Policejní zátah v Brně: kvůli podezřelému přidělování městských bytů bylo zadrženo osm lidí
Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zadrželi osm lidí kvůli podezření z páchání trestné činnosti při přidělování městských bytů a nebytových prostor v Brně. Aktuálně dělají domovní prohlídky na základě soudních příkazů, uvedlo v úterý ráno na webu Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Zásah by se měl týkat přidělování bytů na radnici Brno-střed.
„Policejní orgán nyní na několika místech provádí jednotlivé úkony trestního řízení. Domovní prohlídky a prohlídky jiných prostor jsou prováděny na základě konkrétních soudních příkazů. Se souhlasem dozorové státní zástupkyně bylo z důvodu existence vazebních důvodů k tomuto okamžiku zadrženo osm osob,“ uvádí státní zastupitelství.
Státní zástupkyně si vyhradila poskytování informací v této věci. „Mohu pouze uvést, že náš útvar dnešního dne provádí úkony trestního řízení. Podávání informací má vyhrazeno Vrchní státní zastupitelství v Olomouci,“ uvedl v úterý pro server iROZHLAS.cz mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.
Kauza Stoka: Švachulu poslal soud na 9,5 roku do vězení. Liškutin dostal podmínku
Číst článek
Policisté vedou pod dozorem státní zástupkyně trestní řízení pro podezření ze spáchání zvlášť závažného zločinu účasti na organizované zločinecké skupině, zvlášť závažného zločinu přijetí úplatku spáchaného ve prospěch organizované zločinecké skupiny a dále ze spáchání zločinu zneužití pravomoci úřední osoby.
Na nesrovnalosti při přidělování bytů dlouhodobě upozorňovala předsedkyně kontrolního výboru Monika Lukášová Spilková (Piráti), která informaci potvrdila i Radiožurnálu.
„Jako předsedkyně kontrolního výboru jsem se setkala s mnoha podněty občanů i členů bytové komise, které se týkaly nestandardního postupu v rámci bytové komise a s nakládáním a přidělováním obecních bytů,“ uvedla.
Policejní zásah se ale netýká radnice městské části. „Na radnici Brno-střed policie nezasahuje, zaměstnanci, úředníci jsou v práci, fungujeme běžným provozem,“ řekla ČTK mluvčí radnice Kateřina Dobešová.
Podle webu Aktuálně.cz policisté zasahují u Otakara Bradáče, vlivného člena brněnské ODS a známého ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS). Samotný ministr není spojený s vyšetřováním. „Policií jsem nebyl nijak kontaktován,“ řekl Blažek pro iROZHLAS.cz.
Premiér a předseda strany Petr Fiala uvedl, že pokud se prokáže, že se kauza týká politiků ODS, bude to strana řešit. K vyšetřování se ale nechtěl příliš vyjadřovat.
Ministr Blažek: Soudci a státní zástupci občas podléhají tomu, co chtějí média
Číst článek
„Nemám žádné bližší informace než ty, které jsou v médiích. Na základě toho se to těžko komentuje. Předpokládám, že další vyjádření státního zástupce do toho vnese jasno. Je potřeba, aby všechny korupční aféry nebo podezření z korupce byly důkladně vyšetřeny a tady platí padni komu padni,“ řekl Fiala.
Vyšetřování Bradáče
Bradáč byl ministrovým někdejším obchodním partnerem a také advokátním koncipientem. Z jeho bytu v centru Brna policisté podle webu Aktuálně.cz vynášeli věci do přistavených automobilů.
V zářijových volbách Bradáč obhájil mandát zastupitele Brna-středu, přičemž v končícím volebním období vede na stejné radnici bytovou a dislokační komisi, které rozhodují o tom, komu radnice přidělí byty.
Policisté v posledních letech zasahovali v Brně několikrát v souvislosti s možným kupčením s byty a braním úplatků. Odhalili organizovanou zločineckou skupinu, v níž figurovali místní politici z hnutí ANO, úředníci a podnikatelé.
Jednalo se o kauzu s názvem Stoka, v níž šlo o ovlivňování veřejných zakázek na radnici městské části Brno-střed. Tresty padly letos v květnu. Nejvyšší trest 9,5 roku vězení dostal bývalý místostarosta městské části Brno-střed Jiří Švachula. Soud v kauze rozdal tresty dalším osmi lidem a dvěma firmám.