Cestovní ruch se s utlumenou pandemií opět probouzí k životu. Pociťuje to i společnost Airbnb
Málokterou společnost na světě postihla pandemie koronaviru tak jako internetového zprostředkovatele krátkodobého ubytování Airbnb. Šíření nemoci ale zpomaluje, od příštího pondělí už ani nebude povinné mít při letech v rámci Evropské unie roušku, a zmíněná společnost se tak chce znovu vrátit do sedla.
Airbnb, služba nabízející krátkodobé ubytování mimo zavedené hotely nebo penziony, se od svého vzniku před čtrnácti lety rozšířila do stovek tisíc měst a strmě násobila svůj obrat. Příliš na tom nezměnila ani kritika této služby.
Konec roušek a respirátorů. Evropská unie přestane vyžadovat v letadlech nošení ochrany úst a nosu
Číst článek
Výzkumy se nejdřív zabývaly tím, jaký je její dopad na hotelový průmysl a pak i obecněji na celý trh s bydlením - a ukázalo se, že v oblastech s vysokým podílem Airbnb ubytování ceny nemovitostí a nájemního bydlení rostou.
Přesně před dvěma lety, v květnu 2020, Airbnb propustila kvůli koronaviru skoro dva tisíce lidí, asi čtvrtinu svých zaměstnanců. Kvůli omezením v oblasti cestování zároveň přišlo o příjmy mnoho ubytovatelů.
Přes 300 tisíc lidí, kteří nabízejí své nemovitosti k pronájmu přes Airbnb, podle americké veřejnoprávní stanice NPR závisí na těchto příjmech, když sami platí svůj měsíční nájem nebo hypotéku.
Na druhou stranu, pro jiné byl útlum Airbnb spíš úleva. Najednou si mohli dovolit nájem v částech města, na které by jinak nemohli ani pomyslet. Tyto případy se vyskytly i v českých městech. Jedna studie ukázala, že v australském Sydney klesla při útlumu Airbnb cena nájmů v průměru o sedm procent.
Nyní, když cestovní ruch opět ožívá, společnost Airbnb trumfla očekávání Wall Street. V prvním kvartálu ohlásila přes 102 milionů zarezervovaných noclehů, což je o 70 procent víc než za stejné období loni, a dokonce víc než před začátkem pandemie.
Sněmovna schválila zrušení stavu pandemické pohotovosti. Končí povinnost nosit roušky i u lékaře
Číst článek
Společnost počítá i s dalšími riziky, jako jsou nové vlny koronaviru nebo válka na Ukrajině. Zároveň se ale připravuje na rušné léto, které očekávají i zákazníci. Mnohem víc si jich teď rezervuje ubytování s větším předstihem. Společnost také oznámila změny, prý největší za poslední dekádu.
Ty se týkají například inovací vyhledávání kýženého ubytování. Zatímco dříve se vybíralo především podle destinace, teď je k dispozici dalších víc než 50 jiných kategorií, podle kterých můžete ubytování filtrovat, například jestli má pěkný výhled, anebo jestli je dobré pro surfaře.
Airbnb taky nově umožňuje rezervovat si víc ubytovacích míst, což se podle společnosti hodí hlavně při delších výletech a přesunech z místa na místo. A společnost rozšiřuje i nabídku pojištění zdarma. Pokud ubytovatel zruší rezervovaný nocleh méně než měsíc před vaším příjezdem, Airbnb vám najde srovnatelné nebo lepší ubytování, nebo zaplatí náhradu.