Čína a Rusko pořádají námořní manévry, největší v dějinách jejich vojenské spolupráce
Čína a Rusko pořádají v Japonském moři zatím vůbec největší námořní manévry v historii rusko-čínské vojenské spolupráce. Cvičení se konají v době, kdy řada východoasijských zemí vede územní spory především o teritoria bohatá na energetické suroviny.
Sedm čínských válečných lodí vplulo do přístavu ve Vladivostoku už v pátek. Dnes spolu s plavidly ruské Tichomořské flotily vyrazily do zálivu Petra Velikého, který se nachází jižně od přístavu, a zahájily aktivní fázi manévrů.
Cvičení s názvem „Námořní součinnost 2013“ potrvají do 12. července a skončí slavnostní přehlídkou. V průběhu manévrů čínští a ruští námořníci osvobodí plavidlo zajaté piráty a uskuteční pátrací a záchrannou operaci, při níž si procvičí poskytnutí pomoci havarované lodi.
O významu rusko-čínských námořních manévrů mluvil zpravodaj ČRo v Rusku Martin Dorazín a doplnil ho zahraničně politický komentátor ČRo Milan Slezák.
Vyzkouší si rovněž eskortování lodí a doplnění zásob v otevřeném moři. Námořníci si kromě toho zastřílí na cíle nad vodou a ve vzduchu.
Manévry mají význam spíše politický než vojenský, byť pro Peking jsou to zatím největší manévry na moři s jinou zemí. Číňané by tím chtěli dát na odiv spojenectví s Rusy a předvést sílu před zeměmi, jako je Japonsko nebo Filipíny, ležícími v jiné sféře vlivu.
Moskva se zase snaží přesvědčit Peking k aktivnějšímu nakupování ruských zbraní. Rusové v současné době usilují o prodej ponorek, které by Čína mohla rozmístit kolem Taiwanu.
Jde také o odpověď na americko-japonská cvičení, která se konala u břehů Spojených států letos v červnu.