Brusel chce dál zpřísnit dohled nad finančními trhy

Evropská komise chce dále zpřísnit dohled nad finančními trhy. Reaguje tak na dluhovou krizi i na rozvoj technologií, které mohou bezpečnost trhů ohrozit. Prosazovatelé tohoto kroku tvrdí, že spekulativní prodeje přispěly k nynějším problémům v eurozóně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská komise

Evropská komise | Foto: Audiovisual service EU

Brusel chce rozšířit současná pravidla týkající se transparentnosti i na dluhopisy, komodity a deriváty a chce přímo regulovat superrychlé obchodování prováděné počítačem, při kterém jsou využívány algoritmy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Názory pro a proti novém plánu Evropské komise zaznamenal redaktor Jiří Ďurovič

Větší pravomoci by měly získat také dozorové orgány, aby mohly za jistých podmínek zakázat nějaké produkty nebo nabízené služby kvůli ochraně investorů nebo kvůli stabilitě finančního trhu. A stoupnout by pak měly také sankce pro obchodníky, kteří manipulují s trhy.

Mezi odbornou veřejností má větší regulace trhů své zastánce i odpůrce. Do první skupiny patří i Jiří Štek z katedry mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze.

„Považuji samotné vyvolání diskuze a samotnou aktivitu v tomto směru za velmi užitečnou, protože aktivity takzvaných finančních trhů a finančních skupin jednoznačně ovlivňují negativně jak společnost, tak jednotlivé státy. Konec konců vidíme výsledky v Irsku, na Islandu, v Portugalsku i v Řecku,“ říká Štek s tím, že tyto kroky považuje za nezbytné pro záchranu eurozóny.

Zásadní problém vidí v nekontrolovatelném chování trhu. „Ukazuje se, že produktivní kapitál a s ním celá společnost prohrávají v souboji s nekonečnou globální neregulovatelnou silou finančního kapitálu, který vysává ze společnosti prostředky a alokuje je zcela logicky podle svých zájmů, které jsou ovšem naprosto odlišné od občanů a obyvatel tohoto prostoru,“ podotkl Štek.

Právě nezávislé fungování trhu je základní myšlenkou odpůrců jakékoliv regulace. Plánovaný krok Evropské komise odmítá Dušan Tříska, duchovní otec českého kapitálového trhu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O regulaci finančních trhů mluvil ve Světě o druhé investiční bankéř Ondřej Jonáš

„Z filosofie, se kterou přistupuje Evropská komise k těmto tématům, lze dovodit, že to bude jedna velká hrůza a že situaci, která je nepřehledná a svým způsobem dramatická, to může pouze zkomplikovat,“ míní Tříska.

Veškerou evropskou regulaci považuje za špatnou. Dvojnásob to podle něj platí u finančních služeb, jakými jsou například úvěry a hypotéky. Jedním z důvodů, proč Tříska regulaci rozhodně odmítá, je riziko zpomalení ekonomického růstu. „Jenom zvýšíte transakční náklady, a tudíž problémy jenom zvětšíte,“ dodal.

Úsilí Evropské komise o přísnější regulaci naopak vítá investiční bankéř Ondřej Jonáš. Současná krize eurozóny je podle něj především krizí důvěry, a proto vše, co posílí důvěru, je krok správným směrem.

„Nemyslím si, že by situace byla tak jednoduchá, že by bylo možné říct, že by každá regulace byla špatná. Naopak, je mnoho kroků, které zvyšují transparentnost trhu a prohloubí likviditu trhu, a to je na tom to kritické,“ uvedl Jonáš.

Martin Hromádka, Jiří Ďurovič Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme