Neplatiči výživného by v budoucnu neměli končit ve vězení. Dostávali by jen alternativní tresty. Mohli by tak nadále chodit do práce a platili by na své děti. O možné změně začala jednat ministerstva práce a spravedlnosti. Trestanci totiž v současné době vydělávají málo. A když ve vězení práci nedostanou, alimenty vůbec neplatí.
Ani pět let od přijetí nového trestního zákoníku se domácí vězení nestalo běžnou součástí repertoáru českých soudů. Loni se týkalo jen 243, tedy necelého čtvrt procenta ze sta tisíc odsouzených.
Šestice ministrů spravedlnosti středoevropského regionu si dnes v Kroměříži vymění zkušenosti s prostředky pro vymáhání výživného. Česko chce po vzoru Slovenska například uzákonit, že neplatičům alimentů bude možné dočasně odebrat řidičský průkaz.
Slovenská vláda chce ulevit přeplněným věznicím. Do budoucna by se měl na Slovensku posílit systém alternativních trestů. Ke slovu by mohly přijít i elektronické náramky, které dohlížejí na odsouzené.
Olomoucká policie má za úkol dovést do vězení bývalého řidiče městského autobusu Romana Smetanu odsouzeného na sto dní v nápravném zařízení za pokreslení předvolebních plakátů různých politických stran. On sám tento verdikt odmítá.
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil by ocenil, kdyby soudci častěji udělovali alternativní tresty, například domácí vězení nebo veřejně prospěšné práce, namísto trestů vězení. Podle místopředsedy Městského soudu v Praze Bohuslava Horkého však takové tresty neochrání společnost před zločinci, mnoho odsouzených jsou navíc recidivisté.
Věznice v Česku jsou přeplněné a ke konci roku jim budou chybět peníze na jídlo, energie i vodu. Ministr spravedlnosti chce proto v rámci resortu přesunout 75 milionů korun na Vězeňskou službu. O souhlas s tímto opatřením chce požádat vládu.
Policie už má jasno, jak bude kontrolovat odsouzené fotbalové výtržníky. Těm totiž soudci nově mohou uložit trest zákazu vstupu na sportovní a společenské akce.
Novinka v českém trestním řádu, která začala platit od ledna, poprvé našla uplatnění. V Jižních Čechách nastoupil trest muž odsouzený k jednomu roku domácího vězení. Po tu dobu nesmí vycházet ven v době od osmi večer do pěti hodin ráno.
V Saúdské Arábii je na vzestupu ukládání alternativních trestů za méně závažná porušení zákona. Díky novému trendu se tak může řada odsouzenců vyhnout vězení, pokutě nebo bičování. V rámci náhradního trestu může odsouzenec například dostat příkazem, aby se nazpaměť naučil určité pasáže koránu nebo výroky proroka Mohameda.