„Jsem rád, že nás posudek upozorňuje na stovku různých, větších i menších, rizik kvality projektové dokumentace. Takže budu chtít vytvořit při realizaci stavby supervizorský tým,“ řekl primátor.
Co se se znalcem stalo, zjistily Radiožurnál a server iROZHLAS.cz až díky informačnímu zákonu. Kulil, který zkopíroval část svého posudku z internetu, na škole i nadále působí na znaleckých ústavech.
Podle mluvčí Petry Halíkové spolupracuje s bývalým šéfem Ústavu oceňování majetku Vysoké školy báňské Vladimírem Kulilem jiná část školy. Kam se přesně přesunul, ale odmítá vedení školy i mluvčí říct.
Na Zemi žije ve městech kolem 50 procent obyvatel. V roce 2050, až populace přesáhne deseti miliard, bude pravděpodobně město domovem pro tři čtvrtiny lidí. Jak budou města v budoucnu vypadat?
Stavba linky D začala v roce 2022 v úseku mezi stanicemi Pankrác a Olbrachtova. Navazovat má úsek z Olbrachtovy na Nové Dvory, kterého se týká diskutovaný tendr.
„Zvykli jsme si věci dovážet. Svět se globalizuje a paradoxně je tak trošku postavený na hlavu, protože zatímco si naši předci vážili půdy nad zlato, my jí pohrdáme,“ upozorňuje Pešková.
„Odpojili jsme přívod paliva. Takovýmto způsobem jsme schopni auto znehybnit, ale zároveň ho nezastavíme na místě,“ vysvětluje Zdeněk Lokaj z Českého vysokého učení technického.
Humanoidní robot je doposud velkou výzvou. „Věci, které jsou pro člověka naprosto přirozené, jako je chůze do schodů, jsou pro stroj z mnoha důvodu komplikované,“ popisuje Tomáš Svoboda z ČVUT.
Na tříletém evropském projektu budou pracovat experti z Fakulty informačních technologií. V budoucnu by mohli nové technologie podpořit regionální rozvoj nejen v Česku.
Akustický detektor může v případě kritické situace dodat policii podstatné informace během několika sekund. Výhodou detektoru je podle vědců i vysoká spolehlivost.
Fakulta sociálních věd Karlovy univerzity vyjde vstříc studentům, kteří se kromě vzdělávání připravují na obranu Česka jakožto vojáci aktivních záloh armády.
Jeden z modelů učí lidi pohybovat se v neznámém prostoru. Je určený pro ty, kteří přišli o zrak nedávno a nejsou zvyklí se bez něj orientovat. Vypadá jako trojrozměrná zmenšená mapa místnosti.
S pomocí Teplátorů plánuje Ukrajina obnovit válkou zničenou infrastrukturu tepelných elektráren a zajistit tak pro domácnosti teplo pro další zimy. Výhodou teplatoru je, že produkuje levné teplo
„Dochází k tomu, že se ANO výrazněji profiluje jako pravicově-konzervativní strana orbánovského typu. To by nemělo klasického voliče Sociální demokracie oslovovat,“ říká politoložka Dvořáková.
„Hejna ptáků, roje hmyzu a vůbec zvířata se umí velmi dobře organizovat a snažíme se, abychom s drony dokázali to samé. Chceme, aby nemusely komunikovat pomocí rádia, aby se viděly,“ popisuje Báča.
Parkovací místa dlouho vznikala podle normy, která vyhovovala velikosti aut před desítkami let.Třeba moderní SUV se tak do nich vejdou jen s velmi malou rezervou.
„Existuje pokus, kdy byl muž do půl těla svlečený a umělá inteligence obrázek vyhodnotila jako v pořádku. A pak si nasadil podprsenku a umělá inteligence ho vyhodnotila jako vyzývavý,“ řekla expertka.
Posledním krokem celého procesu by se mohlo auto samo zablokovat a odjet zpět k prodejci. Zablokování systémů v autě na dálku není nic složitého. Nová auta jsou už běžně online.
Vědci uspěli na mezinárodní konferenci v New Orleans. Vítězství si fakultní tým připsal v soutěži Weather4cast. A vítězství získal i Ondřej Podsztavek v soutěži Ariel Machine Learning Data Challenge.
„Metoda funguje na principu odrazivosti – různé inkousty odráží na různých vlnových délkách –, takže porovnáváme nově nasnímaná data s databází,“ přibližuje metodu doktorand Lukáš Kraus.
„Robotická platforma má na sobě řadu senzorů a pomalu se vydává mezi jabloně do sadu. Potřebujeme nasnímkovat sad před tím, než budou jablka sklizeny,“ vysvětluje výzkumník Jakub Jura.
„Někdo vytisknul jeden díl a další protiskl třeba celou kilovou cívku. Každý, kdo se přihlásil, dostal kilo materiálu a mohl s tím nakládat podle svého uvážení,“ popisuje koordinátorka.