Rusko na frontě získává území, není to ale dramatický zlom, říká ve speciálu expert
V pondělí jsou to přesně tři roky od začátku ruské invaze na Ukrajinu. Do Kyjeva přijela řada politiků, například delegace Evropské unie v čele s předsedkyní Komise Ursulou von der Leyenovou a šéfem Evropské rady Antóniem Costou. Radiožurnál se tématu věnoval ve speciálním vysílání.
Speciál v úvodu nabídl pohled české vládní koalice a opozice. Hosty byli členové sněmovního zahraničního výboru Ondřej Benešík (KDU-ČSL) a Jiří Kobza (SPD).
ONLINE: Zelenskyj navrhl výměnu všech zajatců s Ruskem. Byl by to podle něj krok k obnovení důvěry
Číst článek
Hostem ve vysílání byl také šéf ukrajinsko-české obchodní komory Petr Krogman. „Ukrajinci nejsou připraveni na ústupky v rámci mírových jednání. Názory jsou samozřejmě různé, ale Ukrajinci vědí, že ústupky z roku 2014 také ničemu nepomohly, že naopak zadělaly na ještě horší rok 2022,“ uvedl.
O bilanci tří let války mluvil moderátor Tomáš Pancíř také s Liborem Jelenem, politickým geografem z Univerzity Karlovy. „Rusko v posledním roce mírně získává území na základě jejich ofenzivy. Nicméně nemyslím si, že je to dramatický zlom, jak jsme třeba viděli hned zkraje války,“ říká.
A speciál zakončila analýza amerického pohledu na Ukrajinu. Posledním hostem byla amerikanistka Kateřina Březinová, vedoucí Iberoamerického centra Metropolitní univerzity.
Přístup amerického prezidenta Donalda Trumpa k dialogu s Ruskem Kreml vítá. „Legitimizace Putinova režimu, která přišla z Washingtonu, přišla skutečně jako ten největší dárek, ve který mohl Kreml doufat,“ popisuje.