Alternativní tresty neochrání společnost před zločinci, varuje soudce

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil by ocenil, kdyby soudci častěji udělovali alternativní tresty, například domácí vězení nebo veřejně prospěšné práce, namísto trestů vězení. Podle místopředsedy Městského soudu v Praze Bohuslava Horkého však takové tresty neochrání společnost před zločinci, mnoho odsouzených jsou navíc recidivisté.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cela v nové věznici ve Velkých Přílepech

Cela v nové věznici ve Velkých Přílepech | Foto: Filip Jandourek

„Je problém, že české soudy příliš alternativní tresty neukládají, podle mého názoru by je měly ukládat více. Soudy by měly trochu změnit svoji rozhodovací praxi, ve srovnání s vyspělejšími zeměmi západní Evropy jsou opravdu alternativní tresty využívané méně,“ uvedl ministr na Radiožurnálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na slabá místa alternativních trestů upozornil v Ozvěnách dne místopředseda Městského soudu v Praze Bohuslav Horký

„Doufám, že noví, mladší soudci, jak postupně přicházejí, budou také více reflektovat západní trendy a do budoucna za méně závažné trestné činy budou ukládat právě například trest domácího vězení,“ přeje si Jiří Pospíšil.

„Základním problémem je účel trestního řízení a stíhání pachatele, tím je převýchova pachatele, kde alternativní trest určitě má svoji roli, ale i ochrana společnosti,“ upozorňuje místopředseda Městského soudu v Praze Bohuslav Horký.

„Alternativní trest – ať již domácí vězení nebo trest obecně prospěšných prací, ale i jiný trest nespojený s přímým výkonem trestu odnětí svobody, například zákaz činnosti, zákaz vstupu na sportovní a kulturní akce – je možnou alternativou potrestání pachatele tehdy, pokud dospějeme k závěru, že takovýto alternativní trest pachatele skutečně napraví a že do budoucna povede řádný život,“ vysvětluje soudce.

Soudy často nemají jinou možnost

Počet recidivistů v Česku je podle něj mimořádně vysoký. „Není pravdou, že by v případě odsouzení pachatele ze přečin – tedy nedbalostní jednání naplňující skutkovou podstatu trestného činu nebo úmyslné jednání se sazbou do pěti let – byl až na mimořádné výjimky uložen někomu hned napoprvé nepodmíněný trest odnětí svobody, to je skutečně téměř fikce,“ říká Bohuslav Horký.

Soudy se podle něj snaží mnohdy i opakovaně dát pachateli šanci napravit se. V Česku ale příliš nefunguje následné výchovné působení na tyto pachatele, aby už v budoucnu trestnou činnost nepáchali. Velmi často ji proto opakují.

Například nemohou sehnat práci. „To je právě ten problém, proč řada propuštěných či odsouzených k alternativním trestům znovu dříve nebo později spáchá trestnou činnost. Pak už soudu často nic jiného než trest vězení nezbývá,“ míní Horký.

S ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem se soudce Horký shoduje, že všechno je pro stát levnější než výkon trestu odnětí svobody ve věznici. Zásadním nedostatkem alternativního trestu je však podle něj skutečnost, že nechrání společnost před pachatelem.

Veronika Sedláčková, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme