Finanční trhy za posledních 20 let zrychlily, objemy narostly a transakce zlevnily
Kritici současného stavu na poli investování se domnívají, že finanční trhy většinové společnosti nic nepřinášejí. Podle amerického ekonoma Paula Krugmana dokonce byznys na finančních trzích a jeho obsluha spolykala víc peněz, než financování produkce zboží a služeb.
Podle zástupce ředitele analytického centra Glopolis Ondřeje Kopečného boom finančních trhů uvolnil také spoustu kapitálu, který byl využitelný na hypotéky:
„To v západních společnostech nastartovalo růst nebo ho udrželo v plusových číslech. Na druhou stranu je pravda, že nám za poslední tři čtyři roky finanční trhy přerostly přes hlavu. Ta kontrola není úplně nejlepší a působí to ty problémy, se kterými se potkáváme dnes.“
O finančních trzích mluvil ve Světě o jedné Rádia Česko zástupce ředitele Glopolisu Ondřej Kopečný
Právě analytické centrum Globolis dnes pořádá debatu o budoucnosti finančních trhů a také o tom, jak se za posledních 15 let změnily.
Rozdíl za poslední roky je například ten, že dnes se obchoduje v milisekundách, před 15 až 20 lety to bylo ve vteřinách.
„Nám se rozdíl nezdá tak veliký, ale pro finanční trhy je to obrovské zrychlení. I objemy několikanásobně narostly a najednou můžete obchodovat 24 hodin denně. Kapitál se přelévá z jednoho konce světa na druhý,“ uvádí výhodu Kopečný.
Globalizace byla podle něj ku prospěchu finančních trhů a jejich efektivity. „Finančníci si pod tím představují především pokles cen transakcí, takže obchodují levněji,“ dodává Kopečný.