Entomologický výzkum v lese Ščúrnica v Bílých Karpatech potvrdil domněnky, že se skutečně jedná o prales, který se stovky let téměř nezměnil. Vědci také objevili vzácné druhy hmyzu.
Po kůrovcové těžbě se na pasekách objevují kriticky desítky chráněných živočichů a rostlin. Biologové to zjistili při monitoringu na pětačtyřiceti lokalitách v jižních Čechách.
Najít štěnici nebývá jednoduché. Nasát se přijde v noci a přes den zůstane zalezlá. Proto ji buď musíme překvapit za tmy, anebo lépe jít po jejích stopách za denního světla.
Prospívá mu, že město některé části parků neseče tak často a vznikají tím pro čmeláka ideální podmínky. Informoval o tom ve středu Jiří Řehounek z ekologického sdružení Calla.
Hmyz. Živočišný druh klíčový pro život na zemi. Odborníci ale roky upozorňují na to, že pomalu vymírá. Co za to může? A jak dlouho by lidstvo přežilo, kdyby zmizel?
V Česku v minulosti jasoň úplně vyhynul. Na Moravě se ho podařilo navrátit v okolí Štramberka. Podle ochranářů bude mít opětovné vysazení tohoto motýla vliv i na další živočichy a rostliny.
Pro Američany je to velká atrakce, které se ostatně ani nejde vyhnout. Někteří tyto neškodné cikády odhánějí, jak mohou, jiní se s nimi fotí, nebo je dokonce konzumují.
Jaroměř je jedním z měst, které se rozhodlo přehodnotit, jakým způsobem se stará o městskou zeleň. Společně s odborníky vytipovali místa, na kterých by mohly vzniknout květnaté louky.
„Pěstujeme dřeviny, které poměrně rychle rostou, lesnicky se s nimi dobře pracuje, ale jsou to pyrofyty, které oheň aktivně podporují. Tím pádem si zaděláváme na problém úplně sami,“ říká Lukáš Čížek.
Americký stát Nevada, jehož je Las Vegas součástí, za první polovinu letošního roku stačil zažít více deště, než je roční průměr. Uvádí to CNN s odkazem na Národní úřad pro oceán a atmosféru.
Své pokusy badatelé podnikli v malajsijské části Bornea. Šlo vždy o několikaměsíční expedice, při nichž pozorovali, co se v přírodě změní, když ubudou termiti.
Díla Libora Vojkůvky jsou vystavovaná v mnoha světových galeriích a jsou vysoce ceněná. Nedílnou součástí jeho života bylo cestování. Za svůj život navštívil přes 100 zemí světa.
Německý vědec a fanoušek Rolling Stones pojmenoval jednotlivé druhy nově objevené čeledi vyhynulých pošvatek po členech nestárnoucí britské rockové kapely.
Do inaugurace Donalda Trumpa zbývá jediný den, americký biolog a entomolog Vazrick Nazari mu ale prokázal čest už nyní. Nový druh můry pojmenoval právě po budoucím americkém prezidentovi. Neopalpa donaldtrumpi má prý „stejné vlasy“.
V Olomouci je k vidění největší brouk na světě. Živého samečka titána obrovského mohou v těchto dnech pozorovat studenti i veřejnost na katedře ekologie olomoucké přírodovědecké fakulty. Vědci ho přivezli z deštného pralesa ve Francouzské Guyaně.
V Otrokovicích dnes ukazovali nejzajímavější brouky, motýly a pavouky z celého světa. Na Mezinárodním entomologickém dnu představila stovka sběratelů několik desítek tisíc exemplářů. Součástí byla i ochutnávka hmyzu, hlavně pak moučných červů a cvrčků.
Entomologický ústav Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích slaví dvacet let. Během té doby si jihočeští entomologové dokázali vydobýt uznání nejen v Česku, ale i v zahraničí. Výsledkem dvacetileté práce je i česká výzkumná stanice na Papui-Nové Guinei.
Debaty a otevřené spory ekologů s vedením Národního parku Šumava o kůrovci se stupňují. Z pohledu entomologů je na vině místní rozsáhlé kalamity především plošná výsadba stromů stejného stáří, která škůdcům nabízí potravu doslova ve velkém.
Pohodový život a vědomí, že se jedinec může spolehnout na pomoc svého společenství, může mít za následek určitou „změkčilost“. A neplatí to jen pro člověka, ale také pro pavouky.
Jihočeský entomolog Petr Švácha je z Indie doma. Vědec, kterého tamní úřady obvinily spolu s jeho kolegou Emilem Kučerou z nelegálního sběru hmyzu, strávil v Indii nedobrovolně půl roku.
|Martin Hromádka, Adéla Havránková, Miroslav Panuška|Zprávy z domova
Český entomolog Emil Kučera uprchl z Indie do České republiky. Indický soud mu v září uložil za údajně nezákonný sběr brouků nepodmíněný tříletý trest vězení a začátkem listopadu se mělo konat odvolací jednání.
Soud v indickém Dárdžilingu uznal české entomology Petra Šváchu a Emila Kučeru vinnými z nezákonného sběru brouků ke komerčním účelům v plném rozsahu obžaloby. Rozsudek o výši trestu vynese ve středu. Vědcům hrozí tři až sedm let vězení.
Rozsudek nad českými vědci obviněnými v Indii ze zakázaného sbírání hmyzu budeme znát v pondělí ve dvě hodiny odpoledne indického času. Podle českého velvyslance v Dillí Hynka Kmoníčka je verdikt soudu v Dárdžilingu ze včerejška v nepálštině a je tak dlouhý, že vypadá jako kniha. Proto ho prý písařka nestačila dopsat.
Čeští vědci jsou v Indii znovu před soudem. V Dárdžilingu dnes bude pokračovat proces s entomology Petrem Šváchou a Emilem Kučerou, které indické úřady viní z toho, že sbírali hmyz v přírodní rezervaci, údajně ke komerčním účelům. Češi to odmítají s tím, že do národního parku vůbec nevstoupili. Zatím není zřejmé, jestli padne konečné rozhodnutí.
Čeští vědci, kteří čelí v Indii obvinění z nelegálního sběru hmyzu, by se dnes měli konečně dozvědět verdikt soudu. Podle indických úřadů oba entomologové sbírali hmyz pro komerční účely a ničili biotop rezervace. Češi to odmítají s tím, že do národního parku vůbec nevstoupili.