Exekucí vloni opět ubylo. Soudy jich zahájily 714 tisíc
Exekutoři v Česku zasahovali vloni mnohem méně než o rok dříve. Podle dnes vydaných údajů Exekutorské komory soudy nařídily 714 tisíc exekucí, což je oproti předloňskému roku pokles o 13 procent. Nejméně jich bylo ve Zlínském kraji a na Vysočině, nejvíc naopak v Praze.
Počet exekucí se podle Exekutorské komory neustále snižuje od roku 2011. Může za to zlepšující se ekonomická a sociální situace v regionech nebo pokles nezaměstnanosti.
„Základní příčinou je osvěta. Lidé si stále častěji uvědomují, že pokud se zaváží k nějakému dluhu nebo úvazku a nebudou ho hradit, tak následky mohou být v dlouhodobém horizontu negativní. Další příčinou je například také snížení odměn advokátů v nalézacím a exekučním řízení,“ říká mluvčí komory Petra Báčová.
Že počet exekucí klesá, je podle ní výborná zpráva. Jan Černý z organizace Člověk v tísni ale takové nadšení nesdílí. Podle něj totiž statistika Exekutorské komory nevypovídá vůbec o ničem.
„Ohrožené skupiny jsou na tom vlastně pořád stejně. Trochu se změnil vymáhací model, takže se v absolutních částkách dlužníkům jakoby ulevilo, ale pro ty nejchudší a nejzadluženější rodiny žádný instrument není,“ upozorňuje Černý.
Poradna při finanční tísni se nejčastěji setkává s tím, že člověk, který čelí hrozbě zabavení majetku, nemá dostatek znalostí v oblasti osobních financí.
V Česku ubývá exekucí. Radiožurnál se tématu věnoval s Jiřím Proškem z Exekutorské komory a Danielem Hůle ze společnosti Člověk v tísni
„Nevedou si domácí rozpočty, nemají přehled o příjmech, o výdajích, nedokážou si představit, kolik jim zbude na konci měsíce. A výsledkem může být černá díra v rozpočtu,“ popisuje ředitel poradny David Šmejkal.
Nejvíce proto podle něj pomáhá finanční vzdělávání už na základní škole. „Bude trvat ještě dlouho, než stávající žáci na základních a středních školách, kteří dostávají první informace o finanční gramotnosti, vyrostou. Ti, co jsou již teď dospělí, měli pramalou šanci se o základech finančního vzdělání dozvědět. Proto se bohužel musí učit svými chybami,“ dodává Šmejkal.
Exekutoři v průměru vymáhají částku 80 tisíc korun. Mezi nejčastější důvody exekuce patří například nezaplacené výživné, nájemné anebo obchodní faktury obecně.