Prosperitě napomáhají instituce, které nastavují rovné podmínky pro všechny v hospodářství a povzbuzují k investicím do technologií, říká Klímová, která se odkazuje na letošní laureáty Nobelovy ceny.
Nejvýrazněji si proti loňsku pohoršil předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (ANO), jehož jmění se snížilo o 50 miliard na 85 miliard korun a v žebříčku Týdeníku Euro mu patří sedmé místo.
Nejbohatším člověkem na světě je letos podle žebříčku časopisu Forbes opět Bernard Arnault. Magazín majetek vlastníka podniku prodávajícího luxusní zboží LVMH vyčíslil na 233 miliard dolarů.
Zatímco se více než polovina lidstva kvůli mnohočetným krizím poslední doby potýká s chudnutím, superbohatí bohatli od začátku této dekády absurdním tempem 14 milionů dolarů za hodinu.
Jedna pětina všech občanů má čtyři pětiny bohatství naší společnosti, a jedna pětina občanů naopak má na tom podíl toliko žádná celá dvě desetiny procenta.
Musk sesadil z první příčky generálního ředitele luxusního koncernu LVMH Bernarda Arnaulta. Podle žebříčku miliardářů agentury Bloomberg se Muskův majetek od začátku roku zvýšil na 192 miliard dolarů.
Majetek žen se bude v následujících letech dál rozrůstat i díky tomu, že bude stoupat počet žen s vysokoškolským vzděláním, které jim pomůže se dostat na lepší pozice.
Naprostá většina ze 105 nejbohatších Čechů a Slováků si podle žebříčku meziročně polepšila. V součtu všichni k letošku zbohatli o 395 miliard korun, tedy o 23 procent.
Oficiálně ruský prezident vydělává 140 tisíc dolarů ročně a vlastní malý byt. To však dle pozorovatelů nezahrnuje celé jeho vlastnictví. Odhady hovoří o bohatství dosahujícím až 200 miliard dolarů.
Dos Santosová, která už je v Angole stíhána za korupci a má v africké zemi zmražený majetek, veškerá obvinění odmítá. Podle ní jde o politický hon na čarodějnice.
Loni Češi celkem citelně bohatli díky nejnižší míře nezaměstnanosti v ekonomicky vyspělejší části světa, která poháněla růst mezd. V roce 2018 v Česku nadprůměrně stoupaly ceny nemovitostí.
„Kapitalismus se musí zcela proměnit, jinak nepřežije nárůst nerovností po celém světě,“ uvedl Le Maire v projevu k začátku francouzského prezidentství ve skupině G7.
K novým jménům na seznamu světové elity patří Tim Sweeney, kterému se s hrou Fortnite podařilo oživit trh videoher, nebo Autry Stephens, majitel energetické společnosti Endeavour Energy Resources.
„Miloval například svůj bobří kožich a pyšně předváděl digitální hodinky, které se tehdy teprve dostávaly do módy,“ vzpomíná v pamětech sovětský politik Karen Brutenc.
Nejbohatší je v letošním roce mezi Čechy a Slováky vlastník holdingu PPF Petr Kellner. Druhým nejmovitějším je pak premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš.
„V Rusku je dlouho nebetyčný rozdíl mezi Moskvou a velkými městy a periferiemi. Došlo k velice prudkému bohatnutí oligarchie na úkor zbytku obyvatel,“ říká ekonom Tomáš Sedláček.
„Obecně lze shrnout, že v mínění o příjmech domácností, resp. chudobě, dochází ke kontinuálnímu zlepšování situace od roku 2012, přičemž rok 2018 představuje nejkladnější hodnocení za celou dobu.“
Češi nechodí na preventivní prohlídky k zubařům, pivovary stále více vaří pivní speciály na zakázku a pacienti musí platit za léky zdarma. Přehled čtvrtečního tisku připravil Radiožurnál.
Světové bohatství se soustřeďuje v rukou čím dál tím menší skupiny lidí. Redakční komentář britského týdeníku Economist se zabývá vlivem tohoto trendu na politiku.
Členské země Evropské unie ze střední a východní části unie dohánějí v bohatství západní členy. Ekonomické rozdíly se však prohlubují mezi severem a jihem.
Domácnosti v Česku jsou druhé nejbohatší z celé východní Evropy, předběhli je jen Slovinci. Vyplývá to z osmého ročníku studie o světovém bohatství skupiny Allianz, která srovnává 53 zemí světa.
Podle tradičního sloganu život začíná ve čtyřiceti. Jenomže to má háček – kdo není do pětačtyřiceti bohatý, žádná velká jízda už jej pak nečeká. Píše to magazín Business Insider. Ze statistik vyplývá, že naprostá většina z nás nikdy bohatá nebude. A podle studie americké centrální banky z roku 2015, kterou teď magazín zveřejnil, platí jednoduché pravidlo: Kdo nenabyl bohatství do 45. roku života, má témě nulové šance, že ještě uspěje.
Osm nejbohatších lidí světa vlastnilo v roce 2016 větší majetek, než 3 a půl miliardy lidí na planetě Zemi. Rozdíly mezi nejbohatšími a nejchudšími jsou podle charitativní organizace Oxfam mnohem větší, než se předpokládalo. A stále rostou.