Zahraniční tisk o uzavírání německých uhelných dolů

Němci se dohodli na uzavření uhelných dolů. V Etiopii pokračuje summit Africké unie. Čínský prezident vyráží na turné po osmi afrických zemích.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Nejdříve nahlédneme do Německa, po měsících vyjednávání se totiž tamní koaliční partneři sociální demokraté a křesťanští demokraté dohodli na uzavření uhelných dolů. Do těžby by postupně měly přestat proudit státní dotace, definitivní konec se čeká v roce 2018. Německé deníky dohodu vítají.

Například list Süddeutsche Zeitung ve svém komentáři předkládá účet státních dotací: "Spolková vláda a jednotlivé země napumpují ročně do uhelného průmyslu celkem dvě a půl miliardy eur. Je jen dobře, že CDU a SPD jsou v debatě o uzavření německých dolů zajedno. Žádné obavy z prohloubení energetické závislosti Německa na cizích zemích si deník nepřipouští: "Vždyť už dnes 60 procent energie dovážíme z ciziny," konstatují Süddeutsche Zeitung.

Ohlášené ukončení státní podpory uhelnému průmyslu považuje za dobrý krok také další německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung. Špatnou zprávou podle něj ovšem je, že stát ukončí subvence do těžby uhlí nejdřív za jedenáct let, v roce 2018. "Do té doby se utratí ještě 30 miliard eur za provoz uhelných dolů, přitom za pouhou polovinu této částky by mohlo Německo energii dovézt," podotýká deník.

Další list - Die Tageszeitung - upozorňuje, že rok 2018 nemusí být konečný. "Podle dohody totiž v roce 2012 dojde k přezkoumání a možnému odkladu definitivního uzavření." Deník připomíná, že sociální demokraté se s uhelnými doly loučí jen velmi těžko. "Místo dotování tradiční, leč staré technologie, ale může spolková vláda investovat ušetřené peníze do takzvaně "čistých způsobů" výroby energie," soudí Die Tageszeitung.

V Etiopii pokračuje dvoudenní summit Africké unie, na němž se sešli zástupci 53 afrických států. Hlavními tématy jsou krize v Darfuru a v Somálsku. Kvůli katastrofální situaci v Súdánu dokonce tato země už podruhé přišla o možnost Africké unii předsedat. Co o summitu píší africké noviny?

Deníky nešetří kritikou. Podle jihoafrického listu Business Day prochází Africká unie nejtěžším testem za dobu své existence. "Unie čelí rozhodnutím, která budou mít pro její důvěryhodnost zásadní význam," varuje deník. Připouští, že pan-africká organizace si v uplynulých letech počínala v některých případech dobře, teď ale podle listu unie čelí vážným problémům - například v Darfúru jejím jednotkám scházejí finance, zdroje i logistika.

Stejná situace panuje podle listu Business Day i v Somálsku, kam se Unie rozhodla vyslat mírový kontingent o síle osmi tisíc mužů. "Africká unie má málo prostředků, měla by proto přijmout nabídku Američanů a zavřít oči nad americkými operacemi v regionu. Bez mezinárodní pomoci si na svá bedra dává příliš velký náklad," uzavírá jihoafrický Business Day.

Situací v Darfuru se chce zabývat i čínský prezident Chu Ťin-tchao, který dnes vyráží na turné po osmi afrických zemích a má navštívit i Súdán. Jak připomíná deník International Herald Tribune, Súdán je významným čínským obchodním partnerem, Čína nyní dováží více než 64 procent exportované súdánské ropy, což představuje téměř pět procent celkového čínského dovozu. Jak cestu čínského prezidenta po afrických státech vnímá čínský tisk, to zjišťoval tamní zpravodaj Českého rozhlasu Robert Mikoláš.

Přehrát

00:00 / 00:00

Robert Mikoláš vybírá z čínského tisku

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme