Dnes jezdí vysokoškoláci do zahraničí na studijní pobyty, v baroku podnikali mladí šlechtici kavalírské cesty. Trvaly i několik let. Historici teď chtějí zprávy o těchto cestách zanést do map.
Návštěvníci si prohlédnou i cestovní lékárničku. „Tu si člověk vozil s sebou. Dneska si bereme paralen do peněženky, tenkrát lidé brali truhličku s lékovkami,“ doplňuje historička.
„Byl to byl malíř, který od počátku své kariéry vzdoroval veškerým profesním, i osobním a společenským konvencím,“ říká kurátorka. Brandlův život se zrcadlí i v jeho autoportrétech, na kterých stárne.
Nejdřív byla chvíle příprav a ladění a pak nástup na jeviště pod nápis Národ sobě, který předkové dnešních českých krajanů namalovali nad scénu společenského sálu České národní budovy.
„Začneme vhledem do nádherného Barokního knihovního sálu. Projdeme celou astronomickou věží Klementina, dostaneme se až na ochoz,“ popisuje trasu Petr Slepička z Prague City Tourism.
Praha/Horní Maršov||Martin Štorkán|Zprávy z domova|Původní zpráva
Odsouzený podnikatel Vladimír Racek podal na konci srpna stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva. Tuzemská justice mu prý neumožnila spravedlivý proces.
Autoři expozice muzea nové generace ve Žďáru nad Sázavou využívají magickou atmosféru bývalého cisterciáckého kláštera a zavedou vás přímo mezi středověké mnichy nebo kameníky.
Dokázala se prosadit v typicky mužském prostředí a jako první ženě jí bylo umožněno studovat na florentské akademii Belle Arti. Tam se také naučila pracovat s živými modely, což nebylo obvyklé.
Archeologové ze Západočeské univerzity zahájili b Merbolticích sondážní výzkum kostela sv. Kateřiny, který nechaly úřady za minulého režimu odstřelit. Obec by na jeho základech chtěla postavit nový.
O postavě Amora (Cupida) na Vermeerově obrazu z konce 50. let 17. století se vědělo od roku 1979, kdy odborníci podrobili plátno analýze za pomoci rentgenových paprsků.
Z fresky se podařilo odkrýt jen torzo, v malbě nejsou patrné některé detaily, třeba latinské nápisy nebo obličeje postav. Sál bude přístupný od listopadu.
Portrét Ludmily Evy Františky, rozené Hýzrlové z Chodů ve svatebních šatech s diamantovými ozdobami můžete v chodbě Lorety stále vidět. Diamanty z monstrance měly nejprve omračovat na šatech nevěsty.
Festival připravil pro veřejnost Barokní noc na 24. a 25. července. „Po oba dny bude program stejný. Vystoupení i formy občerstvení a celá dramaturgie bude identická,“ uvedla.
Památkově chráněný dům čp. 51 pod vinohradem v Kuksu (Comoedien-Haus) zůstává i po rekonstrukci divadlem. Nově se ale také stal Galerií loutek Jiřího Nachlingera s expozicí „Braunova socha loutkou“.
Středeční Deník N se věnuje problému segregace lidí se zdravotním postižením. Podle ombudsmanky Anny Šabatové stále existují ústavy, kde jsou postiženým upírána základní práva.
Ve Střílkách u Kroměříže se na svůj barokní hřbitov z první poloviny 18. století snaží přilákat i turisty. Svým vzhledem totiž nemá v Česku obdobu a výjimečný je i na evropské poměry.
Festival Teatrum Kuks si dává za cíl přitáhnout do Kuksu živé barokní umění. V tomto roce se uskuteční již po sedmnácté a představí se na něm umělci z nejrůznějších oblastí.
Levákům se v minulosti připisovala řada zlých věcí, včetně údajného spojení s ďáblem. Podle současných odborníků je příčinou levorukosti pravděpodobně určitá forma organizace mozku.
Zcela výjimečně se pro veřejnost otevřel zámek ve Stvolínkách na Českolipsku, který je kvůli dlouhodobé rekonstrukci přístupný jen zřídka. Obec se rozhodla zájemce seznámit nejen s jeho historií, ale také s tím, jak stavba dopadla kvůli zásahům v době normalizace.
Když se před 292 lety proměnil Jelení příkop pod Pražským hradem v obrovské divadelní jeviště a připravovala se korunovační opera s názvem Costanza e Fortezza, tedy o stálosti a síle, chtěl u toho být kde kdo. Uvádějí to alespoň členové souboru Musica Florea, kteří se rozhodli barokní dílo uvést znovu. Stane se tak ve Světcích u Tachova.
V Plzeňském kraji dnes začíná největší festival barokní kultury v České republice Devět týdnů baroka. Nabídne špičkové hudební produkce, koncerty v kostelech nebo oživené prohlídky v barokních zámcích a klášterech.
Český Krumlov rozezní barokní hudba v podání domácích i zahraničních interpretů. Dnes totiž začíná už sedmý ročník Festivalu barokních umění. Na něj se každoročně sjíždějí posluchači z celé České republiky i ze zahraničí.
Areál kostela v Brenné na Českolipsku je v žalostném stavu. Kostel sv. Jana Křtitele nechala v roce 1723 postavit Anna Marie Františka Toskánská. Barokní skvost pražského architekta Václava Špačka by možná zanikl, nebýt spolku Drobné památky severních Čech, který si ho za symbolickou cenu pronajal, aby ho mohl opravit.
V Plzeňském kraji dnes začíná Festival 6 týdnů baroka. Ten má propagovat známé i opomíjené barokní památky regionu. Akci připravil organizační tým projektu Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015. Oproti minulému roku potrvá dvakrát déle a nabídne řadu koncertů, komentovaných prohlídek, tvořivých dílen a divadelních představení.
V brněnském divadle Reduta měla včera premiéru opera Didone Abbandonata, tedy Opuštěná Dido, italského barokního skladatele Domenica Sarriho. Toto dílo zaznělo na stejném místě už v roce 1734, Reduta je totiž nejstarší divadelní budovou ve střední Evropě.