Sedmdesátiletý vůdce během svého šestého funkčního období zcela potlačil jakoukoli opozici poté, co se proti němu v roce 2020 zvedly dosud nevídané protesty.
„Nikdy jsem ani vteřinu nepochyboval o tom, že pro Českou republiku existuje jen jedna správná cesta. Je to cesta k ještě větší svobodě, k prosperitě a osobní odpovědnosti,“ řekl premiér Fiala.
Kim Čong-un nechal údajně minulý měsíc popravit dvě až tři desítky vládních úředníků, údajně kvůli tomu, že nezabránili povodním v provincii Čagangdo, informují jihokorejská média.
Podle Quentina Koppa, předsedy Orwellovy společnosti, spočívá spisovatelova nadčasovost třeba v tom, že dokázal vyjádřit složité myšlenky srozumitelným způsobem.
„Číselně můžeme říct, že zlatý věk demokracie skončil kolem roku 2010, kdy bylo na světě pouze 22 plných diktatur a nejvíce demokratických režimu,“ vysvětluje politolog Jaroslav Bílek.
Amnesty International poukazuje na to, že hlavní odběratelé sledovacích softwarů jsou zejména nedemokratické režimy, které je používají ke sledování svých odpůrců.
Navzdory měsícům protestů proti přísným pravidlům je zahalování žen v Íránu pořád povinné. „Teď se v parlamentu projednává zpřísnění sankcí za porušování těchto zákonů,“ upozorňuje Tureček.
„V obou případech naprosto selhalo jakékoli vyjednávání, protože jedna strana – a vždy to byla Moskva – jednat není schopná," říká Romancov o podobnosti mezi Ukrajinou a Československem v roce 1968.
„Musíme si zachovat svou historickou trpělivost a držet se postupného pokroku,“ uvedl prezident. Reagoval tak na statistická zjištění, že ekonomika roste výrazně pomaleji, než si vláda naplánovala.
Před budovou gruzínského parlamentu se ve čtvrtek večer sešli lidé k nové opoziční demonstraci, třetí v posledních třech dnech. Protesty vyvolal odpor proti zákonu o takzvaných zahraničních agentech.
„Nedodržovaly se stavební normy, okrádal se stavební materiál. A je to důsledek politiky současné vlády, která si tímto způsobem snažila zavazovat developery,“ říká turkolog Tomáš Laně.
Autoritářské země jako Rusko, Čína nebo Írán jsou podle vědců rizikem pro západní univerzity. Odborníci upozorňují, že cizí studenti mohou zneužít informace získané ve výzkumu.
V Rusku probíhají protesty od Moskvy po Irkutsk. Demonstrace míří proti oznámené mobilizaci, ale i proti válce obecně. Policie zatýkala především v Moskvě, v Petrohradu a dalších velkých městech.
Americký politolog, spisovatel a filozof Francis Fukuyama před 30 lety přišel s tezí o konci dějin a převaze demokracie nad ostatními systémy. Jak ji ve světle současných událostí hodnotí?
Západní sankce drasticky zhoršily stav ruské ekonomiky. Více jak 20 milionů lidí se v současnosti nachází pod hranicí chudoby a mnozí vzdělaní Rusové zemi buď opustili nebo to plánují.
Svjatlana Cichanouská, faktická vůdkyně běloruské opozice, oznámila vznik exilové vlády. Zatím má pouze čtyři členy a kompletní by měla být do září. Jejím cílem je uspořádání svobodných voleb v zemi.
Itálie by mohla mít od podzimu extrémně pravicovou premiérku. Současnou favoritkou je Georgia Meloni, která vede stranu Bratři Itálie. Od jiných pravicových politiků, ale zastává prozápadní postoje.
Novinářka byla už dříve odsouzena k dvěma letům vězení za natáčení protestů proti autoritářskému režimu běloruského vůdce Alexandra Lukašenka, propuštěna měla být letos 5. září.
Ta evropštější část ruské území opustila. To, co zbylo, vraždí dnes ukrajinské ženy a děti, ničí jejich domovy buď přímo, nebo zprostředkovaně nadšeným souhlasem s válkou svého führera.
Vyšetřovatelé se měli dostat k videím, na kterých teenageři odpalovali v opuštěných budovách petardy – obvinili proto Uvarova i z absolvování výcviku za účelem provádění teroristických aktivit.
„To, co se teď děje v Rusku, je děs. Je to návrat do období stalinismu – postupně, ale nezvratně. Zatím je to autoritářský režim, který směřuje k totalitárnímu,“ řekl Plusu Alexej Kelin.
„S fakty není problém, tady se média snaží, ale problém je interpretace událostí a dávání do kontextu, kdy podsouváme lidem nějaký závěr,“ tvrdí římskokatolický farář Zbigniew Czendlik.
Letošní rok přinesl o stavu globální demokracie převážně špatné zprávy, přesto se ale objevují náznaky, že by se věci mohly obrátit k lepšímu. V eseji o tom píše politický filozof Francis Fukuyama.
Demokratická imunita v Maďarsku byla velice oslabená z historických důvodů a bezmála feudální systém přešel plynule do socialistického systému, píše v komentáři o autoritářství Karel Hvížďala.
Policie v pátek použila výstražné výstřely a slzný plyn k rozehnání demonstrantů, kteří pronikli do sídla parlamentu a do budovy státního rozhlasu a televize.
Zatímco všechny státy bojují s čínským koronavirem, někteří autokratičtí politici využívají restriktivních opatření k potlačení oponentů a svobody tisku a k posílení moci.