Profil odhalili novináři, kteří se vydávali za Estonce. Ukázali komunikaci představitelům pěti tajných služeb a čtyři z nich potvrdili, že se tak Rusko snaží rekrutovat lidi na záškodnické akce.
Francouzský investigativní novinář píše o třiceti často velmi známých Francouzích, kteří spolupracovali s československou StB. Byl mezi nimi například už zesnulý novinář Albert-Paul Lentin.
„Konkrétně šlo o to, že tento vlivový agent na žádost jednoho z nejvyšších orgánů ruské státní moci zajistil, aby se ve veřejném prostoru šířily narativy podporující zájmy Ruska,“ uvedl.
Za dobu od tohoto oznámení se ale i kvůli ruském útoku na Ukrajinu vyšetřování výbuchu uzavřít nepodařilo. Místní obyvatele navíc trápí nedokončený hloubkový pyrotechnický průzkum lokality.
Nadměrnou částku podle dokumentů zaplatila tajná služba nejméně čtyřicetkrát. Celkově podle zprávy pobýval Trump s ochrankou ve vlastních resortech během svého prezidentství víc než pětsetkrát.
Litevský policejní šéf Rolandas Kiskis také uvedl, že vyšetřování leteckého incidentu zahájily i Polsko a americká FBI vzhledem k tomu, že na palubě letadla byli i polští a američtí občané
Verze bulharského státního zastupitelství se opírá o to, že pracovníci špatně manipulovali s raketou, která následně vybouchla. Přeživší ale tvrdí, že nejdřív vypukl požár.
Premiér Andrej Babiš (ANO) po zveřejní kauzy Vrbětice mluvil o tom, že Česko po Rusku bude chtít náhradu škody. Jaké má možnosti? Pro iROZHLAS.cz to vysvětluje expert na mezinárodní právo Martin Faix.
Ruští občané - agenti se mohli podílet na čtyřech explozích v muničních skladech a továrnách v průběhu deseti let. Není nijak překvapivé, že i v nich měl být zapletený obchodník Emilijan Gebrev.
„Premiérův výrok o tom, že nejde o akt státního terorismu, ale o útok na zboží byl absolutně nepřijatelný a bezprecedentní," tvrdí v rozhovoru bývalý generální konzul v Moskvě a analytik Votápek.
„Pokud byl u této akce velitel této utajené skupiny, která má podle The New York Times 20 lidí, musela být důležitá,“ míní novinář Jaroslav Spurný z týdeníku Respekt.
„Na našem území operovaly speciální složky, které nosí uniformy, poslouchají rozkazy a byly tady bez povolení. V mých očích šlo o nepřátelský akt vůči České republice,“ uvedl senátor Pavel Fisher.
Sobotní blesková tisková konference premiéra Andreje Babiše (ANO) a vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) odhalující ruskou stopu v případu Vrbětic, zapůsobila jako blesk z čistého nebe.
Obvinění z podílu ruských agentů na výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích z roku 2014 považuje ruské ministerstvo zahraničí za absurdní a nepodložená. Vidí ho i jako dopad amerického vlivu.
„Vláda dokument v pondělí projedná a odtajní. Veřejnost si o tom může pak udělat obraz,“ řekl premiér Andrej Babiš (ANO) serveru Lidovky.cz. Vyhoštění 18 ruských diplomatů označil za adekvátní reakci.
„Senát dlouhodobě bojuje proti negativnímu vlivu Ruska a dlouhodobě na nebezpečí upozorňujeme. A na základě vyjádření premiéra to nebylo plané,“ řekl Vystrčil na nedělním tiskovém brífinku.
„Pokud za výbuchem stojí agenti cizího státu, je to nepochybně aktem státního terorismu,“ řekl v rozhovoru pro server Seznam Zprávy expremiér Bohuslav Sobotka.
Rizikové je to podle odborníků i vzhledem k tomu, kterými lidmi se prezident Zeman obklopuje. Bezpečnostní prověrku nemá ani Zemanův poradce Martin Nejedlý, ani hradní kancléř Vratislav Mynář.
Podle informací médií byl zavražděným bývalý povstalec Zelimchan Changošvili, který bojoval proti Rusku v Čečensku, později působil v gruzínské protiteroristické jednotce.
Americké tajné služby zahájily prověrku bezpečnosti bývalých ruských agentů, kteří se dali do služeb Američanů a nyní žijí na utajených místech v USA. Napsal to v pátek list The New York Times.