Jedná se o úsporu zhruba 17 zaměstnanců. „Odhadujeme, že tady bude pracovat šest až sedm lidí,“ uvádí předseda představenstva firmy Kooprodukt Petr Pokorný. V práci jim pomůže moderní technologie.
„Měla jsem nachystaná telata na prodej, ale kupci mi odřekli, protože mají strach, že by si něco mohli přivléci, i když nákaza u nás vůbec není,“ popisuje komplikace se slintavkou farmářka Svobodová.
Kromě Maďarska se slintavka a kulhavka v uplynulých týdnech objevila také na několika místech na Slovensku. Česko kvůli tomu přijalo různá opatření ve snaze zabránit zavlečení nemoci.
Příznaky jsou mírná horečka s puchýři na nohou, rukou a v ústech. Lidé se v minulosti nakazili přímým kontaktem s infikovanými zvířaty. Nemoc se ale nepřenáší konzumací potravin, vysvětluje lékař.
Auta musejí u vjezdu do kravína ve Šlapanicích projíždět přes dezinfekční koberec. Týká se to úplně všech vozidel – osobních, nákladních i traktorů, které vjíždí do areálu anebo z něj vyjíždí.
Preventivní kroky podnikají také v hodonínské zoo či ve vyškovském zooparku. „Uvidíme, jak se to bude vyvíjet,“ řekla ředitelka zooparku Dagmar Nepeřená.
Nigerijští pastevci ze severu země čelí v posledních letech problémům způsobeným klimatickými změnami. Aby dobytek zachránili, stěhují se na jiná místa včetně hlavního města, kde komplikují dopravu.
Rozpadající se verandy a zarostlé oblouky jsou symbolem kolabujícího trhu s bydlením. Čínská vláda omezila podporu podobných projektů poté, co se začala obávat nejisté finanční situace na trhu.
Je pochopitelné, že některé části světové populace potřebují snížit spotřebu masa. Ale zakazovat jíst maso podvyživeným dětem by byl zločin," říká kolumbijský ekolog.
Novináři se vydávali za farmáře a jatkám nabízeli nemocnou krávu, ležící a léčenou antibiotiky, tedy přesně takovou, kterou jatka podle unijních nařízení nesmějí převzít a zpracovat.
Sucho a vysoké teploty čím dál víc trápí jihočeské zemědělce. Pokud nebude dostatečně pršet, mohou v regionu klesnout počty hospodářských zvířat, protože nebude možné zajistit jim zásoby píce na zimu.
Do Kataru ve středu letecky doputovala první zásilka krav, které mají zemi pomoct překonat embargo. To zapříčinilo, že země nyní čelí nedostatku mléka.
Letošní suché léto se projevilo i na krmivu pro dobytek, což ovlivní zemědělce i příští rok. Někteří zaseli obilí s tím, že ho budou příští rok sklízet ještě zelené právě na krmivo. To se projeví na jejich výdělku.
Na hřebenech Krkonoš se v těchto dnech začínají opět objevovat stáda dobytka, především ovcí. Pomáhají spásat trávu a uchovávat tak pestrost krkonošských luk. V nejvyšších českých horách jich letos bude až dva tisíce.
Největší asociace brazilských supermarketů, která sdružuje přibližně 2800 členů, se zavázala, že nebude prodávat hovězí maso pocházející z oblastí, kde dochází k ilegálnímu kácení pralesa.
Útok na náboženské svobody, hygienické opatření, nebo ochrana práv zvířat? To je kontroverze, kterou vyvolal polský ústavní soud, když tento týden rozhodl, že rituální porážka dobytka podle židovských a muslimských předpisů je v rozporu se zákonem a zakázal ji. V zemi, kde nacisté vyvraždili skoro tři milióny polských Židů, to vyvolalo prudkou reakci.
Na dvě stejné krávy mohou jít rozdílné dotace. Zaleží na tom, jestli krávu farmář jenom dojí nebo ji chová pro maso. Právě kvůli tomu dnes ministr zemědělství předloží vládě návrh na nové rozdělení 900 milionů korun – dotace, která byla doposud určená jenom chovatelům krav na mléko.
Zhruba dva tisíce lidí ve třech obcích na Šternbersku jsou téměř dva týdny bez pitné vody. Ze svého nepohodlí viní bobry žijící na řece Bystřici, příčin je ale více. Návrat k čisté vodě potrvá dny až týdny.