Vláda podle očekávání přestála i třetí hlasování o nedůvěře. Poslanci před ním debatovali přes 31 hodin

Už ve středu v podvečer si poslanci odhlasovali, že budou moci v případě potřeby prodloužit schůzi i přes půlnoc na čtvrtek. Vzhledem ke sněmovní většině vládního tábora bylo ale v podstatě jisté, že ani nynější třetí opoziční pokus o svržení kabinetu nebude úspěšný. Počet poslanců přihlášených do rozpravy klesl před půlnocí na osm, někteří se během večera odhlásili.

Praha (Aktualizováno: 6:11 19. 10. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš při jednání Poslanecké sněmovny ČR

Vláda podle očekávání přestála další hlasování o nedůvěře. Poslanci debatovali přes 31 hodin (archivní foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Debata nakonec zabrala dva jednací dny. Trvala celkově více než 31 hodin. Aby kabinet padl, muselo by pro vyslovení nedůvěry hlasovat nejméně 101 poslanců, tedy nadpoloviční většina všech zákonodárců. Pro nedůvěru zvedlo dnes ruku 85 poslanců opozičních ANO a SPD. Proti návrhu bylo 96 poslanců koalice. Zbylých 19 poslanců nebylo přítomných. Hnutí ANO chyběli při hlasování tři zákonodárci, stejně jako hnutí SPD. Z poslanců vládních stran jich v sálu nebylo 12, chyběl také nezařazený Ivo Vondrák (dříve ANO).

Rozprava se ve večerních hodinách stočila ke sporům o armádní nákupy a k pořízení amerických nadzvukových vojenských letounů F-35. K hlasování se poslanci dostali až zhruba půl hodiny po půlnoci.

ANO má dostatek podpisů na hlasování o nedůvěře vládě. Vadí jim Rakušanův šifrovaný telefon

Číst článek

Debata při posledním pokusu vyslovit nedůvěru vládě, který se uskutečnil letos v lednu, trvala víc než 25 hodin.

O nákupu F-35 se zmínil ve večerním víc než dvouhodinovém projevu předseda ANO Andrej Babiš. „No a vy si chcete koupit ty F-35. Jasně, to je 400miliardová vstupenka do Bílého domu za peníze nás všech. Do toho oválu. Já tomu rozumím,“ prohlásil. Navrhoval mimo jiné, aby Česko místo toho nakoupilo protiraketový systém Iron Dome, jaký funguje v Izraeli. Zdůvodňoval to tím, že NATO je obranný pakt, nikoli útočný.

Nákup F-35 kritizoval i předseda kontrolního výboru Radovan Vích (SPD). Uvedl, že tato transakce vyjde poplatníky na 400 až 500 miliard korun. Přitom za tuto částku by šlo kompletně zmodernizovat celou armádu, včetně doplnění skladů potřebnou výzbrojí, technikou a materiálem, které současná vláda odvezla na Ukrajinu,“ řekl mimo jiné.

Na Babišovo vystoupení reagovala ministryně obrany Jana Černochová (ODS). F-35 je ochrana naší země a našeho vzdušného prostoru,“ řekla. Informovala, že pronájem gripenů, které slouží v české armádě nyní, bude pokračovat i po roce 2029. Armáda by je měla využívat do roku 2035, kdy jim skončí životní cyklus.

‚Není to reálná kauza.‘ Prezident nevidí důvody k odvolání Rakušana i k hlasování o nedůvěře vládě

Číst článek

Nákupu F-35 se zastal i ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Uvedl mimo jiné, že švédské gripeny používá v Evropě kromě Česka a Švédska jen Maďarsko, zatímco třeba Švýcarsko si chce koupit také F-35. Ptal se, zda jsou v tomto případě Švýcaři pitomí“. Dali jsme na doporučení české armády, akorát vy máte nějaký problém, řekl opozici.

Víchovi se nelíbil ani plánovaný pronájem budovy Tokovo pro účely ministerstva obrany. Dosud v této budově sídlil Nejvyšší kontrolní úřad. Ministerstvo potřebuje zrekonstruovat jednu ze svých budov a hledá dočasné náhradní prostory. Vích poukazoval na to, že ministerstvo by mělo platit za pronájem ročně 66,3 milionu korun, zatímco NKÚ dosud platil od 17 do 19,4 milionu korun.

Černochová uvedla, že žádná smlouva o pronájmu uzavřená není. Argumentovala tím, že NKÚ si nepotřeboval pronajmout celou budovu, zatímco ministerstvo bude potřebovat umístit téměř 900 svých zaměstnanců. Bude navíc muset nechat stavebně upravit řadu prostor kvůli bezpečnostním důvodům.

Rakušanův šifrovaný telefon

Politici ANO vyvolali hlasování o nedůvěře proto, že předseda STAN a ministr vnitra Vít Rakušan měl mobilní telefon se stejnou šifrovací aplikací, jakou používali lidé spojovaní s korupční kauzou Dozimetr. Předseda pirátských poslanců Jakub Michálek záležitost označil za třešničku na dortu.

Současně víme všichni, že stínová ministryně vnitra Jana Mračková Vildumetzová (ANO) se s jednou z hlavních postav z Dozimetru paktuje,“ poznamenal. Pozastavoval se nad tím, že Mračková Vildumetzová stínovou ministryní nadále zůstává.

32:32

Fiala: Upravovat už budeme maximálně spotřební daně, třeba z tichého vína. Ostatní už ne

Číst článek

O spojení političky ANO s Dozimetrem se zmiňovali už v úterý i další koaliční politici. Například premiér Fiala se ptal na to, zda si ANO před vyvoláním hlasováním o nedůvěře kabinetu raději nechce vyřešit problém ve vlastní stínové vládě.

Rovněž podle předsedy Pirátů a ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše má hnutí ANO co vysvětlovat, a to v souvislosti se vztahy Mračkové Vildumetzové se stíhaným podnikatelem Zakaríou Nemrahem. Byla to ostatně i stínová ministryně vnitra paní Vildumetzová, která juchala s kmotrem z Dozimetru na svatbě, nechala se od něj obdarovávat ve sněmovní kampani, což stále neobjasnila, a dneska se nově ukazuje, že dokonce bydlela ve vile jedné partnerky toho z hlavních podezřelých,“ uvedl Bartoš.

Mračková Vildumetzová se vůči spojování svého jména s Dozimetrem ohrazovala a místopředseda Sněmovny a stínový premiér ANO Karel Havlíček označil toto spojování za drzost. Podle něho se provinila tím, že jednoho z těch aktérů znala přes svého manžela, v té době vysokého funkcionáře ODS“, a připomněl její rezignaci z vedení dolní komory loni v září.

nel, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme