„Vycházíme z toho, že jednoznačně pro budou všichni zástupci a poslanci hnutí ANO. Předpokládám i další opoziční strany. Uvidíme, jak se k tomu postaví vládní poslanci,“ říká Havlíček.
„Naprosto netuším, proč by měl rezignovat ministr financí Zbyněk Stanjura. Ten s tím neměl nic společného, byl informován ex post. V okamžiku, kdy byla smlouva podepsána,“ říká předseda ODS Benda.
„Situace je natolik kritická, že by mělo být jejich povinností, aby sami sebe otestovali. Měli by si říct o důvěru, bývá to v takových situacích minimálně slušné,“ říká Havlíček.
Mezi signatáři jsou například Ladislav Koubek a Jiřina Kočí, kteří byli podepsaní i pod peticí požadující zřízení nezávislé komise, která by zmapovala případy sexuálního násilí v katolické církvi.
„Jen něco málo přes 20 procent dětí se naučí česky pouhou přítomností ve škole česky. A také je nedostatečná znalost češtiny stále bariérou vstupu na pracovní trh," říká Klára Šimáčková Laurenčíková.
„Nechme to teď trochu uzrát. Bylo by určitě obrovskou chybou, kdyby teď v řádu týdnů chtěli s něčím přijít a silou něco prosazovat,“ poznamenal místopředseda hnutí ANO Radek Vondráček.
Podnět chystá opoziční hnutí ANO, jehož představitelé jsou přesvědčeni o zpětné platnosti zákona a nelíbí se jim způsob jeho parlamentního schvalování zkráceně ve stavu legislativní nouze.
Předsedkyně poslaneckého klubu opozičního hnutí ANO Alena Schillerová už oznámila, že poslanci ústavní stížnost podají, a to kvůli retroaktivitě a způsobu projednání. Podnět už připravují.
„Přímo volený prezident si vykládal Ústavu s vědomím, že má mandát od milionů voličů. Těžko se mu v tom bránilo. Mohl si být jistý, že mu jeho nestandardní chování projde,“ píše Petr Hartman.
Podle mluvčího vlády Václava Smolky ale vládní koalice změnu ještě neschválila. Na svém twitteru v neděli večer napsal, že informace zveřejněné Českou televizí jsou nesprávně prezentovány.
V otázce společné obrany má Česko ještě zájem o vybudování evropského protiraketového deštníku. K německému návrhu se zatím připojilo čtrnáct evropských zemí včetně Česka a Slovenska.
„Bezpečnostní rada státu ve středu jednomyslně doporučila zřízení té funkce tak, jak jsme to navrhli. Na příštím jednání bude vláda vytvoření této funkce schvalovat,“ uvedl premiér.
Norma, která souvisí s ruskou agresí proti Ukrajině, umožní zavést restrikce také proti organizacím a režimům, které porušují lidská práva nebo používají teroristické metody a kybernetické útoky.
„Když mají uprchlíci například sto korun na hodinu, musí být v práci co nejdéle a nemají čas na učení češtiny. Ta je ale pro kvalifikovanější pozice nutná,“ upozorňuje ředitelka Migračního konsorcia.
Česká delegace i ukrajinská strana si podle ní neustále vyjadřovaly vzájemnou náklonnost a přátelství: „Vysocí politici včetně prezidenta Zelenského a premiéra Fialy oslovují křestními jmény.“
Z průzkumu Medianu také vyplynulo, že v komunálních volbách budou lidé konkrétní kandidáty vybírat nejčastěji podle toho, jak se v zastupitelstvech nebo radách projevovali doteď.
„Rodina, která topí i svítí elektřinou díky zastropování ročně ušetří 111 000 korun. Rodina, která svítí elektřinou a topí plynem, ušetří 91 000 korun," popisuje efekt stropu na ceny energií Fiala.
V obecních volbách může být taktika Andreje Babiše úspěšná. K úspěchu ve volbách prezidentských ale bude potřebovat daleko širší elektorát, míní Jan Vávra.
Místo toho, aby se vláda spolehla na národ a nalila lidem čistého vína, zírá ochromeně jak na kobru na gejzír podpásovek a populistických nesmyslů z úst lídrů opozice.
Kabinet předpokládá, že část peněz získá od Evropské unie. Náklady vynaložené na uprchlíky bude moct po Evropské komisi žádat zpětně k 24. únoru, tedy datu vpádu Ruska na Ukrajinu.
Autoři práce soudí, že tyto vlády použily specifickou komunikační strategii, zlehčovaly vážnost pandemie a zpochybňovaly vědecké poznatky. Občané v těchto zemích pak měli tendenci nebrat virus vážně.
O návrhu části opozice, aby vláda bez důvěry nečinila nevynucené personální změny, sněmovna hlasovat nebude. Poslanci neschválili návrh programu mimořádné schůze k personální politice kabinetu.
Představitelé české vlády i prezident se loni vyjadřovali xenofobně na adresu uprchlíků a migrantů, tvrdí organizace Amnesty International ve své nejnovější zprávě o stavu lidských práv ve světě.