nákupu má své výhody i nevýhody. Při použití veřejného hromadného prostředku nelze nakoupit velké množství věcí. Otázku, zda se vyplatí strávit hodiny na ucpaných silnicích, si ale musí rozhodnout každý sám, dodává švýcarský list Neue Zürcher Zeitung.

Také komentátor slovenského deníku Sme se zamýšlí nad vánočními svátky. Už od konce října na nás útočí ve všech obchodech umělé jehličí a koledy. Tlačenice, napěchované tašky, prázdné peněženky a vytřeštěné oči nakupujících, kteří pomalu a jistě propadají nepřekonatelné vánoční agresivitě. Vánoce jsou ideálním časem pro citové vydírání: přispějte tam či onam, na děti, na bezdomovce, na zvířátka... Buďte dobří, buďte soucitní, buďte slavnostní. Lidé si tak vytváří iluzi, že jsou lepší, než ve skutečnosti, uvažuje slovenský deník.

Z Vánoc se staly dvoje různé svátky. Jedny jsou oslavou narození Spasitele, ty druhé orgastickými příležitostmi pro nákupy a takzvanou "rodinnou pohodu". Jen se nešťastnou náhodou slaví ve stejný den a nešťastnou náhodou si je lidé pletou, uzavírá komentář slovenský list Sme.

Martin Hromádka, Eliška Pastuszková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme