„Írán informoval Mezinárodní agenturu pro atomovou energii, že začal obohacovat uran na 60 procent ve Fordo,“ uvedla íránská agentura ISNA s tím, že jde o „silnou reakci“ na poslední rezoluci agentur.
Podle íránských médií má nová střela vysokou přesnost a je schopná překonat systémy protiraketové obrany. Podle agentury AP ale tuto informaci nelze spolehlivě ověřit.
„V zájmu Izraele do určité míry je, aby situace eskalovala a udělalo to z Íránu darebácký stát, se kterým se nedá jednat,“ říká v rozhovoru pro iROZHLAS.cz bezpečnostní analytik Josef Kraus.
„Pokud budeme vycházet z toho, jak pingpongový systém mezi Íránem a Izraelem fungoval do dnešních dnů, lze očekávat, že k odvetě dojde. Může se jednat o útok na izraelský cíl kdekoliv v zahraničí.“
Mluvčí amerického ministerstva zahraničí ve čtvrtek řekl, že USA odsuzují „nelegální činnost Íránu“ v Hormuzském průlivu a vyzývají Teherán, aby zadržený tanker a jeho posádku okamžitě propustil.
Írán také bude každých 60 dnů odstupovat od dalších závazků obsažených ve smlouvě, pokud její další signatáři nepodniknou takové kroky, které by ho ochránily před dopady amerických sankcí.
„Omlouvám se vám za všechny chyby… v uplynulých letech během mého působení ve funkci ministra zahraničí… děkuji íránskému národu i jeho představitelům,“ napsal Zaríf na svém účtu.
Lidé přišli na shromáždění v mnoha městech často s portréty revolučního vůdce Rúholláha Chomejního. „K úžasu Ameriky dospěla revoluce do svého 40. roku,“ stálo na jednom z transparentů.
Donald Trump v uplynulém týdnu obnovil hospodářské sankce vůči Íránu. Novinář Abdar Rašíd v komentáři na serveru saúdské televizní stanice Al-Arabíja je označuje za „dosud nejnebezpečnější“.
Jednostranné odstoupení Spojených států od vídeňské dohody o íránském jaderném programu z roku 2015 a obnovení zrušených sankcí zavedly Írán do akutní hospodářské krize.
Americký prezident Donald Trump v pondělí podepsal exekutivní příkaz k obnovení protiíránských sankcí, který navazuje na jeho květnové rozhodnutí o vypovězení jaderné smlouvy s Íránem.
Nejvyšší íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí ve středu představil sedm bodů, jimiž Teherán podmiňuje dodržení jaderné dohody poté, co od ní odstoupily Spojené státy.
Republikánská administrativa Donalda Trumpa připravila velkolepý náhradní plán, jak Spojené státy naloží s íránskou hrozbou po odstoupení od jaderné dohody. Na americký vzkaz už reagoval Írán.
Budou-li zájmy Íránu zachovány, Teherán se bude dohodou o íránském jaderném programu z roku 2015 nadále řídit, zopakoval v neděli podle agentury Reuters íránský prezident Hasan Rúhání.
Prezidenti Turecka a Ruska Recep Tayyip Erdogan a Vladimir Putin považují rozhodnutí Spojených států odstoupit od mezinárodní jaderné dohody s Íránem za chybné.
USA zruší licence na prodej dopravních letounů firem Airbus a Boeing do Íránu. Uvedl to v úterý americký ministr financí Steven Mnuchin v reakci na odstoupení USA od jaderné smlouvy s Íránem.
Správný krok, nebo zásadní chyba? Touto otázkou se ve středu zabývají světová média v souvislosti s oznámením Donalda Trumpa, že se Spojené státy stahují z jaderné dohody s Íránem.
Bezpečnostní poradce amerického prezidenta Michael Bolton v úterý nevyloučil, že Írán postihne ještě více sankcí, než kolik jich bylo před jadernou dohodou z roku 2015. Je to zcela bezpečně možné.
Írán bude dodržovat jadernou dohodu z roku 2015 i poté, co od ní odstoupily USA. Řekl to v přímém televizním přenosu íránský prezident Rúhání, který se vyjádřil krátce po vystoupení Trumpa.