Studie: Populistické vlády, včetně předchozí české, na začátku pandemie postupovaly špatně

Populistické vlády byly na začátku pandemie covidu-19 neochotné zavádět nepopulární opatření proti šíření nákazy a kvůli jejich politice zemřelo zbytečně mnoho lidí. Napsal to v pátek izraelský deník The Jerusalem Post s odkazem na vědeckou studii provedenou na několika evropských univerzitách a v hospodářském institutu IfW v německém Kielu. Ve výčtu populistických vlád, které prý takto postupovaly, je i předchozí vláda ČR.

Jeruzalém / Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš na tiskové konferenci na Ministrestvu zdravotnictví.

Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) na tiskové konferenci na ministerstvu zdravotnictví (archivní foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Ve studii se uvádí, že kabinety zemí jako Izrael, Británie nebo USA, v nichž byli při vypuknutí epidemie u moci populisté, pandemii v jejím začátku nezvládly a přispěly k umírání lidí.

Nadbytečná úmrtnost, jíž se rozumí počet mrtvých převyšující průměrné množství zemřelých v normálním, nepandemickém období, byla v zemích s populistickými vládami ve srovnání s jinými státy dvojnásobná. Hlavním důvodem bylo to, že lidé v těchto zemích nemuseli omezovat mobilitu. Ta se měřila pomocí údajů o počtu lidí pohybujících se v obchodech a parcích. V zemích ovládaných populisty byla ve srovnání se státy se srovnatelnou mírou nákazy vyšší.

V ukazateli nadměrné úmrtnosti se to projevilo tak, že v zemích s populisty v čele byla osmnáctiprocentní, v ostatních osmiprocentní.

Na covid-19 zemřelo v Česku za loňské první pololetí 17 200 lidí, oznámil statistický úřad

Číst článek

Autoři studie vybrali do skupiny zemí s populistickými vládami 11 států, a to USA, Británii, Brazílii, Polsko, Slovensko, Česko, Maďarsko, Indii, Mexiko, Izrael a Turecko. Jejich nejvyšší politici nebyli ochotní zavést „nepopulární“ opatření proti šíření viru jako omezení kontaktů občanů.

Autoři práce rovněž soudí, že tyto vlády použily specifickou komunikační strategii, zlehčovaly vážnost pandemie a zpochybňovaly vědecké poznatky. Občané v těchto zemích pak měli tendenci nebrat virus vážně a nebyli ochotni přesuny a cesty omezit dobrovolně. Nejvíc úmrtí na covid-19 v této skupině zemí mají v absolutních číslech USA, za nimi je Brazílie, Indie a Británie. V ČR připadá na milion obyvatel 3472 úmrtí a v tomto ukazateli je podle údajů serveru Statista.com na osmém místě na světě.

Na studii se kromě pracoviště v Kielu podílely univerzity ve Švédsku, Norsku, Nizozemsku a Británii.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme