Ázerbájdžánská ekonomika silně závisí na fosilních palivech. Data Mezinárodní agentury pro energii ukazují, že ropa a plyn tvoří přes 90 procent hodnoty exportu a téměř 50 procent HDP státu.
Aktivisté se podle své mluvčí spojili po tom, co v médiích viděli záběry pořízené skrytými kamerami v některých chovech, na nichž zaměstnanci zvířata bijí, kopou do nich, nebo je mlátí tyčemi.
„Zvíře na sobě nese známky toho, že s ním bylo manipulováno nevhodně. To se dá odhalit i po kontrole, která přijde po nějaké době,“ popsal ředitel Českého svazu chovatelů masného skotu Kamil Malát.
Aktivistky z Just Stop Oil vychrstly na obraz Slunčnice dvě plechovky polévky. Poté si přilepily ruku ke zdi a provolávaly věty kritizující používání fosilních paliv.
Vrchní soud v Praze zrušil předběžné opatření, podle kterého spolek OBRAZ nesměl používat záběry získané z velkochovu společnosti Rabbit Trhový Štěpánov.
Ruské úřady nově označily za nežádoucí celkově čtyři zahraniční organizace. Jsou mezi nimi i dvě z České republiky. Měly podle generální prokuratury vyvíjet „protiruskou činnost“.
Řetězec obchodů Albert neúspěšně žádal o zrušení webové adresy albertovakrutost.cz. Na ní aktivisté ze spolku Obraz kritizují podmínky, ve kterých se chovají kuřata.
Mikrofeminismus je o osobním odmítání určitého chování, které upevňuje genderové stereotypy, nemá k lidem rovný přístup nebo je dokonce šovinistické nebo misogynní.
Ve čtvrtek shledal soud v Hongkongu vinnými 14 prodemokratických nezávislých kandidátů. Dohromady jde o 55 lidí, kteří ještě čekají, až jim soudy oznámí výši trestu.
Hladovku drží i tři další aktivisté. Chtějí německého kancléře přimět, aby vystoupil s prohlášením v němž přizná, že „další existence lidské civilizace je extrémně ohrožena klimatickou katastrofou“.
Krajský soud předběžně nařídil spolku Obránci zvířat, aby ze svého webu odstranil videa a některé kritické zmínky o velkochovu kuřat. Podle právníka Zdeňka Červínka soud krok přesvědčivě vysvětlil.
Ekologičtí aktivisté obvinění z trestného činu poškození cizí věci se nemohou hájit svým politickým nebo filozofickým přesvědčením, rozhodl odvolací soud v Londýně.
Protesty klimatických aktivistů a aktivistek v posledních letech stupňují a vzbuzují vášně. V české debatě máme tendenci je vnímat jako pomatené zélóty odtržené od potřeb a názorů „obyčejných lidí“.
Jednadvacetiletou Thunbergovou v říjnu zatkla policie společně s desítkami dalších účastníků demonstrace u hotelu, který hostil energetickou konferenci s účastí těžařů ropy a plynu.
Poslední generace chce v budoucnu „častější přímou konfrontaci s těmi, kdo jsou odpovědní za ničení klimatu“, a zároveň hodlá politiky a další osoby přimět k vyjádření „veřejně a před kamerami“.
Incident v Louvru skupina prezentuje jako „zahájení občanského odporu s jasným požadavkem, který je prospěšný pro všechny: sociální jistoty pro udržitelné potraviny“.
Zákaz výstavby nových nádrží je výborná zpráva i pro ornitology. Na místech, kde měly nové gigantické nádrže stát, totiž žijí vzácní dropi, vzdálení příbuzní pštrosů.
„Svět se topí ve fosilních palivech. Lidé po celém světě trpí a umírají v důsledku klimatické krize způsobené těmito podniky,“ řekla během protestu Thunbergová.
Společnost Elektrárna Chvaletice z holdingu Sev.en uspěla v doménovém sporu se spolkem NoLog, který provozoval web kritizující dopady elektrárny na životní prostředí. Kritický web tak přijde o adresu.
„Děláme to, protože jsme v nouzové situaci. V existenčním nebezpečí!“ uvedlo hnutí Poslední generace na sociální síti X (dříve Twitter), na které zveřejnilo také video ze své akce.
Vláda v konsolidačním balíčku změnila pravidla pro zdanění hazardu. Nově půjde více peněz státu a část daní z heren připadne obcím, které na svém území žádné tzv. bedny nemají.
Německá ministryně vnitra Nancy Faeserová řekla, že čin hnutí Letzte Generation je zavrženíhodný a že poškozuje podporu, o kterou klimatičtí aktivisté usilují.
Čím dál více evropských aktivistů sahá po přímých akcích a občanské neposlušnosti. Frustrují je nedostatečné kroky a reakce vlád na klimatické katastrofy.
Souvislost s klimatickým aktivismem je u hněvu sedmkrát silnější než u naděje, tvrdí norští vědci. Mix strachu a viny se ukázal být nejvíc spjatý s podporou systémových změn a opatření.
Pohřební průvod se v úterý od restaurace Harbour Bar pomalu vydal na asi kilometrovou trasu po nábřežní ulici Strand Road, kde oblíbená zpěvačka žila 15 let.