Jako „nebezpečně fascinující, hrůzně a sladce nekonečnou“ charakterizoval operu po uvedení v roce 1865 filozof Friedrich Nietzsche. Tristan a Isolda dosahuje velké výrazové intenzity.
Dirigentka Alena Hron dohlédne 29. února na to, aby Symfonický orchestr Českého rozhlasu doprovodil bulharskou virtuosku Dianu Chaushevu. V premiéře zazní
dílo Jany Vöröšové Chlapeček a Dálka.
V pondělí 29. ledna rozezní pražské Rudolfinum Dvořákova Polednice a Fibichův melodram Vodník, v druhé části večera pak trojice symfonických básní Bedřicha Smetany. Diriguje Robert Jindra.
„V rozhlasové hře se vlastně zpronevěřujete scenáristice, kterou jste se naučil. Na druhou stranu je to hrozně vzrušující, protože si můžete spoustu nových věcí vyzkoušet,“ říká Jarchovský.
Symfonický orchestr Českého rozhlasu zahraje premiéru zhudebněných erotických textů Šimona Vosečka. Večerem provází hostující dirigent Robert Jindra a hlasy Jany Kurucové a Daniela Luis de Vincenta.
Proč se vyplatí na pražské Letné zvednout hlavu? Kde se v Liberci vzala vila tvaru zaoceánské lodě? Může být továrna na punčochy uměleckým dílem? Jak vypadá spojení valašského folklóru a brutalismu?
Chyť toho králíka je první román bosenské spisovatelky Lany Bastašićové. Vypráví příběh dvou žen, které prožily válku v bývalé Jugoslávii, každá si ji ale pamatuje jinak.
Orchestr oslaví narozeniny Českého rozhlasu open-air koncertem v Riegrových sadech, kde nabídne nejchytlavější rockové hity kapel Pink Floyd, Queen, U2, AC/DC, Deep Purple nebo Led Zeppelin.
Máj, Kytice, Staré pověsti české, Povídky malostranské nebo Prokletí básníci. Čtenářský deník na Vltavě teď nabízí četbu z klasické světové i české literatury.
Pod taktovkou hostujícího dirigenta Roberta Jindry se představí špičkový francouzský klavírista Jean-Efflam Bavouzet, který přednese sólo v Koncertu G od Maurice Ravela.
Dílo Györgye Ligetiho rozezní pražské Rudolfinum 13. února. Pod taktovkou šéfdirigenta Petra Popelky doprovodí Symfonický orchestr Českého rozhlasu houslistka Patricia Kopatchinskaja.
Benjamin Grosvenor, jeden z nejtalentovanějších britských klavíristů, vystoupí 30. ledna v Praze. Se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu zahraje dílo Benjamina Brittena a Williama Waltona.
Český rozhlas, jeho celoplošné i regionální stanice připravily bohatý vánoční a silvestrovský program. Nebude chybět ani rekapitulace klíčových momentů roku 2022 a zásadních změn v roce nadcházejícím.
Koncert, na kterém uslyšíte mimo jiné skladbu oceněnou Oscarem, přichystal Symfonický orchestr Českého rozhlasu (SOČR). Přímý přenos koncertu vysílá ČRo Vltava, záznam nabídne ČRo D-dur.
Zahrají baladu Šumařovo dítě od Leoše Janáčka, 5. symfonii e moll Petra Iljiče Čajkovského a 4. klavírní koncert d moll Antona Rubinsteina. Přímý přenos koncertu nabídne Vltava a záznam stanice D-dur.
Dvě české učebnice bojují o prestižní evropskou cenu BELMA. Ta s názvem Soudobé dějiny třeba vede žáky k zamyšlení nad volbami lidí, kteří patřili v Československu k národnostní menšině.
„Snažíme se lidem dávat čím dál více najevo, že Vltava není jenom stanice klasické hudby. Ona tu nálepku pořád trochu má. Kdo si ji ale zapne, zjistí, že tomu tak vůbec není,“ říká Jaroslava Haladová.
Padesátiletou historii Českého rozhlasu Vltava si můžete připomenout v pětidílném rozhlasovém seriálu, který se věnuje klíčovým historickým počinům, milníkům a osobnostem stanice.
Kdo se osobně nedostane na Střelecký ostrov, může v neděli od 16 hodin ladit Český rozhlas Vltavu. Stanice koncert odvysílá živě, streamovat ho bude také staniční web a sociální sítě.
„Celkové náklady na energie, na výrobu vzrostly zhruba o třetinu, zatímco grantové zdroje jsou dnes na úrovni roku 2020. To nestačí,“ shrnuje předsedkyně Asociace nezávislých divadel.
Události na Ukrajině a jejich ekonomické dopady zvýšily zájem obyvatel o zpravodajsko-informační servis veřejnoprávního rozhlasu, což se projevilo na rostoucí poslechovosti všech hlavních stanic.