Student a zároveň voják. Karlova univerzita dá nově kredity těm, kdo cvičí v aktivních zálohách armády

Fakulta sociálních věd Karlovy univerzity vyjde vstříc studentům, kteří se kromě vzdělávání připravují na obranu Česka jakožto vojáci armádních aktivních záloh. Nově budou moci za účast na výcviku získat kredity. „Při troše štěstí naše skromná iniciativa přiměje i ostatní školy to napodobit,“ říká vyučující Jan Kofroň, který za nápadem stojí. Stejný názor má generální štáb české armády, jenž doufá, že i další školy „záložáctví“ podpoří.

Původní zpráva Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do roku 2030 by ministerstvo obrany chtělo mít 10 tisíc aktivních záložníků

Do roku 2030 by ministerstvo obrany chtělo mít 10 tisíc aktivních záložníků | Foto: Patrik Uhlíř | Zdroj: ČTK

„Mělo by být samozřejmostí, že mladí jsou členy Aktivních záloh a podílejí se na naší obraně. A samozřejmostí by mělo být, že univerzita jakožto instituce placená z veřejných peněz jim v tomto vychází vstříc,“ popsal serveru iROZHLAS.cz Jan Kofroň z Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd nejstarší univerzity v Česku, proč se rozhodl zabývat se těmito studenty.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si, jak univerzity spolupracují s armádou

 Od nového akademického roku tak budou moci část kreditů, tedy bodů potřebných k úspěšnému absolvování studia, získat za účast na cvičení Aktivních záloh. Kofroň odhaduje, že na jeho domácí fakultě půjde o nízké desítky studentů.

„Fakticky jde o analogii praktických stáží. V tomto konkrétním případě student splní předmět po absolvování alespoň sedm dní výcviku jako člen Aktivních záloh Armády České republiky. Kurz odpovídá 3 kreditům,“ upřesnila Nikola Havlová z tiskového oddělení fakulty a dodala, že škola to vnímá jako „ocenění sice dobrovolné, avšak náročné a společensky prospěšné aktivity studentů“.

Přestože jde o iniciativu Fakulty sociálních věd, tento volitelný předmět si teoreticky mohou zapsat studenti z celé Karlovy univerzity napříč fakultami.

Průměrný věk vojáka je 38,5 roku. Trápí mě, že nám stárnou, říká náčelník generálního štábu

Číst článek

Radost ze spolupráce s Fakultou sociálních věd, kde se vzdělávají také budoucí bezpečnostní odborníci, má rovněž generální štáb armády.

„Možnost získání kreditů za absolvování výcviku Aktivní zálohy jako volitelného předmětu je iniciativa Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kterou armáda velice vítá, a doufáme, že inspiruje i další vysoké školy,“ řekla serveru iROZHLAS.cz jeho mluvčí plukovnice Magdalena Dvořáková.

Možností je více

Nápad si pochvaluje také plukovnice Iva Bednářová, vedoucí odboru doplňování personálu v armádní Agentuře personalistiky, která ale zároveň upozornila, že jde o časové náročnou aktivitu.

„Neváhala bych podporovat i ostatní možnosti dobrovolného převzetí branné povinnosti takzvané nižší intenzity, protože si myslím, že pro řadu studentů může být problém skloubit náročné studium a výcvik vojáka v aktivní záloze,“ popsala pro Radiožurnál.

Kdo by nechtěl rovnou vstoupit do Aktivních záloh, má možnost absolvovat jednorázové dobrovolné vojenské cvičení, nebo se nechat zapsat na seznam dobrovolníků, které by armáda využila v případě zhoršení bezpečnostní situace.

Branná povinnost v České republice

Branná povinnost platí pro všechny české občany, muže i ženy, mezi 18 a 60 lety. Zatímco v míru je možné tuto povinnost převzít dobrovolně, v případě stavu ohrožení státu a válečného stavu může armáda na obranu země začít lidi povolávat.

Dobrovolné převzetí může mít několik podob: člověk se může stát vojákem z povolání, může vstoupit do Aktivních záloh, nebo absolvovat jednorázové dobrovolné vojenské cvičení.

Nejnověji se lze do obrany země zapojit také prostřednictvím tzv. dobrovolného předurčení. Jde o zapsání na seznam dobrovolníků, které by armáda mohla pozvat na cvičení, pokud by se zhoršila bezpečnostní situace.

Nejde ale o jedinou civilní vysokou školu, která propojuje studium se službou armádě. Třeba Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích vzdělává studenty v oboru ochrany obyvatelstva před použitím nebezpečných chemických látek. A protože tito studenti často nacházejí uplatnění právě v armádě, škola jim cvičení u aktivních záloh už několik měsíců uznává jako možnost, jak absolvovat 12týdenní praxi.

Kromě toho je podpoře záložníků z řad studentů otevřená také Vysoká škola ekonomická (VŠE). Nejde ale o stejný přístup jako v případě Fakulty sociální věd či Jihočeské univerzity. Podle mluvčí Věry Koukalové je škola připravená řešit „případné individuální žádosti“.

Kateřina Gruntová, Iveta Vávrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme