Zahraniční tisk o projevu amerického prezidenta a 1. máji

Včerejší Bushův přílet na letadlovou loď Abraham Lincoln byl v pravdě triumfální. Oblečen jako pilot stíhačky dramaticky přistál před nastoupenou jednotkou, popisují okolnosti Bushova příletu New York Times. Proč mu tu radost ale nedopřát?

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Vždyť v Iráku odvedl dobrou práci, dodávají. Jak ale včera poznamenal sám americký prezident rozhodně ještě není hotovo. Iráčané se potýkají s rozkladem práva a pořádku. Americké velení zatím nebylo schopno zajistit bezpečnost v ulicích. Stejnou odpovědnost má i v případě přerušení životně důležitých dodávek elektřiny či pitné vody. Snaha Američanů vytvořit v Iráku vlastní vládu co nejdřív je sice chvályhodná. Ale rozjitřené zemi nepomůže. To vše by měla mít americká armáda na paměti, když bezstarostně ohlašuje konec války, píšou New York Times.

Arabský svět by rád věřil, že Bushův plán na mírový proces v Izraeli bude úspěšný. Realita je ovšem trochu jiná, píšou saudskoarabské Arab News. Základem strategie je totiž vyvinout určitý tlak na Izrael. Proto by ale americký prezident musel překonat nejen své instinkty a názory, ale i politické prostředí ve Spojených státech. Analytici se shodují, že příliš tlačit na pilu by pro prezidenta znamenalo konec. Bush by si měl také uvědomit, že si na Střední východ nepřijel pro Nobelovu cenu míru. Pohybuje se na ostří nože. Tak jako všichni, kdo se o mírový proces pokusili, tvrdí Arab News.

Izraelský deník Haarec zatím také nepozoruje žádné snahy Američanů. I podle tohoto listu je nejdůležitější získat izraelskou administrativu pod kontrolu. Projevy Američanů jsou banální a podlézavé a nejvíc z nich čiší jedna věc: nikdo si nechce na Středním Východě ušpinit ruce, píše Haarec.

Letošní oslavy prvního Máje byly ve Francii bouřlivé. Francouzský deník Libération si vysvětluje ohromnou účast neutěšenou sociální situací. V Evropě se stále častěji setkáváme s tikající bombou vymírání a hrozby kolapsu penzijního systému. To, společně s nezaměstnaností, lidi znervózňuje, myslí si list. Francouzi prostě nechtějí pracovat déle, aby měli na svůj důchod. Tolik francouzský Libération.

Všechny slovenské deníky se vracejí ke včerejším oslavám včerejšího Svátku práce. Komentátor deníku Sme Petr Schutz se domnívá, že na Slovensku by měl být tento svátek zrušen. Důvody rozebírá v komentáři nazvaném Milovníci práce. Text má před sebou bratislavská zpravodajka Radiožurnálu Renata Havranová.

Přehrát

00:00 / 00:00

R. Havranová: Slovenský tisk

Podle britských lékařů může v Anglii na následky užívání marihuany brzy umírat přes třicet tisíc lidí ročně. Informaci přináší místní list Guardian. Ročně sice zemře nejméně čtyřikrát tolik kuřáků tabáku, doktoři ale trvají na nebezpečnosti marihuany. K třiceti tisícům přímých kuřáků musíme přičíst i ty, kteří mají problémy s duševním zdravím. Mezi další následky pravidelného kouření drogy patří i nedonošené děti kuřáků. Přes tuto rozsáhlou kampaň je v Británii stále víc kuřáků marihuany. Některé zdroje uvádějí číslo blížící se třem milionům. Hrozivé číslo však pravděpodobně zahrnuje i příležitostné uživatele. Jejich zdravotní rizika nejsou tak velká, dodává Guardian.

Milan Kopp, Jiří Hošek, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme