Policie zasahovala v Brně kvůli městským domům. Zadržela 10 lidí, prohlédla kanceláře Hladíka i Ledera
Policie opět zasahovala na několika místech v Brně kvůli kauze přidělování bytů, v tomto případě jde o privatizaci celých domů. Zadržela deset lidí, uvedla státní zástupkyně. Detektivové také prohlíželi kancelář 1. náměstka primátorky města Brna a kandidáta na ministra životního prostředí Petra Hladíka z KDU-ČSL. Radiožurnálu to potvrdil mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek.
„Domovní prohlídky a prohlídky nebytových prostor jsou prováděny na základě konkrétních soudních příkazů. Se souhlasem dozorové státní zástupkyně bylo z důvodu existence vazebních důvodů k tomuto okamžiku zadrženo deset osob,“ uvedlo Vrchní státní zastupitelství v Olomouci.
Policie zajistila majetek jednoho z obviněných v kauze přidělování bytů v Brně
Číst článek
Státní zástupkyně Petra Lastovecká si vyhradila právo o zásahu informovat. „Předmětem prověřování jsou aktivity, k nimž docházelo v souvislosti s činností konkrétní městské společnosti a dále v souvislosti s privatizací městských domů v Brně a dotačními podvody páchanými na území města Brna,“ píše Lastovecká v tiskové zprávě.
Policie zasahovala také v Hladíkově kanceláři. „Mohu jen potvrdit, že policie zasahuje v budově magistrátu,“ uvedl Poňuchálek. „A ano, můžeme potvrdit, že je to v kanceláři pana Hladíka,“ dodal.
„Probíhají úkony trestního řízení,“ řekl reportérovi Radiožurnálu jeden z policistů, kteří vyšli z Hladíkovy kanceláře. Reportér na místě sledoval pokračující vyjednávaní o nové koalici, které začalo v devět hodin ráno.
„Já mám pouze potvrzeno od tajemníka magistrátu, že probíhají nějaké úkony v budově na radnici, stejně tak na Malinovském náměstí, kde je bytový odbor,“ řekla primátorka Brna Markéta Vaňková z ODS České televizi.
Podle Deníku N policisté prohledávali také prostory advokátní kanceláře Pásek, Honěk & Partners na brněnském Dominikánském náměstí, kde je partnerem lidovecký politik Filip Leder. Je rovněž hlavním vyjednavačem za KDU-ČSL, na jednání o nové koalici ale v úterý nepřišel.
Policisté byli také na radnici Brno-Černovice, v černovické pískovně, která je firmou městské části, ale také u Jiřího Hasoně, místostarosty Černovic a jednoho ze dvou jednatelů pískovny.
Hladíkova reakce
Hladík na dotazy Radiožurnálu nereagoval. Své vyjádření ale kolem úterního poledne zveřejnil na webu KDU-ČSL a na svém twitteru.
„Dnes jsem byl kontaktován policií a byl jsem požádán o přístup do mé kanceláře, což považuji v kontextu vyšetřování za samozřejmost. Zároveň mě policie požádala, abych přišel podat vysvětlení, k čemuž jsem samozřejmě připraven. Z ničeho nejsem obviněn,” uvedl místopředseda KDU-ČSL Petr Hladík na twitteru.
Vicepremiér a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka požádal kancelář Pražského hradu o zrušení čtvrtečního setkání lidoveckého kandidáta Petra Hladíka na funkci ministra životního prostředí s prezidentem Milošem Zemanem. Podle Jurečky probere kandidaturu Hladíka ve čtvrtek široké vedení KDU-ČSL.
Hladík podle předsedy lidovců nastuduje písemné podklady, které obdržel od policie. Poté, co stranické kolegy s podrobnostmi zásahu seznámí, lidovci rozhodnou, jak budou dál postupovat s jeho nominací. O výsledku bude Jurečka informovat premiéra Petra Fialu (ODS).
Zásah v Brně: Policie prohlédla kancelář Hladíka. Jeho kandidatura na ministra ale stále platí, uvedl Jurečka
Číst článek
Jurečka také pokládá za důležité, aby KDU-ČSL zastupoval ve vládě člověk, který nebude zatížen žádnou pochybností či mediální kauzou.
Prezident Miloš Zeman v úterý prohlásil, že návrh na jmenování Hladíka ministrem byl podle informací od Jurečky a premiéra Fialy stažen, lidovci to ale popřeli. Hrad podle Jurečky chybně pochopil žádost o zrušení schůzky s Hladíkem jako stažení nominace. KDU-ČSL ji ponechává, sdělila mluvčí lidovců.
Dosavadní primátorčin náměstek a lidovecký místopředseda Hladík by měl ve vládě nahradit ministryni životního prostředí Annu Hubáčkovou (za KDU-ČSL), která začátkem října předala premiérovi Petru Fialovi (ODS) rezignaci, odůvodnila ji zdravotními důvody.
Kupčení s byty
Už minulý týden policie obvinila osm lidí kvůli údajnému kupčení s byty – a to pro účast na organizované zločinecké skupině, přijetí úplatků ve prospěch skupiny a pro zneužití pravomoci úřední osoby.
Ve vazbě skončil exšéf bytové a dislokační komise radnice Brno-střed Otakar Bradáč a jednatel realitní kanceláře PJ Reality Zdeněk Červinka.
Policie manipulace s nemovitostmi začala prověřovat už v roce 2018. Jednomu z tajných agentů se dokonce podařilo byt od městské části získat, k bytu 1+kk se dostal zhruba za půl roku a skupině za to zaplatil 350 tisíc korun.