Zahraniční tisk o soudu s šéfem koncernu Enron
Soud s šéfem Enronu, Ruský režim ničí jeho vlastní síla, Británie se vrací k tradičním školním uniformám, Slováci cestují do světa - to jsou některé z titulků, které přinášejí páteční zahraniční deníky.
Jednadvacáté století znamená ohrožení manažerů světových korporací, píše dnes americký list The Washington Post. Naráží tím na soud s šéfem koncernu Enron Kennethem Layem a na včerejší neúspěšný pokus Marthy Stewartové zvrátit rozsudek za akciové podvody. Tito a další vrcholní manažeři dnes čelí vysokým trestům pro akciové a daňové podvody.
Ve srovnání s předchozími roky dochází k honu na vysoce postavené manažery, pokračuje americký list. Žádný výkonný šéf si dnes nemůže být stoprocentně jistý, že příště nebude sedět na lavici obžalovaných on. Podvody ve firmách nejsou žádnou novinkou, ale oproti dřívějším dobám už manažeři nemohou využívat podniky jako své osobní banky.
Lidé chtějí více vědět o svých penězích a firmy jsou ostřeji sledovány. Vždyť vrcholný management přece nemá množit vlastní majetek, ale naopak pečovat peníze skutečných vlastníků podniku akcionářů, uzavírá svůj komentář americký list The Washington Post.
Ruská média se věnují pokračující aféře v ropné společnosti Jukos. Podle nich "případ Jukos" opět ukazuje snahu prezidenta Putina centralizovat veškerou ekonomickou moc do svých rukou. To je však velice nebezpečné, domnívá se list The Moscow Times. Takový režim bude brzy ochromen svou vlastní silou.
Éra Borise Jelcina, kdy výkonná a soudní moc byly propojeny a oligarchové si šili zákony na míru, už bude brzy jenom mdlá vzdálená vzpomínka na lepší časy, píše ruský list. Nynější prezident Vladimír Putin dokázal za čtyři roky ještě lepší kousek - soustředit veškerou moc jen do svých rukou. V jeho úsilí však leží i obrovské nebezpečí pro budoucnost a příklad Jukosu to jasně dokazuje, pokračuje deník.
Firma byla obsazena a zabavena, aniž by k tomu byly využity legální prostředky. Takové kroky vážně poškozují investiční prostředí a ekonomickou reputaci Ruska. Pokud chce Putin skutečně provést reformy, které země tolik potřebuje, musí zprůhlednit a zlegalizovat své kroky. A ne jen likvidovat své nepřátele a přebírat kontrolu nad vším, co ještě funguje, konstatuje ruský list The Moscow Times.
Deník New York Times zazanmenal návštěvu generálního ředitele Mezinárodní agentury pro atomovou energii Muhammada Baradeje v Izraeli. List si všímá toho, že se představitelé židovského státu nechtěli o izraelských jaderných zbraních bavit a snažili se odvést pozornost na Irán. Jak zaznamenal zpravodaj Miroslav Konvalina zachování jaderných zbraní v Izraeli podporují Spojené státy.
Británie se vrátí k tradičním školním uniformám. Prohlásila to včera britská vláda. Ve svém pětiletém plánu na reformu školství také hodlá podporovat domácí vyučování a chce založit na 200 škol, které budou částečně financovány sponzoringem. Podle vládních expertů pomáhají uniformy dodržovat určité standardy, a také dávají školákům hrdost na svoji školu.
Britský list The Telegraph ovšem nad reformou příliš nejásá. Ve svém komentáři tvrdí, že labouristický návrh nepřináší nic nového ani ve financování škol, ani v jejich zakládání. A pouhé konstatování, že se školy vrátí k uniformám, prý podle deníku jenom ukazuje neschopnost vlády řešit podstatné věci.
Deník také upozorňuje na nápadnou podobnost dokumentu s reformním návrhem, se kterým přišli minulý týden konzervativci. Proto se teď obě strany vzájemně obviňují, čí dokument je ten "pravý". Takové hádání však nikomu nepomůže, a už vůbec ne školství, konstatuje britský The Telegraph.
Prázdninové cestování je tématem slovenského deníku SME. Na Slovensku tento rok ubylo zahraničních turistů, a naopak více Slováků se letos chystá do zahraničí. Podle deníku Slováci ve své zemi tráví spíše jarní a zimní prázdniny, a v létě se vypravují do zahraničí. Hitem je letos Egypt.
Naopak zájem cizinců o Slovensko klesá. Podle deníku za tím stojí podpora vlastního domácího cestovního ruchu, loni ji zavedlo například Polsko. Zde mohou zaměstnanci dostat příspěvek od firmy za to, když dovolenou stráví v Polsku.
A jaké jsou nejnavštěvovanější turistické atrakce na Slovensku? Podle listu SME jsou letošní jedničkou termální koupaliště, Bojnice a Tatry.