Rusko je připraveno na jadernou válku, ale ne všechno k ní spěje, prohlásil Putin

Rusko je podle prezidenta Vladimira Putina z vojensko-technologického hlediska připravené na jadernou válku. Když bude ohrožena jeho existence, je také připraveno jaderné zbraně použít. Uvedla to ve středu agentura Reuters s odvoláním na rozhovor ruské hlavy státu s agenturou RIA Novosti. Putin také řekl, že ne všechno k jaderné válce spěje. Také podle něj zatím nikdy nevyvstala potřeba nasadit atomové zbraně ve válce na Ukrajině.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimir Putin na snímku z 12. března 2024

Vladimir Putin na snímku z 12. března 2024 | Foto: Sergei Savostyanov | Zdroj: Reuters

Putin se dále nechal slyšet, že pokud Spojené státy uskuteční jaderné testy, Rusko může učinit totéž. Zároveň USA vzkázal, že jestli se američtí vojáci objeví na Ukrajině, Rusko k nim bude přistupovat jako k intervenčním silám.

Jedenasedmdesátiletý politik v rozhovoru také tvrdil, že Rusko je připravené jednat o Ukrajině, ale jen pokud budou rozhovory založené na „realitě“.

Putinův projev o stavu země: Měl být jen formalitou, vyvolal ale depresivní dojem sílící eskalace

Číst článek

Putin rovněž prohlásil, že Rusko rozmístí své jednotky se zbraněmi podél finských hranic. Vstup Finska a Švédska do Severoatlantické aliance přitom Putin označil za bezvýznamný krok.

Putin i další ruští představitelé o možnosti použití jaderných zbraní v souvislosti s válkou, kterou Rusko rozpoutalo před více než dvěma roky, mluví opakovaně.

Krátce po invazi Ukrajiny Putin nařídil uvést ruské jaderné síly do vysokého stupně bojové pohotovosti, loni navíc nechal rozmístit jaderné zbraně v sousedním Bělorusku a pozastavil účast Ruska na dohodě Nový START, která omezuje počet jaderných hlavic a jejich nosičů.

Americký prezident Joe Biden v souvislosti s kroky Ruska v únoru hovořil o tom, že se „vždy musíme obávat jaderného konfliktu“.

kac, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme