Západ ustupuje, Rusko spolehlivým partnerem. Kreml využívá jaderné elektrárny k posílení vlivu v Africe
Rusko se prostřednictvím státní společnosti Rosatom stává dominantním hráčem v oblasti jaderné energetiky na africkém kontinentu. Uzavírá desítky smluv o spolupráci, nabízí výhodné financování a staví se do role spolehlivého partnera tam, kde se Západ – zejména USA – kvůli politickým rozhodnutím stahuje. Podle odborníků jde o promyšlený nástroj geopolitického vlivu, kterým Moskva rozšiřuje své působení mimo tradiční sféry.
Nová analýza deníku The Independent ukazuje, že od roku 2014 Rusko prostřednictvím Rosatomu podepsalo dohody o jaderné spolupráci s minimálně 20 africkými zeměmi. Mezi nimi jsou mimo jiné Alžírsko, Etiopie, Keňa, Jihoafrická republika, Tunis, Niger, Namibie a nově také Burkina Faso, Guinea a Kongo.
Expert: Evropa kupuje z Ruska víc jaderného paliva než před válkou. Je těžké vyhnout se Rosatomu
Číst článek
Dle experta Dmitrije Gorchakova z norské nevládní organizace Bellona Foundation, který dříve působil v Rusku, jsou tyto kontrakty pro Rusko strategickým nástrojem.
„Tyto dohody mají geopolitický význam, protože jaderné projekty jsou rozsáhlé a dlouhodobé závazky, které mohou zemi k Rusku připoutat na desetiletí,“ uvedl.
Rusko chce podle něj v kontextu své izolace po invazi na Ukrajinu ukázat, že i nadále udržuje významné mezinárodní partnery.
Západní útlum
Na rozdíl od ruského postupu dochází v západním světě k útlumu podpory africké energetiky. Administrativa Donalda Trumpa omezila, případně zcela ukončila programy jako Power Africa – iniciativu založenou Barackem Obamou v roce 2013, která během 12 let investovala 1,2 miliardy dolarů (přes 26,5 miliardy korun) a přilákala dalších 29 miliard (přibližně 645 miliard korun) z jiných zdrojů. Celkem projekt přispěl ke vzniku více než 150 elektrárenských projektů ve 42 zemích a poskytl elektřinu více než 200 milionů lidem.
Francouzská EDF žaluje rozhodnutí antimonopolního úřadu. Chce získat tendr na dostavbu Dukovan
Číst článek
Zároveň USA stáhly financování z Just Energy Transition Partnership (JETP), která měla pomoci zemím s přechodem od uhlí k čistším zdrojům. Podle Gorchakova je odchod USA z těchto programů „vážnou ranou jejich schopnosti nejen konkurovat, ale vůbec získat v Africe pevnou pozici“.
Klíčová stavba
Vlajkovým projektem Rosatomu v Africe je je výstavba jaderné elektrárny El Dabaa v Egyptě. Jde o investici v hodnotě 28,75 miliardy dolarů (637 miliard korun), z níž 85 % financuje Rusko. Projekt byl zahájen v roce 2020 a má začít vyrábět elektřinu v roce 2026. Půjde tak o druhou jadernou elektrárnu na kontinentu po jihoafrické elektrárně Koeberg.
Důvody, proč africké země volí právě Rosatom, spočívají nejen v technologiích, ale zejména ve způsobu financování. Ruský stát garantuje výstavbu, nese většinu počátečních nákladů a nabízí výhodné, dlouhodobé splátkové kalendáře.
„Tyto dohody činí jadernou energetiku finančně dostupnou – byť příjemce silně zavazují k ruskému palivu a servisním službám,“ upozorňuje Gorchakov.
Oproti tomu západní společnosti, jako je francouzská EDF nebo americký Westinghouse, nemohou poskytnout podobně komplexní balíčky a trpí problémy s realizací projektů včas a v rámci rozpočtu.
Čínské ambice
Čína má sice podobné ambice jako Rusko a také nabízí výhodné financování a technologické balíčky, avšak její zkušenosti jsou zatím omezené – mimo domácí projekty má dokončený jen jeden v Pákistánu.
Jaderná elektrárna na měsíci? Čína ji zvažuje postavit na své budoucí lunární výzkumné stanici
Číst článek
Rosatom oproti tomu staví nebo postavil 26 jaderných bloků ve státech jako Turecko, Egypt, Bangladéš, Indie nebo Írán. Podle Gorchakova to Rusku umožňuje vystupovat jako „spolehlivý a ověřený partner“.
Na kontinentu, kde přibližně 600 milionů lidí stále nemá přístup k elektřině, může jaderná energetika představovat lákavé řešení.
Přestože jaderný export přináší Rusku pouze zlomek příjmu oproti předválečnému vývozu fosilních paliv, jde o vysoce prestižní obor. V roce 2023 činil vývoz jaderných technologií přibližně 16 miliard dolarů (355 miliard korun).
Na posledním rusko-africkém ekonomickém summitu v Petrohradu v roce 2023 se navzdory tlaku Západu zúčastnilo 49 z 54 afrických států. Mnoho z uzavřených smluv je zatím jen v předběžné fázi, ale podle Gorchakova i tyto kroky slouží k symbolickému posílení ruského vlivu: „Pro Moskvu tyto dohody nejsou jen o obchodu – jsou to nástroje politického vlivu.“