Říkali mu Armagedon a z jeho životních osudů čerpal inspiraci spisovatel Bohumil Hrabal. Teď se historikovi Zdeňku Bauerovi podařilo vypátrat, kdo Armagedon je a jaký byl jeho opravdový život.
„Jako doktor práv odešel mezi ty poslední nejchudší, mezi uklízečky, romské kopáče a pracovníky v hutích na Kladně. A tam žil svůj těžký, ale bohatý život,“ říká o Hrabalovi literární historik.
Od ledna přibude povinnost objíždět cyklisty ve vzdálenosti 1,5 metru. Ze zákona ale vypadla výjimka o přejíždění plné čáry, píše regionální Deník. Více ve výběru z médií od Radiožurnálu.
Bývalá chata spisovatele Bohumila Hrabala v Kersku na Nymbursku je na prodej. Prodávající požaduje bezmála 12 milionů. Do jednání o koupi vstoupilo ministerstvo kultury, zájem má i Středočeský kraj.
Režisér a autor scénáře David Šiktanc adaptoval Hrabalovy zápisky a texty do divadelního tvaru. Příběh o tlupě pojišťováků na lovu se proplétá s pozdní melancholií bilancujícího autora.
Na prstech jedné ruky bychom mohli spočítat filmy, které získaly hlavní festivalovou cenu dvacet let po svém vzniku. Patří mezi ně snímek Jiřího Menzela Skřivánci na niti.
Měli bychom každé výročí chápat nejen jako důvod k oslavám, ale převážně jako podnět k hlubší kritické sebereflexi zabraňující opakování fatálních zklamání.
Napsal desítky románů a povídek, které si Češi zamilovali. V době totality jeho slova přepisovali ručně a na strojích, aby je mohli šířit a číst. Hrabalovu specifickému jazyku ale rozuměli dobře i za hranicemi, jeho knihy se překládaly pro čtenáře ve Francii, Británii nebo ve Švédsku a v mnoha dalších zemích. Za vším rozjímavým pozorováním stál, možná často spíše seděl u piva. Do českého jazyka vnesl pojem 'pábení'. Od jeho smrti uplynulo přesně 20 let.
Když se řekne "Postřižiny", vybaví se snad každému trojice Magda Vášáryová, Jiří Schmitzer a Jaromír Hanzlík ve filmu Jiřího Menzela. V těchto dnech vychází stejnojmenná audiokniha. Hrabalův román načetla herečka Tereza Bebarová. Provede posluchače dobou dětství Bohumila Hrabala. Prvorepublikovou atmosféru podtrhuje i hudební doprovod Ondřeje Havelky a Melody Makers.
Známý a oblíbený spisovatel Bohumil Hrabal má nově svou pamětní desku na nádraží v Kostomlatech nad Labem nedaleko Nymburka. Spisovatel, který by se letos dožil sta let, v této stanici za II. světové války sloužil jako výpravčí.
Ve sběrnu starého papíru se promění jeviště i hlediště Divadla v Dlouhé, kde má dnes premiéru inscenace 407 gramů z Bohumila Hrabala. Vychází z Hrabalovy povídky Baron Prášil a je doplněna o motivy, příběhy a postavy z dalších jeho povídek. Autorem dramatizace je Miroslav Hanuš, který se společně s Janem Bornou ujal také režie.
Už patnáct let chodí obyvatelé pražské Libně okolo Hrabalovy zdi. Málokdo se u ní ale zastaví. Barevná koláž v ulici Na Hrázi, která odkazuje na život a dílo jednoho z nejslavnějších českých spisovatelů, má přitom přes 333 metrů čtverečních.
Nymburské gymnázium už brzy ponese jméno spisovatele Bohumila Hrabala, název školy se změní od 1. září. Hrabal v Nymburce dlouhé roky žil a inspirace tímto městem se objevuje i v jeho knihách. Od spisovatelova narození letos uplynulo sto let.
Asi dvě stovky přihlížejících se v pátek sešly na happeningu u rodného domu Bohumila Hrabala v Brně-Židenicích. Lidé si tak připomněli 100 let od narození jednoho z nejslavnějších českých spisovatelů. Divadelníci se také pokusili vyplnit Hrabalovo přání – aby pamětní desku na domě pomočili psi.
V knize povídek Slavnosti sněženek zachytil Bohumil Hrabal příběhy lidí z Kerska, kde měl chatu. Sousedi mu to v roce stého výročí narození oplatili. V Kersku dnes pokřtí knihu, která odhaluje skutečné osudy hrdinů zachycené v knize i ve filmu Slavnosti sněženek. Výstava v Lesním ateliéru pak představí fotky, dokumenty i kuriozity spojené s Hrabalem.
Vlastivědné muzeum v Nymburku získalo do svých sbírek nevšední exponát, poslední auto, kterým jezdil spisovatel Bohumil Hrabal. Lidé mohli vůz před budovou muzea vidět například včera, kdy se v předvečer stého výročí spisovatelova narození otevřela v muzeu nově zrekonstruovaná výstava.
Jeden z nejvýznamnějších a nejpřekládanějších českých spisovatelů Bohumil Hrabal se narodil přesně před sto lety. Publikovat začal v 60. letech a proslul svérázným stylem vyprávění lidských příběhů. K jeho životu neodmyslitelně patřily i hospody. Staly se pro něj místem přátelských setkání, ale i tvůrčí dílnou a zdrojem inspirace.
Budova Paláce Svět v Praze-Libni, která je známá z próz spisovatele Bohumila Hrabala a která byla v roce 2003 prohlášena za kulturní památku, už několik let chátrá. Soukromý majitel slibuje palác opravit, i den před stým výročím Hrabalova narození však zatím zůstává pouze u slibů.
Psaním vydělával spisovatel Bohumil Hrabal spoustu peněz, ovšem udržet je neuměl. Žil sice skromně, ale za své kamarády platil útraty v hospodách a běžně i dluhy. Hrabal také finančně podporoval samizdatovou edici Pražská imaginace, kde vycházely nejen jeho knihy, ale i řada dalších autorů. Od spisovatelova narození uplyne 28. března 100 let.
V Brně dnes začíná šestidenní festival, věnovaný 100. výročí narození Bohumila Hrabala. Jeden z nejvýznamnějších spisovatelů moderní české literatury se narodil v městské části Židenice 28. března 1914. Proto se taky na programu oslav spolu s Divadlem Husa na provázku podílí právě židenická radnice.
Knihy Bohumila Hrabala se vydávají v posledních letech podstatně méně než dřív, ale autorská práva i po 17 letech od spisovatelovy smrti stále přinášejí dědicům desítky tisíc korun ročně. Kromě příbuzných jsou dědici také hendikepovaní basketbalisté z klubu TJ Meta a Pražský spolek ochránců zvířat. Ten provozuje kočičí útulek v Klecanech u Prahy.
Bohumilu Hrabalovi by bylo za týden 100 let. Nedaleko středočeské Mladé Boleslavi stále funguje železniční stanice Dobrovice, kde se slavný spisovatel zaučoval na výpravčího. A jíž vystavěl nesmrtelný pomník v knize Ostře sledované vlaky. Výpravčí, který v ní slouží, ale Hrabalovy knihy nečte.
Oscarový film Ostře sledované vlaky se dočkal digitalizace. Snímek v čisté obrazové i zvukové kvalitě uvede letošní Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech. Organizátoři projektu z Nadace české bijáky doufají, že zásadní dílo Jiřího Menzela diváci uvidí v takové kvalitě, jakou měl před 48 lety.
Bohumil Hrabal by letos oslavil jubilejní sté narozeniny. Na slavného pábitele s oblibou vzpomínají jeho příznivci na Nymbursku, kde strávil Hrabal velkou část života. Řadu akcí k výročí narození spisovatele proto hostí právě Nymburk a blízké okolí města.
Gymnázium v Nymburku se chce přejmenovat a mít v názvu svého slavného studenta – spisovatele Bohumila Hrabala. Jméno by škola chtěla změnit příští rok, kdy uplyne přesně 100 let od narození spisovatele a 111 let od založení gymnázia. Někteří studenti však se změnou jména nesouhlasí – vadí jim třeba to, že se Hrabal špatně učil, a tak pro ně prý není právě vzorem.