Zahraniční tisk o zemědělských subvencích
Zahraniční noviny píší o slovenském pohledu na projekt Společné nebe, o dozvucích neštěstí v keňském ráji a zemědělských subvencích a chudobě.
Slovenské deníky se vracejí k návštěvě českého premiéra Špidly. Informují o návrhu na vytvoření společné vzdušné obrany. Komentátor deníku Národná obroda Branislav Janík tvrdí, že český ministr obrany otevřel toto téma předčasně.
Nedávným teroristickým útokům na východě Afriky se věnuje hned několik zahraničních listů.
Po strašlivých událostech v Keni se nabízejí úvahy o válce proti terorismu a jejím pokroku, poznamenal londýnský Telegraph. Sebevrahy odpálené bomby v Mombase a také rakety vypálené na izraelské letadlo zatáhly Izrael přímo do války a to se všemi důsledky. Tel Aviv je plně zmocněný, ba přímo povinný, odpovědět divokým útokem. Nemá ale smysl trvat na tom, aby izraelská intervence byla přesně taková, jakou teroristická organizace Al Kajda očekává - zaplést Izrael do konfliktu stejně, jako se o to před jedenácti lety během války v Zálivu pokusil Saddám Husajn. Geopolitická smíšenost války proti terorismu je dnes mnohem výbušnější, než tehdy.
Stále ještě není jisté, jestli se oba útoky v Mombase připíší na účet Al Kajdy. Něco tomu však přece nasvědčuje - extrémní palestinská organizace, srovnatelná s Hamásem, působící mimo Izrael a palestinská území, napsal pařížský Le Monde. Bylo by to poprvé, co by Al Kajda udeřila přímo proti Izraeli, i když pokusy o útoky na izraelské zájmy se už v jihovýchodní Asii objevily. Od loňského 11. září opakuje Ariel Šaron při každé příležitosti svůj vzorec, že Arafat rovná se Bin Ládin. Jedno je jisté: teror páchaný na civilistech ještě nikdy nepřiměl k pokojnému projednání důležitých politických otázek.
Dílčí vítězství Usamy bin Ládina - tak by mohl být bilancován boj proti teroru, poznamenává rakouská Die Presse. Nezáleží totiž na tom, jestli šéf a zakladatel Al Kajdy ještě žije, nebo je mrtvý - dokázal to! Jeho teroristická organizace se navzdory masívním vojenským odvetám šíří světem jako zrádná nemoc, která může udeřit podle své libovůle. Zjištění vyšetřovatelů je trpké - neexistuje absolutně žádná ochrana. Boj proti teroru nejde vyhrát vojensky, i když nás o tom tolik stratégů chce přesvědčit. Musí se bojovat politicky. Vojáci sice mohou znovu a znovu rozbíjet síť organizace, ale ta se stejně jako bájná Hydra znovu rozroste.
Když mexičtí farmáři zorají s oslíky svá pole, nepřejí si nic jiného, než aby si vydělali na živobytí. Stále častěji však narážejí na hory neprodané úrody, protože farmáři z Kansasu a Nebrasky prodávají své obilí v Mexiku mnohem levněji než oni, napsal americký New York Times. A není to kvůli efektivnější výrobě. Výhoda Američanů plyne hlavně z masívní podpory od jejich daňových poplatníků, kteří jim dovolují prodávat v zámoří o dvacet procent levněji, než jsou jejich skutečné náklady. Světový zemědělský systém nahrává bohatým. Staré rčení praví: Dej člověku rybu a nasytíš ho na jeden den. Nauč ho rybařit a nasytíš ho na celý život. Západ pravidelně mluví o ctnostech volného obchodu s rozvojovým světem a energicky tlačí na odstranění cel a bariér, které se staví do cesty investicím. V oblasti, kde si rozvojové země drží výhodu levnějších výrobních nákladů, ale není ochotný, přistoupit na pravidla volného obchodu. Žádná opravdová snaha o odstranění extrémní chudoby se ale neobejde bez odbourání zemědělských dotací.