Mugabeho režim ho připravil o dvě třetiny farmy. Před volbami věří, že Zimbabwe má obrovský potenciál

V Zimbabwe, zemi na jihu Afriky zničené skoro 40letou diktaturou, se možná blýská na lepší časy. Po loňském sesazení prezidenta Roberta Mugabeho, který zemi dovedl na pokraj bankrotu, v pondělí Zimbabwané volí novou hlavu státu a parlament. Hlasovat budou i bílí farmáři, kterým před 18 lety Mugabe vzal většinu půdy. Statisíce jich emigrovaly, zůstali jen někteří. Tady je příběh jednoho z nich.

Od zpravodaje z místa Guromonzi (Zimbabwe) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Farmář v Zimbabwe Anthony Retzlaff

Farmář v Zimbabwe Anthony Retzlaff | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Na farmě Lonely Park ve vesnici Guromonzi je právě čas dojení. Pracovníci farmy postupně k odsávacím strojům naženou všech 340 dojnic. Denně na této farmě nadojí přes 6500 litrů mléka. To se pak objeví v lahvích a kanystrech třeba v supermarketech v zimbabwské metropoli Harare.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Pavla Nováka ze Zimbabwe

Otec Anthonyho Retzlaffa, majitele farmy, přišel z Tanzanie. Jeho dědeček se přistěhoval do Afriky z Německa. Na farmě chová včetně jalovic a telat 620 kusů dobytka.

Farma pana Anthonyho mívala tisíc hektarů, ale Mugabeho pozemková reforma v roce 2000 ji zmenšila na 400. Zbytek si rozdělili drobní zemědělci, kteří ale po několika letech nedokázali pole obdělávat. Anthonyho otec se ale rozhodl vydržet a neodešel do ciziny jako statisíce jiných bílých majitelů farem.

„Určitě nejtěžší to bylo v roce 2000. Pak to bylo krušné i o osm let později, když Mugabe prohrál referendum o ústavě a začal se mstít. V životě jsou zkrátka těžké i krásné okamžiky. Ale přijít o dvě třetiny farmy bylo opravdu těžké. Museli jsme zredukovat stádo, protože jsme neměli dost půdy, abychom je nakrmili. Nějak jsme ale přežili,“ popisuje pro Radiožurnál.

Farma Anthonyho Retzlaffa v Zimbabwe | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Zimbabwe má podle pana Anthonyho obrovský potenciál. V zemědělství má velké možnosti, v důlním průmyslu i ve výrobě taky. Z toho, že nedokáže své možnosti využít a je to chudá a do chaosu ponořená země, viní pan Anthony politiky a hlavně korupci.

Výhodou Zimbabwe totiž je, že sice leží v tropech, ale v nadmořské výšce asi jako Krušné hory a je tu tedy mírnější podnebí. Střídání období sucha a období dešťů umožňuje pěstovat širokou škálu plodin. Navíc jsou Zimbabwané vzdělaní. Mohli by tedy teď využít svou příležitost. Zvláště mladí jsou podle něj znechucení a těší se na změnu.

Pan Anthony věří slibům dnes vládnoucí strany Zimbabské národní unie. Té, kterou vedl diktátor Mugabe a která farmáře okradla o majetek. Její prezidentský kandidát Emmerson Mnangagwa slibuje, že nebude vládnout jako Mugabe a v zemi bude líp. Je potřeba mu tedy dát šanci, myslí si Anthony Ratzlaff. Jeden z bílých farmářů, kteří se i přes veškeré represe rozhodli ze Zimbabwe neodejít.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme