ONLINE: Jedná se o zastavení útoků na energetická zařízení, píše Financial Times. Moskva to popřela

Ukrajina a Rusko vedou předběžné rozhovory o zastavení vzájemných úderů na energetickou infrastrukturu, napsal list Financial Times s odvoláním na své nejmenované zdroje. Potenciální dohoda by podle listu znamenala nejvýznamnější deeskalaci války od začátku roku 2022, kdy ruský prezident Vladimir Putin nařídil rozsáhlou invazi do sousední země. Kreml ve středu informace listu Financial Times popřel.

Sledujeme online Kyjev/Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zaměstnanci pracují v tepelné elektrárně na Ukrajině (fotografie z 12. dubna 2024)

Zaměstnanci pracují v tepelné elektrárně na Ukrajině (fotografie z 12. dubna 2024) | Foto: Valentyn Ogirenko | Zdroj: Reuters

Kyjev se snaží obnovit jednání zprostředkovaná Katarem, která se v srpnu přiblížila dohodě, než je zmařila ukrajinská invaze do Kurské oblasti, píše deník s odvoláním na zdroje, mezi nimiž jsou podle něj i vysoce postavení ukrajinští představitelé.

2:31

S odminováním Ukrajiny bude pomáhat systém, na který se složili Češi a Slováci. Už je u Charkova

Číst článek

Jeden z nich přitom uvedl, že obě země v posledních týdnech snížily četnost vzájemných útoků na energetickou infrastrukturu v rámci neformální dohody, ke které dospěly jejich zpravodajské služby.

Podle bývalého vysoce postaveného činitele v Kremlu, jenž je o jednáních informován, je však nepravděpodobné, že by ruský prezident Vladimir Putin přistoupil na dohodu, dokud ruská armáda nevypudí ukrajinské jednotky z Kurské oblasti, kde Ukrajinci stále kontrolují asi 600 kilometrů čtverečních ruského území, napsal deník.

Kyjev zároveň hodlá nadále útočit na ruské ropné rafinerie a další podobná zařízení, aby tak tlačil na Moskvu ve snaze přimět ji k rozhovorům, uvedl ukrajinský činitel. Ukrajina podle něj nemá moc jiných „pák“, aby Rusy přiměla k vyjednávání.

V minulosti přitom ztroskotaly i jiné pokusy o zprostředkování dohody, píše list a dodává, že podle čtyř ukrajinských představitelů Kyjev a Moskva loni na podzim dospěly k „tiché dohodě“ o neútočení na svá energetická zařízení.

Rusko dostalo od KLDR výzbroj až za 5,5 miliardy dolarů. Podpora zahrnuje granáty i rakety

Číst článek

Rusko v tehdejší zimě upustilo od rozsáhlých útoků, jaké podnikalo proti ukrajinské energetické infrastruktuře v zimě na přelomu let 2022 až 2023, uvedli dva ukrajinští představitelé a zdroj z Washingtonu.

To mělo podle zmíněných zdrojů připravit půdu pro formální dohodu. Ukrajina nicméně letos v únoru a březnu obnovila útoky svých dronů na ruská ropná zařízení ve snaze zvýšit tlak na Moskvu po své nevydařené protiofenzivě z roku 2023, píše Financial Times. Rusko poté podle něj situaci eskalovalo a začalo opět rozsáhle útočit na ukrajinské elektrárny.

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov ve středu informace Financial Times popřel. Prohlásil, že existuje množství zpráv, které podle něj „nemají nic společného s realitou“. Kyjev se oficiálně k článku nevyjádřil.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme