„Zvažovali jsme, jestli Klínovec, který je protkán sjezdovkami, lanovkami a různými objekty, má nebo nemá být do CHKO zahrnut,“ vysvětluje ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny František Pelc.
CHKO by měla podle ministerstva životního prostředí chránit především zachovanou krajinu s rozsáhlými celky rašelinišť. Obce a kraje budou mít lhůtu 90 dní pro podávání námitek.
Okáč skalní býval běžným druhem na skalnatých, stepních místech, po válce ale začal mizet. V krajině totiž ubylo ovcí a koz, které spásaly trávu na potřebnou výšku. Teď dostal motýl novou šanci.
Pavel Franc z organizace Frank Bold v rozhovoru pro server iROZHLAS.cz vysvětluje, jak probíhalo vyjednávání nové smlouvy a proč s jednáním organizace souhlasila.
„Pokud hnízdo není ve zdi nebo v nějaké izolaci, ale venku, v korunách stromů, tak by mělo být teplejší, a tedy zachytitelné termokamerou,“ uvedl Tomáš Görner z Agentury ochrany přírody a krajiny.
V Česku se poprvé objevila sršeň asijská, invazivní druh, který zabíjí včely přímo v úlu. Ve čtvrtek si několika všimli lidé v Plzni a ochránci přírody v pátek ověřili, že opravdu jde o tento druh
Návratu Bezdrevského potoka na Českobudějovicku do původního koryta brání jedna z blízkých obcí. Právě souhlas všech dotčených brání v Česku obnovování vodních toků a tím i zadržování vody v krajině.
„Je nutné si uvědomit, že ptáci se při letu nedívají přímo před sebe. Ale když mají pocit, že mají před sebou volný prostor, tak sledují, jestli jim nehrozí nějaké nebezpečí kolem,“ říká ornitolog.
Největší rybník na Moravě Nesyt ztrácí vodu a neexistuje přirozený způsob jak ho opět naplnit. Možnosti, jak přivést vodu uměle, jsou dvě. Pomoci by mohly závlahové kanály z nádrže Nové Mlýny.
Bobři se v Česku přes 200 let nevyskytovali a začali se na naše území vracet až v osmdesátých letech minulého století. Na Vysočinu přišel z povodí Moravy, řekami Jihlava a Svratka.
CHKO Beskydy patří díky výskytu velkých šelem mezi evropsky významné lokality. Nejlepší podmínky má v horách severovýchodní Moravy vlk, poměrně dobré podmínky rys a nejméně příznivé medvěd.
Pohotovostní plán má ubezpečit veřejnost, že víme, co dělat s vlky, kteří by představovali pro člověka riziko, vysvětluje Jindřiška Jelínková z Agentury ochrany přírody a krajiny.
„Po vyhodnocení dosud získaných informací zahájili policisté úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu šíření poplašné zprávy,“ oznámila ves středu mluvčí chomutovské policie.
Rozhodnutí propustit mladého vlka z péče záchranné stanice předcházelo detailní zhodnocení zdravotního stavu veterináři a analýza DNA, která určila příslušnost ke konkrétní krušnohorské smečce.
Výskyt vlka na konci loňského roku několikrát zaznamenali v polesí Hůrky lesníci z Krajského školního hospodářství Jihočeského kraje. Do té doby se to zatím nikomu nepodařilo.
Ohrožené druhy na chráněných územích potřebují intenzivní péči. Jinak dochází k úbytku biodiverzity a ochrana postrádá smysl. Péči tradičně zajišťuje bezpočet neziskových organizací a dobrovolníků.
Zvíře leželo čtyři kilometry severně od chráněné krajinné oblasti Třeboňsko. Podle agentury vlk přelezl proluku mezi plotem a dálnicí, kde ho následně srazil automobil, popsala tisková zpráva.
Jizerskohorské bučiny jsou první českou přírodní památkou UNESCO, všechny ostatní jsou kulturními památkami. Jde o velmi vzácnou přírodní lokalitu, které je zajímavá z hlediska turistiky i ekologie.
Skřivanů polních každoročně ubývá. Ornitologové je v současnosti sčítají v Beskydech, aby věděli, jak je začít efektivně chránit. Na klesající populaci má vliv intenzivní zemědělství a výstavba.
„Rys se pohybuje venku přes rok a spíš je to tak, že člověka zkrátka úplně ignoruje,“ vysvětlil Radiožurnálu Miroslav Kutal z Mendelovy univerzity, proč není rys ze Šumperska nebezpečný pro člověka.
Pokud někdo v pátek zaznamenal v okolí Sedlice pohyb lidí nebo vozidla, měl by se obrátit na příbramské policisty na telefon 724 128 090 nebo na bezplatnou linku 158.
Jeden z nejohroženějších evropských měkkýšů, velevrub tupý, má největší lokality svého výskytu na Moravě v Bečvě a zejména v jejích náhonech. Dva ze čtyř leží v úseku zasaženém kyanidem.