Strach, slídění v mobilech, náboženské pořady místo telenovel. S Tálibánem zavládly nové pořádky
Když se radikální hnutí Tálibán zmocnilo Kábulu, život v hlavním městě Afghánistánu se v mnoha ohledech změnil. Zatímco se vousatí muži s turbany a kalašnikovy v rukách proháněli kábulskými ulicemi v autech ověšených bílými vlajkami, mezi obyvateli zavládl strach. V metropoli začaly téměř okamžitě platit nové pořádky, které pocítili všichni, hlavně afghánské ženy.
Pro mnohé kábulské ženy byla burka symbolem útlaku a nikdy oděv zahalující celou tvář nenosily, s příchodem Tálibánu ale nejkonzervativnější formu zahalování mnohé z nich vnímají jako způsob záchrany vlastního života.
Proč padl Kábul tak rychle? Roli sehrála morálka Afghánců, chybějící platy, munice i špatná strava
Číst článek
„Burka pro mě byla vždy znakem otroctví. Jste jako pták uvězněný v kleci, ani ve snu by mě nenapadlo to nosit. Ale jestli si chci v dnešní době zachránit život, myslím, že ji budu potřebovat,“ říká pro britský deník The Guardian jedna z obyvatelek Kábulu, která podobně jako řada dalších Afghánek burku doma vůbec nemá.
„Nemám ji a ani nevím, kde ji koupit, ale řada mých kamarádek se je snaží sehnat,“ vysvětluje.
Právě osud afghánských žen a dívek se po převzetí moci Tálibánem stává předmětem největších obav. Během minulé vlády tohoto radikálního islamistického hnutí, které řídilo Afghánistán v letech 1996 až 2001, dívky nesměly navštěvovat školy a ženy nemohly pracovat. Na veřejnosti musely chodit vždy zahalené a jen s mužským doprovodem.
Tálibán nyní tvrdí, že bude práva žen respektovat, přibývající svědectví Afghánek z dříve dobytých oblastí ale naznačují pravý opak.
Když bojovníci Tálibánu v červenci vtrhli do odlehlého okresu Sajghan v afghánské provincii Bámján, vyrabovali podniky a muže, kteří se jim snažili postavit na odpor, zbili. Jejich následný krok byl ale ještě děsivější – vyzvali obyvatele, aby dali dohromady seznam dívek a vdov, které budou provdány za mladé tálibánské ozbrojence.
‚Přežití je v Afghánistánu otázka přizpůsobení se.‘ Dva pohledy na překotný vývoj posledních dní
Číst článek
Znepokojení nad „přibývajícími zprávami o porušování práv afghánských žen a dívek“ v Afghánistánu projevil v neděli také generální tajemník OSN António Guterres a přidala se k němu také Rada bezpečnosti. Ta ve společném prohlášení vyzvala k ustavení jednotné vlády, která by zastupovala všechny obyvatele Afghánistánu a umožnila „plnou, rovnou a smysluplnou účast žen“.
Jak se postavení afghánských žen pod taktovkou Tálibánu mění, ukazuje i pondělní reportáž novinářky americké televize CNN.
„Právě mi řekli, abych se postavila stranou, protože jsem žena,“ tlumočí příkaz jednoho z Tálibů novinářka Clarisse Wardová, která v reportáži popisuje mimo jiné i poloprázdné ulice, na kterých se pohybuje „mnohem méně“ žen, než bylo v Kábulu zvykem.
Mnohé totiž raději zůstaly doma a ven vůbec nevycházely. Měly strach, že je bez burky nebo mužského doprovodu stihne trest. Novou kábulskou realitu popisuje i deník The Guardian, podle kterého tálibánští bojovníci se zbraněmi v rukách postrkávali ženy a posílali je domů, protože nebyly dostatečně zahalené.
Nová realita v Kábulu
Zatímco nedaleké letiště zachvátily chaos a panika zoufalých lidí, kteří se snažili dostat z Afghánistánu co nejrychleji pryč, první hodiny po převzetí moci Tálibánem zavládl v částech hlavního města nezvyklý klid.
Ulice byly poloprázdné a tam, kde dříve hrála hudba, reproduktory zůstaly vypnuté. Ze strachu z Tálibánu je hoteliéři či restauratéři raději nezapínali. Mnozí z nich si totiž dobře pamatují na minulou vládu radikálního hnutí, které pouštění hudby zakazovalo.
Druhý speciál z Afghánistánu přistál v Praze. Evakuoval 87 lidí včetně velvyslance Balouna
Číst článek
V pondělí zůstala zavřená také většina kanceláří a obchodů, přestože samotný Tálibán podnikatele vyzýval, aby se vrátili do práce a pokračovali v běžném životě. Ozbrojenci mezitím vybudovali po celém městě kontrolní stanoviště, zavedli zákaz vycházení po deváté hodině večerní a převzali kontrolu nad policejními služebnami.
Že se moci nad Kábulem a celým Afghánistánem chopilo radikální islamistické hnutí, je od neděle vidět i na televizních obrazovkách. Indické či turecké telenovely a další zábavní pořady musely uvolnit prostor pro náboženské vysílání bez reklam, píše deník The Guardian. Kontrola Tálibánu se nevyhnula ani soukromé televizní stanici Tolo, která si v minulosti získala sledovanost například populární televizní show Afghan Star.
Bojovníci Tálibánu se v pondělí zjevili v kancelářích zpravodajské stanice Tolo News, nechali si od zaměstnanců ochranky donést všechny zbraně a nařídili, aby byly moderátorky z obrazovky staženy. V úterý se ženy mohly před diváky opět vrátit, s nimi však na obrazovky přišli i zástupci Tálibánu. Divákům se tak naskytnul ojedinělý obrázek, jak žena veřejně zpovídá zástupce tohoto radikálního hnutí.
„Celý svět nyní uznává, že Tálibán je skutečným vládcem této země… Stále mě udivuje, že se lidé Tálibánu bojí,“ uvedl během rozhovoru jeden z členů tálibánského mediálního týmu Maulavi Abdulhak Hemada.
Právě afghánské novinářky jsou označovány za jednu z nejvíce ohrožených skupin. „Tálibán bude kamenovat ženy, novináře i občanské aktivisty,“ varuje pod podmínkou anonymity jedna z afghánských novinářek pro zpravodajský server Euronews a dodává, že má strach o život těchto lidí. Tálibán je podle jejích slov nenávidí, protože „jsou symbolem posledních 20 let v Afghánistánu“.
Biden: Za stažením vojsk z Afghánistánu si stojím. Pokud ale budeme napadeni, odpověď USA bude tvrdá
Číst článek
Ženy však nejsou zdaleka jediné, pro koho se život po příchodu Tálibánu rychle změnil. Americký deník The Wall Street Journal popisuje, jak ozbrojenci radikálního hnutí obyvatelům Kábulu prohledávali mobilní telefony a hledali kontakty na představitele či zaměstnance bývalé afghánské vlády a další kompromitující materiály, které odporují tálibánskému pojetí islámu.
Napětí ve městě prohloubili také někteří obyvatelé Kábulu, kteří nástup vlády Tálibánu naopak vítají a ozbrojencům v autech s bílými tálibánskými vlajkami mávají a veřejně gratulují k vítězství.
„Naši sousedé pomáhají Tálibánu a poskytují jim informace o tom, kdo je kdo a kdo pracoval s vládou či nevládními organizacemi,“ popisuje pro list The Wall Street Journal žena, která pracovala pro afghánskou vládu.
Změnil se Tálibán?
Samotný Tálibán se však snaží veřejně vystupovat co nejvstřícněji. V úterý vyhlásil všeobecnou amnestii pro všechny státní úředníky a vyzval je, aby se vrátili do práce. Podobnou výzvu slyšely také ženy, které by se podle slov jednoho z vysoce postavených představitelů Tálibánu měly podílet na chodu státu.
Popravy, zabíjení, mučení. Tálibán tvrdí, že změnil praktiky, zprávy z dobytých oblastí ale ukazují opak
Číst článek
„Islámský emirát nechce, aby ženy byly oběťmi… Podle práva šaría by měly být ve vládní struktuře,“ uvedl během televizního vysílání člen kulturní komise islamistického hnutí Inamulláh Samanganí.
Otázkou však zůstává, zda se podobným prohlášením a slibům dá věřit. Skeptická je vůči tomu nejen část odborné veřejnosti, ale například i zástupci Organizace spojených národů, která v úterý vyzvala Tálibán, aby svým slibům dostál.
„Tálibán měl řadu prohlášení, které jsou na povrchu uklidňující. Ale jejich činy jsou výmluvnější než slova a nyní je velmi brzo – je to proměnlivé,“ uvedl mluvčí Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva Rupert Colville.
Obrovskou nedůvěru pak radikálům z Tálibánu vyjadřují především lidskoprávní aktivisté, včetně obhájkyně práv afghánských žen Zubajdy Akbarové. Radikální hnutí podle ní přichází s novými a novými sliby už od počátku mírových rozhovorů mezi Tálibánem a afghánskou vládou, které odstartovaly na popud Spojených států během loňského roku. Tyto sliby ale podle ní zůstaly nenaplněné.
„Mohou světu říkat nejrůznější věci a svět může tuto novou značku Tálibánu podporovat, my jim ale nevěříme. Tálibán se nezměnil. Je to teroristická skupina, která nerespektuje důstojnost lidí,“ upozorňuje pro kanadskou televizi CBC Akbarová.
Slibům, že se Tálibán změnil, příliš nevěří ani Husajn Hakkání z amerického výzkumného Hudsonova institutu. Tálibán podle něj povede vládu v Afghánistánu stejným způsobem jako v minulosti, jen s minimálními změnami.
„Jejich cílem je implementace islámu, jak jej oni sami chápou, nikoliv rozvoj moderního státu,“ tvrdí Hakkání pro americký list Financial Times.