Co brání pronajímat byty přes Airbnb? Klíčové rozhodnutí se odvolává na požární předpisy

Jedná se o důležitý precedens. Dvacetitisícová pokuta, kterou pražský magistrát udělil v srpnu majiteli bytu v centru Prahy za krátkodobé pronájmy přes digitální platformu Airbnb, je totiž úplně první svého druhu u nás. Proč majitelé přivydělávající si pronájmy „k důchodu“ neuspěli? A jak úředníci pokutu zdůvodnili? Z rozhodnutí, která má server iROZHLAS.cz k dispozici, vyplývá, že hlavní roli hrála ochrana životů před nebezpečím požáru.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Magistrát hlavního města Prahy

Magistrát hlavního města Prahy | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Zákonodárce projevil vůli k tomu, aby ubytovací zařízení a bytové domy byly jasně odlišeny co do stupně požární ochrany,“ píší v rozhodnutí úředníci stavebního úřadu hlavního města Prahy.

Praha udělila první pokutu majiteli bytu pro Airbnb. Za porušení stavebních předpisů zaplatí 20 tisíc korun

Číst článek

„Aby bylo možné tuto ochranu vymáhat, je zřejmé, že správní orgány musí mít informace o tom, k jakému účelu, zda k bydlení nebo ubytování, jsou jednotlivé byty užívány,“ píší dále v dokumentu, který redakce získala na základě zákona o svobodném přístupu k informacím a který zveřejňuje v plném znění.

Z písemného odůvodnění pokuty přitom jasně vyplývá, že stěžejní je míra požární ochrany, která podle pražských úřadů má být u krátkodobě pronajímaných bytů vyšší. „U krátkodobého ubytování ve většině bytů v činžovním domě může počet ubytovaných dosáhnout limitů pro zvýšenou požární ochranu.“ Byty pronajímané krátkodobě třeba turistům by tak měly být zkolaudovány jako ubytovny.

Přivýdělek k důchodu

Příběh první pokuty za krátkodobé pronájmy přes digitální platformy typu Airbnb se začal psát už loni v lednu, kdy se Petr Městecký ze Spolku snesitelné bydlení v centru Prahy obrátil na stavební úřad Prahy 1. Chtěl po něm prošetření, zda pětice bytů pronajímaných turistům v domě, kde sám žije, má správnou kolaudaci.

Co je Airbnb

Airbnb je zkratka pro Air Bed and Brekfast (nafukovací postel a snídaně). Jedná se o digitální platformu, která propojuje majitele různých nemovitostí se zájemci o ubytování. Celý projekt vznikl v roce 2008 v San Francisku. Dnes společnost Airbnb zprostředkovává ubytování v téměř 200 zemí světa. V Praze podle údajů z rou 2020 bylo přes tuto platformu nabízeno více než 13 tisíc nabídek ubytování.

Se svým podnětem uspěl. Úřad majitelům zakázal tyto služby poskytovat, pokud nebudou schválené k užívání jako ubytovací zařízení. V jednom případě padla i pokuta, proti níž se majitelé bytu odvolali. Jenže pražský magistrát, který celou věc v odvolacím řízení znovu posuzoval, na konci září pokutu 20 tisíc korun potvrdil.

Majitelé bytu argumentovali mimo jiné tím, že mezi krátkodobým a dlouhodobým pronájmem bytu není z hlediska stavebněprávního žádný rozdíl. Že nabízení bytu turistům byl jen „přivýdělek k důchodu“. A že město tak reguluje svobodné podnikání.

Jenže úředníci všechny námitky majitelů bytu odmítli. „Zatímco se dříve jednalo o ojedinělý problém, v současné době má fenomén krátkodobých pronájmů za následek proměnu centra hlavního města Prahy v oblast bez stálých obyvatel. Hlavní město Praha reguluje v územním plánu využití jednotlivých ploch a stanovuje koeficient podílu bydlení v centrální části města, aby tomuto trendu zabránilo,“ napsali v dokumentu.

Své zdůvodnění pokuty zakončili úředníci popisem rozdílu mezi bydlením a ubytováním. Lidé trvale bydlící v bytě mají podle nich jiné chování „ke svému okolí, ke stavbě, ve které bydlí” oproti turistovi, který byt užívá jen krátkodobě. „Aniž by bylo potřeba přesné zákonné definice, jedná se o prostý rozdíl mezi domovem a hotelem“.

Důležitý precedens

Podle radní Prahy pro bydlení Hany Marvanové (za STAN) je první pokuta důležitým precedentem, který potvrdil právní analýzy magistrátu a kanceláře ombudsmana. „Pokuty mohou být ukládány opakovaně, mohou dosáhnout výše až půl milionu korun,“ uvedla radní na konci září, když o udělení sankce informovala.

Krátkodobý pronájem je ubytovací služba, měl by se danit jako podnikatelská činnost, rozhodl soud

Číst článek

Doplnila, že město usiluje o to, aby ministerstvo pro místní rozvoj vydalo metodický pokyn, kterým by stavebním úřadům stanovilo rozhodování v podobných případech. K tomu podle ní pomůže, pokud podobných rozhodnutí bude více.

„Chtěli bychom, aby obyvatelé či majitelé nemovitostí, kteří trpí tímto problémem, se obrátili na naši poradnu, kde dostanou konkrétní právní radu pro podání podnětu stavebním úřadům,“ řekla. Dodala, že již v létě požádala k tématu o schůzku s ministryní Klárou Dostálovou (za ANO), ale ta se zatím neuskutečnila.

Podle dat zahraničních webů, které se zabývají analýzami krátkodobého ubytování, je v celé Praze asi 13 600 bytů krátkodobě pronajímaných přes digitální platformy typu Airbnb a jen v Praze 1 to je 3600 bytů, uvedl letos v červenci ředitel městského Institutu plánování a rozvoje Ondřej Boháč.

Negativní důsledky využívání bytů pro krátkodobé ubytování kritizují jak pražské samosprávy, tak místní obyvatelé.

Tereza Čemusová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme