Pařížané se po 100 letech mohou znovu koupat v Seině. ‚Uvědomuji si, že je to výsada,‘ říká návštěvník
Po sto letech zákazu se Pařížané můžou znovu vykoupat v řece Seině. Město k tomu vytvořilo tři plovárny a společně se státem investovalo desítky miliard korun do vyčištění řeky. Čistá Seina je jedním z nejvýznamnějších odkazů loňských olympijských her. Už loni se v ní vykoupala starostka města Anne Hidalgová a po ní v řece závodili i olympionici. Někteří Pařížané do Seiny skočili ještě před otevřením městských plováren.
Horko a teploty kolem čtyřicítky vedly k tomu, že Pařížané jednoduše nečekali a i přes zákaz se v Seině vykoupali.
‚Voda je výborná.‘ Poslechněte si reportáž stálého zpravodaje Českého rozhlasu ve Francii Martina Baluchy
„Voda je výborná. V řece je trochu proud, ale jsme zvyklí, je to jako v moři. V posledních dnech bylo opravdu horko. Nemáme doma bazén, tak jsme přišli sem. Tady je to zadarmo,“ přibližuje pro Radiožurnál patnáctiletá Pařížanka Lena.
Právě vylezla z vody, ještě z ní kape. Koupe se tady s kamarády ze školy, mají puštěnou hudbu, hrají fotbal. Trochu to připomíná pláž jako u moře, ale nejsme u moře, jsme na zrekonstruovaném nábřeží v oblasti Boulogne, kde se Seina nejvíc klikatí. Normálně by se tady lidé koupat neměli.
Přesunul jsem se o pár kilometrů dál do centra Paříže, jsem na nábřeží Grenelle. Naproti je Labutí ostrov a tady už se Pařížané můžou vykoupat legálně, protože tady pro ně město postavilo říční plovárnu. Naráz se tu může vykoupat až 200 lidí.
V Seině se objevily druhy mlžů, kteří jsou citliví na kvalitu vody. Řeku čistili kvůli olympijským hrám
Číst článek
„Kolega mi před pár minutami říkal, že jsem první plavec v Seině po sto letech zákazu. Ne, dělám si legraci, samozřejmě že se přede mnou v Seině koupali jiní, třeba loni olympijští plavci. Uvědomuji si, že je to výsada. Stálo to sice majlant, ale do budoucna je to určitě dobrá věc,“ pochvaluje si Pierre-Jean, jeden z prvních, kdo tuhle říční plovárnu otestovali.
V minulosti tady na staveništi pracoval. „Vůbec nebyla studená, myslím, že má tak 26 nebo 27 stupňů. Je to tady opravdu krásné, dokonce s výhledem na Eiffelovku. I když se lidé nebudou chtít vykoupat, tak si sem můžou přijít sednout a trochu se občerstvit,“ pochvaluje si.
Investice do vyčištění řeky
Paříž zakázala koupání v Seině v roce 1923 kvůli lodní dopravě a znečištění řeky. Zrušení zákazu sliboval už v 80. letech bývalý pařížský starosta a pozdější prezident Jacques Chirac. Postupně se lidé mohli koupat v pařížském kanálu Saint Martin, který svádí vodu do Seiny.
Kvalita vody v Seině se po téměř týdnu zlepšila. Triatlonisté i triatlonistky ve středu budou závodit
Číst článek
Přelom přišel až s přípravou olympijských her, kdy město a stát investovaly v přepočtu přes 34 miliard korun do stavby záchytné nádrže u Slavkovského nádraží, připojení houseboatů ke kanalizaci a také vyčištění řeky Marny, která se vlévá do Seiny.
Pařížští politici slibují, že se bude voda v řece pravidelně kontrolovat. I tak někteří Pařížané, jako třeba Jeremy, vnímají Seinu stále jako špinavou řeku: „Plovárna vypadá opravdu krásně. Nemám ale chuť se koupat v Seině, musí mě přesvědčit, že je voda čistá a nezávadná. Moc by se mi líbilo, kdyby to tu bylo jako ve Švýcarsku, kde si lidé jdou zaplavat, nechají se unášet proudem a pak jdou do práce. Já ale Seině stoprocentně nevěřím.“
Dvě podobné městské plovárny jsou i nedaleko pařížské radnice a katedrály Notre-Dame. A další je poblíž Francouzské národní knihovny.