Izrael čekají další volby. S rostoucím počtem ortodoxních židů mají šanci náboženské strany
Více židovského náboženství do školních osnov chtějí ortodoxní židovské strany, které možná zasednou ve vládě po úterních volbách. Předvolební průzkumy jim dávají šance na úspěch. Náboženské partaje žádají také přísnější dodržování šabatu na veřejnosti. Odmítají naopak zavedení občanských sňatků a také požadavky LGBT komunity. Náboženské strany jsou protipólem k postojům liberální, sekulární části izraelské společnosti.
„Když jsem byl malý, tak v Jeruzalémě bylo z celkové populace asi 20 procent ortodoxních Židů. Dneska je to 65 procent,“ říká Jicchak Pindrus, který je poslancem Knesetu za ultraortodoxní stranu Sjednocený judaismus Tóry.
Strana má v Knesetu aktuálně sedm poslanců a žádné poslankyně. Ženám totiž židovské náboženské strany účast ve volbách neumožňují.
„Například kdybyste o šabatu nechali otevřené obchody, nechali jezdit veřejnou dopravu, tak vám bude chybět polovina řidičů a polovina prodavačů, protože o šabatu pracovat nebudou. Toto nemůže v židovském státě být a Izrael oficiálně je židovský stát,“ dodává Pindrus.
Chybí občanské sňatky
Různá omezení o šabatu, náboženské rituály v nemocnicích či armádě nebo podpora státu náboženským školám. To jsou témata, která židovské náboženské strany prosazují. O některých jiných tématech naopak nechtějí slyšet.
„Občanské sňatky bychom nepodpořili. Jsme židovský stát, takže páry tady musí oddávat jedině rabíni,“ říká Pindrus.
Občanské sňatky nejsou podobně jako v okolních arabských zemích v Izraeli dosud možné a asi ani nebudou. Podle předvolebních průzkumů získají náboženské strany v Knesetu 15 křesel. Dalších 15 pak může mít krajně pravicové volební sdružení Náboženský sionismus, který voliče tradičním náboženským stranám přibírá.
Izrael a Libanon uzavřely dohodu o sporných ložiscích zemního plynu. Vyvážet by se mohl i do Evropy
Číst článek
Strana Náboženský sionismus navíc naprosto odmítá jakoukoliv spolupráci se stranami arabské menšiny v Knesetu, jak potvrzuje Simcha Rotman poslanec za Náboženský sionismus: „Platí to pro arabské strany, které podporují terorismus a které nechtějí, aby byl Izrael židovským státem. A jiné arabské strany tu teď nejsou. Bohužel.“
Silné protiarabské postoje jsou této straně vlastní. Někteří její politici volají dokonce po podpoře emigrace arabské populace z Izraele. Simša Rotman je přesvědčený o nutnosti mít silnou pravicovou vládu.
„Slabý Izrael je nebezpečím pro region. Emiráťané by měli být znepokojeni, pokud volby nevyhraje Netanjahu, protože co se stane, když nebude Izrael silně proti Íránu? Emiráťané byli šokovaní, že jsme měli vládu s podporou Muslimského bratrstva,“ tvrdí poslanec Knesetu za Náboženský sionismus Simša Rotman.
Návrat do středověku
Právě Spojené arabské emiráty, nový přítel Izraele, ovšem varovaly, že případní ministři za Rotmanovu stranu v izraelské vládě budou pro vzájemné vztahy problém.
‚Jmenuje se Izrael, stát Izrael.‘ Ministr cestovního ruchu ve videu láká k návštěvě země jako James Bond
Číst článek
Volební podporu mají náboženské strany jistou. „Tyto strany mají mezi svými stoupenci velmi vysokou volební účast. Rabíni jim totiž říkají, že volit je náboženskou povinností a že se nemají co rozhodovat o tom, jestli k urnám půjdou, nebo ne, a říkají jim, že jsou povinni volit ty strany, které jim rabíni řeknou,“ říká Gilad Malach z izraelského demokratického institutu.
A zatímco rostoucí ultraortodoxní komunita, takzvaný Charedim, považuje náboženské strany za ochránce svých hodnot, pro sekulární Izraelce jsou návratem do středověku.
„Ortodoxní společnost je pro nás katastrofální. Ta se bohužel hodně rozmnožuje a ohrožuje náš život, protože dostává sílu ve vládě. Když člověk jede do Jeruzaléma, tak nevěří svým očím, že je ve dvacátém prvním století. Já říkám, že nám ukradli zemi. My jsme z toho nešťastní,“ svěřuje se Eva Erbenová, Izraelka českého původu.