Oppenheimer. Otec atomové bomby. Jak se jím stal? Vyčítal si někdy to, co se stalo v Hirošimě a Nagasaki? A neměl u sebe v týmu náhodou sovětského špiona?
Předpokládá se, že Rusko má zhruba 1700 jaderných hlavic na více než 500 raketách, které může odpálit během pár minut. Hlavním cílem by zřejmě byly USA, ale řada těchto střel je určena i pro Evropu.
Atomovou bombu svrhla na Nagasaki 9. srpna 1945 americká armáda. Na následky výbuchu zemřelo asi 220 tisíc lidí. Piety se nezúčastnili velvyslanci několika západních zemí včetně Británie a USA.
Putin se také řekl, že pokud Spojené státy uskuteční jaderné testy, Rusko může učinit totéž. A jestli se američtí vojáci objeví na Ukrajině, Rusko k nim bude přistupovat jako k intervenčním silám.
Kdo byl fyzik Robert Oppenheimer, otec atomové bomby? Jak vypadala jeho práce v laboratoři Los Alamos? A skutečně se pokusil otrávit profesora na univerzitě, jak uvádí snímek Christophera Nolana?
„Kurt Gödel je sice brněnský rodák, ale v Brně je zapomenut. Jeho vědecký význam je srovnatelný s Gregorem Johannem Mendelem. A myslím si, že ho v lecčems přesahuje,“ tvrdí astrofyzik Dušek.
Výhrůžky Ruska nejsou jediným kontextem, který letošní vzpomínku v Hirošimě provází. Rozruch způsobila taky premiéra nového životopisného filmu Oppenheimer o jednom z tvůrců atomové bomby.
Bezpečnostní analytik Michal Smetana projekt označuje za nejambicióznější, nejdražší a nejvýraznější v historii lidstva. Atomová bomba by podle něj vznikla i bez geniálního fyzika.
Mimo jiné díky výborným hereckým výkonům v čele s Cillianem Murphym je Oppenheimer intenzivní, v nejlepších momentech strhující podívaná.
Film graduje právě jako morální drama o síle a moci.
Vlastislav Bříza ml., bezpečnostní analytik a expert na jaderné zbraně, hovoří nejen o tom, jak důležitou roli hraje jaderná hrozba v dějinách, ale i o Putinově ideji, že za pár dní dobude Ukrajinu.
„Když se zamyslím nad tím, co Putin nedávno řekl, nepřekvapilo by mě, kdyby použil jaderné zbraně. A jaká by byla reakce USA? Mohli bychom být na pokraji další světové války,“ říká přeživší Hirošimy.
Američané původně chtěli pumy B61-12 dovézt do Evropy příští rok na jaře, podle aktualizovaných plánů tak ale učiní už letos v prosinci. Informovali o tom tento měsíc spojence v NATO v Bruselu.
Moskva v posledních dnech upozorňuje na údajné nebezpečí, že by Ukrajina v konfliktu s Ruskem mohla použít zbraň, která způsobí zamoření rozmetáním radioaktivního materiálu pomocí běžné trhaviny.
„Máme co do činění, poprvé od kubánské raketové krize, s přímou hrozbou použití jaderných zbraní, pokud se věci budou vyvíjet tak jako dosud,“ řekl Joe Biden.
Ukrajinský prezident Zelenskyj pro německý deník Bil promlvil o ruské mobilizaci. Ta podle něj nic nemění na plánu osvobodit celé území Ukrajiny. Odsoudil také pseudoreferenda na východě země.
Nový výzkum, který vyšel v prestižním časopisu Nature popisuje jaký by byl dopad jaderné války na světovou produkci potravin. Oproti podobným výzkumům ovšem přichází článek s výrazně horší předpovědí.
Tato nejsilnější jaderná bomba měla sílu zhruba 50 tisíc kilotun TNT. Pro srovnání: americké atomové bomby svržené na Hirošimu a Nagasaki měly sílu 13 a 20 kilotun TNT.
Před 75 lety v pouštní vojenské oblasti v Novém Mexiku USA postavily 30 metrů vysokou konstrukci, na kterou dali několik kilogramů mimořádně vzácného plutonia a pak několik náloží konvenční trhaviny.
Hornigová se v roce 1921 narodila v jednom z domů na Masarykově ulici. V roce 1929 se její rodina odstěhovala za prací do Berlína a odtud utekli před nacisty do Spojených států amerických.
Z dopisů a poznámek, které shromáždilo americké Wilsonovo středisko, vyplývá, že Brežněv poslal dopis Nixonovi. Varoval ho, že vyšle na Blízký východ vojáky, pokud obě země nezastaví postup Izraelců.
O smrti Joachima Roenneberga, který po nacistické invazi do Norska v roce 1940 uprchl do Velké Británie, kde ho tamní rozvědka vycvičila a úkolem zničit továrnu pověřila, informoval v norský tisk.
Kanada má uran, jaderné know-how a teď také naléhavou potřebu, aby ji respektoval její nejbližší soused. Mohlo by to zemi vést k rozhodnutí vyvinout vlastní jadernou zbraň?
Nedávné tvrzení ruského prezidenta Vladimira Putina o tom, že Rusko disponuje jakýmisi zázračnými zbraněmi, vyvolalo ve Spojených státech značně skeptickou reakci.
Rusko kritizuje americké plány zvýšit počet jaderných zbraní. Spojené státy v nové vojenské doktríně počítají s tím, že posílením vlastního jaderného arzenálu odradí Rusko od použití atomových zbraní.