Přeplněným věznicím chybí peníze na jídlo, energie i vodu

Věznice v Česku jsou přeplněné a ke konci roku jim budou chybět peníze na jídlo, energie i vodu. Ministr spravedlnosti chce proto v rámci resortu přesunout 75 milionů korun na Vězeňskou službu. O souhlas s tímto opatřením chce požádat vládu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vazební věznice Praha Pankrác

Vazební věznice Praha Pankrác | Foto: Filip Jandourek

V případě, že by ve financování došlo k výpadku, hrozí podle Jiřího Pospíšila „fatální následky“, včetně možné vzpoury odsouzených.

„Zpřísňují se trestní sazby, možná se zvyšuje kvalita práce policie, takže je dopadáno a usvědčeno více pachatelů,“ přemítá nad možnými příčinami advokát Tomáš Sokol.

Přehrát

00:00 / 00:00

V přeplněné věznici v Ostravě-Heřmanicích natáčela reportérka Andrea Čánová, o problému diskutoval v Ozvěnách dne advokát Tomáš Sokol

„Že se věznice zvolna naplňují, bylo zřejmé, ale byla přijímána řada opatření – například alternativní tresty – a zdálo se, že by se trend mohl zastavit. Jako pochybení kohokoli bych to nevnímal. Hledaly se nejrůznější varianty, například domácí výkony trestů, ale nerozjelo se to tak rychle, jak si možná někdo myslel,“ míní Sokol.

Na alternativní tresty si podle něj musí zvyknout i soudci, kteří by také měli pečlivěji zvažovat, v jakých případech by bylo možné uložit tento trest namísto vězení. „Nedovedu si to ale představit v měřítku, které by významně ovlivnilo naplněnost našich věznic,“ upozorňuje advokát.

Veřejné mínění je prý nakloněné spíše přísnějším trestům, než zmírňování postihů a alternativním trestům. „Není možné soudce úkolovat, aby s ohledem na nějakou situaci rozhodoval jinak, než jim velí jejich přesvědčení a ta konkrétní zjištěná situace v případě souzeného člověka,“ dodává Tomáš Sokol.

Nefunkční domácí vězení

Tresty domácího vězení podle některých ohlasů příliš nefungují. Především proto, že chybí stálý dohled nad odsouzenými. Tendr na elektronické náramky vyhlášený bývalou ministryní spravedlnosti byl zrušen a nový dosud ministerstvo nevypsalo.

„Když není možné na výkon trestu domácího vězení minutu od minuty dohlédnout, tak je to pro spoustu odsouzených výzva k tomu, aby podmínky trestu příliš nedodržovali. Efektivita určitě nebude taková, jako kdyby měl každý náramek a bylo by možné ho sledovat,“ míní Sokol.

Přeplněnost věznic by podle něj vyřešila stavba nové věznice, na níž však zřejmě nebudou peníze. Rozšířil by i možnost pouštět odsouzené na svobodu po vykonání části trestu.

Andrea Brtníková, Veronika Sedláčková, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme