Běloruský aktivista, po němž bylo od pondělí vyhlášeno pátrání, byl nalezen oběšený v parku

Běloruský aktivista a šéf nevládní organizace Běloruský dům na Ukrajině, Vital Šyšov, byl v úterý nalezen oběšený v parku. Po Šyšovovi bylo od pondělí vyhlášeno pátrání poté, co si měl jít zaběhat a už se nevrátil. Zprávu o smrti podle tiskové agentury Unian potvrdila ukrajinská policie. Úřady nyní prověří verze, jak Šyšov zemřel, včetně varianty, že se jeho vraždu někdo pokusil zamaskovat jako sebevraždu.

Kyjev (Aktualizováno: 23:35 3. 8. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Místo, kde byl běloruský aktivista Vital Šyšov nalezen v úterý ráno oběšený

Místo, kde byl běloruský aktivista Vital Šyšov nalezen v úterý ráno oběšený | Foto: Gleb Garanich | Zdroj: Reuters

Zmizení Vitala Šyšova v pondělí podle agentury Reuters nahlásila jeho partnerka. Běloruský aktivista si měl jít v pondělí ráno zaběhat, domů se ale nevrátil a nebylo možné se mu ani dovolat. Informaci o pátrání potvrdila ukrajinská policie.

Ještě v pondělí zástupci organizace prohledávali oblast, kam Šyšov obvykle chodil běhat, ale bez úspěchu.

V úterý byl však Šyšov nalezen oběšený v parku poblíž jeho bydliště. Podle agentury Unian policie vyšetřuje i možnost, že byl zavražděn a akt byl zamaskován jako sebevražda. 

Šéf ukrajinské policie sdělil, že aktivista měl na těle zranění, ale zatím nelze říct, jak vznikla. Podle policejního prezidenta Ihora Klymenka měl Šyšov odřený nos, koleno a hrudník.

Mohl být prezidentem Běloruska, místo toho jde na 14 let do vězení. Příběh Babaryky, kandidáta pro všechny

Číst článek

„To je charakteristické pro jednorázový pád, jak uvedli odborníci,“ sdělil novinářům podle serveru Ukrajinska pravda Klymenko s tím, že aktivista měl rovněž odřeninu na levé části horního rtu. Je však podle něj příliš brzy na to říci, zda zranění vznikla v důsledku násilí či nikoliv.

„Věděl o nebezpečí“

Novinář Tadeusz Giczan na twitteru uvedl, že Šyšov z Běloruska uprchl na podzim 2020 poté, co se aktivně účastnil protestů ve městě Homel. Behěm exilu v Kyjevě se stal jedním ze zakladatelů Běloruského domu. 

Podle Šyšovových přátel byl aktivista sledovaný a o nebezpečí únosu nebo vraždy věděl, což údajně oznámil i ukrajinským úřadům. 

Aktivistova přítelkyně Bažena Žoludzová agentuře AP řekla, že nevěří, že by spáchal sebevraždu. „Nic z Vitalova chování nenaznačovalo, že by se chtěl zabít. Nezanechal ani žádnou poznámku nebo vzkaz. Byli jsme to ráno spolu a šel si ven prostě zaběhat,“ uvedla s tím, že si nedávno všiml lidí, kteří jej měli údajně sledovat.

Agentura Reuters poznamenala, že Minsk aktivistovu smrt zatím nijak nekomentoval a mluvčího běloruského prezidenta se jí nepodařilo zkontaktovat.

Před běloruským velvyslanectvím v Kyjevě se v úterý mezitím sešlo na 200 lidí, kteří si připomínají památku mrtvého aktivisty, uvedl večer web Ukrajinska pravda. Skandují: „Ať žije Bělorusko!“ a „Hrdinové neumírají, dokud se na ně vzpomíná.“

Stíhání opozice v zahraničí

Šyšov působil jako šéf organizace Běloruský dům na Ukrajině, která pomáhá Bělorusům při útěku před pronásledováním. Krajanům zajišťuje ubytování a poskytuje právní nebo pracovní poradenství. 

Vůdkyně běloruské opozice Svjatlana Cichanouská už na twitteru vyjádřila soustrast s rodinou Vitala Šyšova a poděkovala ukrajinským úřadům, že zahájily vyšetřování.

Z Tokia ji chtěli odvléct domů, běloruská atletka se ale nedala. Příběh běžkyně, která se vzepřela režimu

Číst článek

Litva, Ukrajina a Polsko se kvůli nedávným politickým nepokojům v zemi staly pro Bělorusy častým útočištěm.

Po loňských prezidentských volbách v Bělorusku, které řada zemí a organizací včetně Evropské unie považuje za zfalšované, začal režim Alexandra Lukašenka tvrdě stíhat své odpůrce.

V květnu byl například zadržen opoziční novinář Raman Pratasevič poté, co běloruské úřady pod falešnou záminkou bomby do Minsku odklonily letadlo, v němž letěl.

Proti nedobrovolnému zavlečení do země se nyní postavila i běloruská olympionička Kryscina Cimanouská, kterou se vedení běloruské olympijské výpravy pokusilo donutit odletět z Tokia do Běloruska. 

btk, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme