Pařížané se po 100 letech mohou znovu koupat v Seině. ‚Uvědomuji si, že je to výsada,‘ říká návštěvník

Po sto letech zákazu se Pařížané můžou znovu vykoupat v řece Seině. Město k tomu vytvořilo tři plovárny a společně se státem investovalo desítky miliard korun do vyčištění řeky. Čistá Seina je jedním z nejvýznamnějších odkazů loňských olympijských her. Už loni se v ní vykoupala starostka města Anne Hidalgová a po ní v řece závodili i olympionici. Někteří Pařížané do Seiny skočili ještě před otevřením městských plováren.

Od stálého zpravodaje Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Horko a teploty kolem čtyřicítky vedly k tomu, že Pařížané jednoduše nečekali a i přes zákaz se v Seině vykoupali.

Přehrát

00:00 / 00:00

‚Voda je výborná.‘ Poslechněte si reportáž stálého zpravodaje Českého rozhlasu ve Francii Martina Baluchy

„Voda je výborná. V řece je trochu proud, ale jsme zvyklí, je to jako v moři. V posledních dnech bylo opravdu horko. Nemáme doma bazén, tak jsme přišli sem. Tady je to zadarmo,“ přibližuje pro Radiožurnál patnáctiletá Pařížanka Lena.

Právě vylezla z vody, ještě z ní kape. Koupe se tady s kamarády ze školy, mají puštěnou hudbu, hrají fotbal. Trochu to připomíná pláž jako u moře, ale nejsme u moře, jsme na zrekonstruovaném nábřeží v oblasti Boulogne, kde se Seina nejvíc klikatí. Normálně by se tady lidé koupat neměli. 

Přesunul jsem se o pár kilometrů dál do centra Paříže, jsem na nábřeží Grenelle. Naproti je Labutí ostrov a tady už se Pařížané můžou vykoupat legálně, protože tady pro ně město postavilo říční plovárnu. Naráz se tu může vykoupat až 200 lidí. 

V Seině se objevily druhy mlžů, kteří jsou citliví na kvalitu vody. Řeku čistili kvůli olympijským hrám

Číst článek

„Kolega mi před pár minutami říkal, že jsem první plavec v Seině po sto letech zákazu. Ne, dělám si legraci, samozřejmě že se přede mnou v Seině koupali jiní, třeba loni olympijští plavci. Uvědomuji si, že je to výsada. Stálo to sice majlant, ale do budoucna je to určitě dobrá věc,“ pochvaluje si Pierre-Jean, jeden z prvních, kdo tuhle říční plovárnu otestovali.

V minulosti tady na staveništi pracoval. „Vůbec nebyla studená, myslím, že má tak 26 nebo 27 stupňů. Je to tady opravdu krásné, dokonce s výhledem na Eiffelovku. I když se lidé nebudou chtít vykoupat, tak si sem můžou přijít sednout a trochu se občerstvit,“ pochvaluje si.

Investice do vyčištění řeky

Paříž zakázala koupání v Seině v roce 1923 kvůli lodní dopravě a znečištění řeky. Zrušení zákazu sliboval už v 80. letech bývalý pařížský starosta a pozdější prezident Jacques Chirac. Postupně se lidé mohli koupat v pařížském kanálu Saint Martin, který svádí vodu do Seiny. 

Kvalita vody v Seině se po téměř týdnu zlepšila. Triatlonisté i triatlonistky ve středu budou závodit

Číst článek

Přelom přišel až s přípravou olympijských her, kdy město a stát investovaly v přepočtu přes 34 miliard korun do stavby záchytné nádrže u Slavkovského nádraží, připojení houseboatů ke kanalizaci a také vyčištění řeky Marny, která se vlévá do Seiny. 

Pařížští politici slibují, že se bude voda v řece pravidelně kontrolovat. I tak někteří Pařížané, jako třeba Jeremy, vnímají Seinu stále jako špinavou řeku: „Plovárna vypadá opravdu krásně. Nemám ale chuť se koupat v Seině, musí mě přesvědčit, že je voda čistá a nezávadná. Moc by se mi líbilo, kdyby to tu bylo jako ve Švýcarsku, kde si lidé jdou zaplavat, nechají se unášet proudem a pak jdou do práce. Já ale Seině stoprocentně nevěřím.“

Dvě podobné městské plovárny jsou i nedaleko pařížské radnice a katedrály Notre-Dame. A další je poblíž Francouzské národní knihovny. 

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme