Potenciální dohoda by podle listu Financial Times znamenala nejvýznamnější deeskalaci války od začátku roku 2022, kdy ruský prezident Vladimir Putin nařídil rozsáhlou invazi do sousední země.
Oxid uhličitý by se primárně izoloval ze vzduchu, poté by se proměnil do kapalného stavu a následně uložil do skulin v podzemí například v místech, odkud se již dříve těžila ropa či zemní plyn.
Ceny elektřiny a plynu půjdou dál dolů. Podle Jiřího Matouška tak budou dodavatelé časem schopni nabídnout ještě příznivější ceny, než jaké si účtují letos na podzim.
„Korporace mají závazky k přechodu na elektřinu z obnovitelných zdrojů. Ve chvíli, kdy jim česká energetika nenabídne zelenou elektřinu nabídkou, se budou dívat na jiné trhy,“ říká Martin Sedlák.
Podle autorů studie má Česko k přechodu na uhlíkovou neutralitu horší výchozí pozici ve srovnání s jinými evropskými státy. Do roku 2030 by měly investice dosáhnout 1,2 bilionu korun.
„Všechny velké tepelné i vodní elektrárny byly poškozeny,“ popsal šéf společnosti Ukrenergo. A nejde jen o velká zařízení. Ruské útoky poškodily více než 50 procent celé energetické infrastruktury.
Podvodníci zneužívají nárůstu zájmu o solární elektrárny. Nabízejí nereálnou návratnost nebo vyhrožují odpojením od odběru. Upozornila na to poradenská společnost EGÚ Brno.
Česko se před třemi lety přihlásilo k programu Zelená energie. Ale při pohledu na české výsledky lze označit Green Deal za pouhou hračku politiků, případně nástroj energetiků na čerpání dotací.
„Nervozita se zvýšila, to je nepochybné, po těch útocích a poté, co začaly výpadky proudu. Vyřazeno je 30 procent kapacity elektráren, to bude znamenat velké problémy,“ říká po návratu z Ukrajiny.
Případná transformace skupiny ČEZ počítá s přizpůsobením struktury skupiny dvěma směrům, které si vytyčila při Vizi 2030 Čistá energie zítřka, a zároveň požadavkům bank, které skupinu ČEZ financují.
Kde se vzal nápad na převzetí klíčových elektráren v Česku? Proč chce vláda rozdělit polostátní firmu ČEZ? A jak to všechno pomůže lidem, kteří už teď nemají na elektřinu?
Protestující aktivisté přerušili jednání na téměř hodinu. Už před začátkem jednání se na místo dostavila aktivistka převlečená za uhlí. Protest byl proti možnému prodeji elektrárny Počerady.
Nejlidnatější africká země Nigérie má zájem o českou pomoc v energetice. Neustále se totiž potýká s výpadky proudu. Plánuje proto vybudovat síť elektráren a chce k tomu využít znalosti českých podniků. Delegaci českého ministerstva zahraničí to řekl nigerijský ministr energetiky a hospodářských resortů Babatunde Raji Fashola.
Slovenské elektrárny možná skončí v rukou české firmy. O nákupu většinového podílu začal jednat Energetický a průmyslový holding (EPH) s italskou společností Enel. Ta ve Slovenských elektrárnách vlastní dvě třetiny akcií.
Více škodlivin v ovzduší, vše v rámci předpisů. Taková je od začátku roku situace v Elektrárnách Opatovice. Společnost totiž začala používat místo černého hnědé uhlí. To obsahuje více síry. Ve vzduchu tak přibyde oxidu síry.
Energetická společnost ČEZ se o další krok přiblížila k prodeji své elektrárny Dětmarovice. Na 18. prosince totiž svolala mimořádnou valnou hromadu, která se bude právě elektrárnou zabývat.
Energetická společnost ČEZ zvažuje prodej uhelných elektráren Počerady a Chvaletice. Podle vyjádření firmy je hlavním důvodem nejistota dodávek uhlí od roku 2013 kvůli vleklým jednáním s dodavatelem paliva společností Czech Coal.
Mezi roky 2018 a 2022 by měl skončit provoz všech německých atomových reaktorů. S definitivním plánem na utlumení výroby elektřiny z jádra předstoupí kabinet kancléřky Angely Merkelové až v červnu. Už teď ale unikají na veřejnost první podrobnosti tohoto plánu. A jako vždy vyvolávají emoce.
Ekologům se nelíbí záměr elektrárenských společností odpojovat solární a větrné elektrárny ze sítě. Dnes proto vyzvou k odvolání představenstva společnosti ČEPS, která má rozvody elektřiny v zemi na starosti.
2:28
|Igor Maňour, Jaroslav Skalický, Martin Hromádka|Ekonomika
Česko by se v létě příštího roku mohlo ponořit do tmy. Podle společnosti ČEPS kolaps energetické přenosové soustavy hrozí v případě, že bude dodávat elektřinu velká část slunečních elektráren, které už získaly souhlas s připojením do sítě.