Zařízení na výzkum a obohacování uranu. Jaká místa íránského jaderného programu USA zasáhly?

Spojené státy v neděli ráno zaútočily na tři centra íránského jaderného programu – Fordo, Natanz a Isfahán. Přestože rozsah škod zatím není známý, generální tajemník OSN António Guterres útoky označuje za nebezpečnou eskalaci v regionu. K čemu zařízení sloužila?

Teherán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Northrop B-2 Spirit

Na útocích se podílely strategické bombardéry B-2 (ilustrační foto) | Foto: MSgt Keith Reed CLH | Zdroj: Reuters

Fordo

Jaderné zařízení Fordo leží nedaleko města Qom jižně od Teheránu. Budovy rozléhající se na 5000 metrech čtverečních jsou z velké části ukryty pod zemí, zařízení je totiž postaveno uvnitř hory. Mělo by v něm být až 3000 centrifug na obohacování uranu. Podle Íránu je vyvíjen pro lékařské účely.

Izrael naopak uvádí, že by zde mohl probíhat výzkum a vývoj jaderných zbraní.

Hluboko pod zemí Írán ukrývá jaderné zařízení Fordo. Izrael ho chce zničit, nemá ale dost silné zbraně

Číst článek

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) dohlížející na jaderná zařízení nedokáže potvrdit ani vyvrátit ani jednu z verzí. Přestože má do Fordo přístup na inspekce, nedostane se do všech částí budov.

OSN zároveň podle agentury Reuters věří, že Írán s vývojem jaderných zbraní přestal v roce 2003. Na omezení dalších jaderných aktivit se dohodl se světovými mocnostmi v roce 2015. Když však americký prezident Donald Trump od dohody v roce 2018, kdy byl poprvé prezidentem, odstoupil, Írán přestal některá z omezení dodržovat.

Fordo se nachází přibližně 90 metrů pod zemí a chrání ho nejen hora, ale i vrstva betonu. Na jeho zničení byla proto potřeba silná bomba na ničení bunkrů, kterou mají pouze Spojené státy. Bomba GBU-57 váží 13 tisíc kilogramů a je schopná proniknout 18 metrů hluboko pevného povrchu nebo 61 metrů půdy, než vybuchne, uvádí stanice BBC.

Spojené státy jich k útoku na Fordo použily podle agentury Reuters šest, přesto není jasné, jaké škody zařízení ukrytému o desítky metrů hlouběji způsobily. Zatím nejsou potvrzeny žádné škody ani oběti, Írán ale uvedl, že ze všech tří zařízení už před nějakou dobou všechny zaměstnance evakuoval.

Přijdou trvalé následky, zní z Íránu po útoku USA. Šéf OSN varuje před ‚spirálou chaosu‘

Číst článek

OSN sledující úroveň radiace uvedla, že po útoku nedošlo k jejímu zvýšení.

Natanz

Natanz se nachází asi 250 kilometrů jižně od Teheránu a jde o hlavní íránské zařízení na obohacování uranu. V provozu je od roku 2003 a skládá se z devíti budov – tři jsou pod zemí a zbytek je nad zemí. Dvě nadzemní budovy mají kapacitu na 50 tisíc centrifug.

Obohacený uran, který se v nich vyrábí, dosahuje úrovně 60 procent, na výrobu zbraní je nutné dosáhnout 90 procent, píše stanice CNN.

Natanz se stalo cílem izraelských útoků už 13. června. Satelitní snímky ukázaly, že poškození utrpěly nadzemní budovy, kde byly centrifugy. MAAE nemohla místo kvůli probíhajícímu konfliktu zkontrolovat, její šéf Rafael Grossi ale uvedl, že centrifugy byly „těžce poškozené, ne-li úplně zničené,“ cituje ho nezisková organizace Nuclear Threat Initiative.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii svolala po útoku USA na Írán jednání. Schůzka bude v pondělí

Číst článek

Následné útoky provedly Spojené státy pomocí střel Tomahawk. Na Natanz a na Isfahán jich použily 30.

Isfahán

Na okraji druhého největšího města v zemi Isfahánu je výzkumný komplex na obohacování uranu. Výzkumné centrum je největší v zemi a Írán ho postavil v roce 1974 za pomoci Francie, píše Nuclear Threat Initiative.

Probíhá zde výroba částí na stavbu centrifug, připravuje se zde uran určený na obohacení a zároveň se zde i skladoval, uvádí agentura Reuters.

Na Isfahán cílily už izraelské útoky. Satelitní snímky potvrdily poškození komplexu, jeho rozsah ale nebyl jasný.

jva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme