Česká skupina EPH jedná o koupi většinového podílu ve Slovenských elektrárnách
Slovenské elektrárny možná skončí v rukou české firmy. O nákupu většinového podílu začal jednat Energetický a průmyslový holding (EPH) s italskou společností Enel. Ta ve Slovenských elektrárnách vlastní dvě třetiny akcií.
Enel chce prodejem podílu ve Slovenských elektrárnách řešit svoje ekonomické problémy. Italská firma jen v minulém roce zaznamenala pokles čistého zisku o více než 80 procent. Peníze z prodeje majetku chce proto použít hlavně ke snížení zadluženosti o pět miliard eur.
Zájem o koupi Slovenských elektráren projevilo hned několik společností. Mezi zájemci byl i ČEZ, který ale nakonec oznámil, že nabídku na odkup podílu nepodá. Další uchazeči jsou ze Slovenska, Maďarska nebo z Číny. Energetický a průmyslový holding podal závaznou nabídku už před časem.
„EPH se o podíl ve Slovenských elektrárnách zajímá už dlouho. Na jaře tohoto roku jsme podali závaznou nabídku v tendru tak, jak byl vyhlášen italskou společností Enel. Teď tedy začíná několikadenní nebo přesně možná několikatýdenní období, kdy obě strany budou vyjednávat o podmínkách možného obchodu,“ potvrzuje mluvčí EPH Daniel Častvaj.
Česká skupina EPH by mohla získat dvoutřetinový podíl ve Slovenských elektrárnách. Více zjišťovala Zuzana Švejdová z ekonomické redakce
Energetický a průmyslový holding je dnes významným hráčem jak v Česku, tak i na Slovensku. Ve výrobě elektrické energie je číslem dvě - hned po Skupině ČEZ. Ale třeba v dodávkách tepelné energie je na prvním místě.
Slovenský trh firma už dobře zná – působí tam jak v plynárenství, tak i v elektroenergetice. Podle analytika poradenské společnosti Ena Jiřího Gavora má ale odkup podílu ve Slovenských elektrárnách dvě strany.
„Pozitivum jednoznačně je část aktiv, Slovenské elektrárny jsou mimořádně zajímavé - to jsou zejména vodní elektrárny. Problematická je především Jaderná elektrárna Mochovce, a koneckonců problematický je i ten zbytek uhelné energetiky, který ještě na Slovensku dožívá a který dožívá jenom díky vládním subvencím,“ upozorňuje Gavor.
Komplikací v prodeji by mohl být postoj slovenské vlády, která vlastní zbývajících 34 procent. Už dříve dala najevo, že by se v rámci prodeje podílu mohla pokusit získat nad slovenským podnikem většinovou kontrolu.