Zahraniční tisk o násilnostech v Itálii, při kterých zahynul fotbalový fanoušek
Zahraniční tisk věnuje pozornost nedělním násilnostem v Itálii, při kterých dopravní policista zastřelil fotbalového fanouška. Média si také všímají nadcházející návštěvy papeže Benedikta XVI. ve Spojených státech. Americké listy ji označují za oboustranně delikátní záležitost kvůli válce v Iráku a postojům k potratům a eutanázii. Na příkladu francouzsko-německého summitu v Berlíně zahraniční deníky připomínají, jak odlišně chápou Francie a Německo začlenění imigrantů do společnosti.
Německé noviny se věnují nedělním násilnostem v Itálii, při kterých dopravní policista zastřelil fotbalového fanouška. Podle deníků je Itálie stát, kde sama státní moc a politikové dávají najevo, jak je vše rozklížené, jak se bojuje o moc a jak se o ní bez pravidel rvou různé kliky a nátlakové skupiny. Z tohoto podhoubí vyrůstá chuligánství, které ovšem dosáhlo při nedělních bouřích proti smrti fotbalového fanouška z rukou policisty nového vrcholu. A to tak nebezpečného, že římská prokuratura neváhá hovořit o organizovaných útocích a politickým pozadím, které mají teroristický charakter. "Je to silné slovo?" ptá se Berliner Zeitung a odpovídá: " Jisté je, že tu přerůstá problém sociální v politický. Díky zvláštním programům práce s fotbalovými fanoušky dosáhly jiné evropské země výsledků, které může dosáhnout také Itálie, pokud se nad tím vážně zamyslí. A nejčerstvější úspěchy v potírání mafie na Sicílii ukazují, že úspěchy stá tu pomohou ke zformování občanské společnosti, ovšem jen pokud ta bude cítit, že stát zastupuje její zájmy," píše deník.
Mnohem ostřeji se ke kravalům v ulicích, při kterých levicoví extremisté a i zdivočeli fanoušci napadali policii, vyjadřuje deník Der Tagesspiegel. Podle deníku tvrzení Silvia Berlusconiho, že násilí je jen věcí fotbalu, zní zcela falešně. Stačilo pohlédnout do italských ulic na scény, které připomínaly spíše občanskou válku. "Byla to noc se scénami podobnými z občanské války, které neznáme ani z francouzských předměstí. Byla to noc, kdy vybuchlo násilí, při kterém se chuligáni a členové levicových radikálů z Černého bloku pustili do regulérní pouliční bitvy s policií. V plamenech stála auta a terčem útoku se stala policejní kasárna. V ulicích zuřil dav hnaný společnou nenávistí ke státu. A ten také byl opravdovým cílem úderu a nikoli, jak dosud bylo běžné, že se střetávali navzájem soupeřící gangy. Bouřlivé nepokoje z Říma mají proto novou kvalitu a možná jsou i začátkem něčeho nového, kdo ví," píše der Tagesspiegel.
Americký deník Washington Post píše o nadcházející návštěvě papeže Benedikta XVI. Ve Spojených státech. Svatý otec vykoná šestidenní návštěvu USA počínaje 15. dubnem příštího roku. Zavítá do Washingtonu a promluví na půdě OSN. Bude to první papežská návštěva ve Spojených státech od roku 1999 a osmá cesta Benedikta XVI do zahraničí od roku 2005. Podle deníku Washington Post Vatikán kritizoval vpád do Iráku a varoval před přijetím Turecka do Evropské unie. "Pozorně bude nutné sledovat reakci amerických katolíků. Jako hlava vatikánského úřadu pro čistotu doktríny za papeže Jana Pavla II byl tehdejší kardinál Ratzinger polarizující osobností v mnoha amerických farnostech kvůli svým výrokům o potratech a o dalších společenských věcech. Jako výtka na adresu senátora Johna Kerryho při prezidentské kampani v roce 2004 vyzněla Ratzingerova slova, že je zapotřebí odepřít přijímání politikům, kteří soustavně hlasují a vedou kampaň pro ničím neomezované potraty a eutanázii".
Další americký deník The New York Times se vrací ke Dní veteránů. List píše, že počet mrtvých veteránů moderních válek klesá a na veterány z válek minulých se dává stále více peněz, ale přesto výdaje nestačí pokrýt potřeby. Ukazuje se, že v budoucnu mohou být náklady spojené s péčí o veterány mnohem vyšší než náklady na válku samotnou. A to bude problém. "Současné konflikty přežívá větší počet zraněných vojáků, ale jejich zranění jsou těžší. Před horšími následky je chrání lepší uniformy, pokrok v léčení přímo na bojišti a rychlá evakuace. Studie, která se objevila minulý týden, odhaduje, že dlouhodobé náklady na lékařskou péči a platby za invaliditu mohou překročit částky, které se vydají na vedení války například v Iráku," píše list.
Rakouský deník Die Presse se domnívá, že úlevný výdech evropských politiků, když podepsali 19. října reformní smlouvu, je přinejmenším předčasný. Poláky se podařilo zkrotit metodou cukru a biče, Britové kupodivu nevytáhli z klobouku žádné nové překvapení. "Přesto kolektivní úlevný výdech je předčasný. Kromě Irska se v žádné zemi nemusejí konat lidová referenda, která v Nizozemsku a ve Francii roku 2005 pohřbila tehdejší evropskou ústavu. Plni naděje ale evropští politici přehlédli jednu maličkost. Jejich občané nesdílejí nad novinkou tolik radosti jako oni. Výsledkem je, že v nižších patrech to bublá," píše list.
Téma začlenění menšin do společnosti řešili na pravidelných konzultacích francouzsko-německého summitu prezident Nicolas Sarkozy a kancléřka Angela Merkelová. Při debatě ve smíšené berlínské střední škole se ukázalo, že způsob integrace se představují každý jinak. Deník Die Welt k tomu poznamenává, že zatímco v Německu je začlenění otázkou hlavy, ve Francii srdce. "Ta věta zní, jako kdyby Sarkozy dával Merkelové doučování ve věcech lásky. Kdo k nám přijde, musí si Francii zamilovat. Přeloženo do merkelštiny zní stejná věta takto - kdo k nám přijde, musí se naučit němčinu. Tudíž pro jedny je začlenění věcí hlavy, pro druhé srdce. Brán osamoceně, ale ani jeden přístup nefunguje tak úplně docela. Hlava ani srdce. Jak to alespoň ukazují německé a francouzské všední dny. Na jednom místě hoří sociální problémy a na druhém zase předměstské čtvrti," vysvětluje deník.